اثرات نارسایی جفت بر جنین | بیماری

اثرات مشکل جفت بر جنین

بعضی وقتا، جفت موادغذایی رو در اختیار جنین قرار نمی ده، پس شرایط لازم رو واسه رشد اون جفت و جور نمی کنه و اثرات داغون کننده و جبران ناپذیری رو بر رشد جنین به جای میذاره که به اون مشکل جفت می گن.

 

جفت ساختاریه که در طول بارداری موادغذایی رو که واسه رشد جنین لازمه، در اختیار جنین قرار میده و هر گونه سموم و مواد مضر رو از اون دور می کنه. واقعا این ساختار کمک مهمی به رشد طبیعی جنین در طول دوران بارداری می کنه.

 

وقتی که مادر باردار از رژیم غذایی مناسبی بهره مند باشه و از مصرف هر گونه مواد مضر مانند الکل، مواد مخدر و سیگار دوری کنه، شانس رشد طبیعی جنین خود رو زیاد می کنه.

 

در بعضی موارد بسیار نادر، جفت موادغذایی رو در اختیار جنین قرار نمی ده، پس شرایط لازم رو واسه رشد اون جفت و جور نمی کنه و اثرات داغون کننده و جبران ناپذیری رو بر رشد جنین به جای میذاره که به اون مشکل جفت می گن.

 

مشکل جفت اثرات داغون کننده زیر رو بر جنین به جای میذاره:

۱- کاهش وزن گیری جنین : وزن خانمای باردار در هر جلسه مراجعه به دکتر متخصص زنان، اندازه گرفته می شه که باید وزنشون زیاد شه، اما این دسته از مادران زیاد شدن وزن ندارن.

 

۲- بروز مشکل در انجام زایمون طبیعی

 

۳- افزایش احتمال جراحی سزارین واسه مادر

 

۴- ناتوانی یادگیری نوزاد

 

۵- کاهش دمای بدن نوزاد

 

۶- افزایش احتمال مصرف مکونیوم (مدفوع جنین) به وسیله نوزاد در رحم مادر

در هر جلسه از معاینات دوره ای به وسیله دکتر متخصص، باید اندازه رحم مادر باردار با سن حاملگی اون مطابقت داشته باشه. این مطابقت به وسیله دکتر متخصص زنان و زایمون قابل تشخیصه

راه های تشخیص مشکل جفت

مشکل جفت فقط با معاینه دکتر متخصص و بررسیای دقیق اون مشخص می شه و معمولا این گروه از مادران، علائم آشکاری ندارن.

 

۱- معاینات دوره ای به وسیله دکتر متخصص زنان

در هر جلسه از معاینات دوره ای به وسیله دکتر متخصص، باید اندازه رحم مادر باردار با سن حاملگی اون مطابقت داشته باشه. این مطابقت به وسیله دکتر متخصص زنان و زایمون قابل تشخیصه.

 

ماردان باردار باید ماهی یه بار به دکتر مراجعه کنن (ماه هشت و نه تعداد مراجعات باید بیشتر شه)  و پس از معاینه و اندازه گیری اندازه رحم، صدای قلب جنین هم به وسیله دکتر بررسی می شه و سلامت جنین و رشد اون بررسی می شه، مثلا مادری که در هفته ۳۲ بارداریه، باید اندازه رحم اون بطور تقریبی حدود ۳۲ سانتیمتر باشه.

 

اگه اندازه رحم با سن حاملگی مادر مطابقت نداشته باشه و کمتر به نظر آید، باید دنبال دلیل اون بود، مخصوصا اگه رشد جنین قبلا خوب بوده و در بررسی جدید، بطور یهویی کم شده. این مادر باید تحت مراقبت قرار بگیره و بدون این دست اون دست کردن سونوگرافی بکنه.

۲- احساس کاهش حرکات جنین به وسیله مادر

جنین معمولا از حدود پنج ماهگی، شروع به حرکت در داخل رحم مادر می کنه و با بزرگ شدن جنین، این حرکات قابل لمس تر هستش.

 

در هفته های آخر بارداری، به دلیل بزرگ شدن جنین و کاهش فضای داخل رحم، معمولا این حرکات به کندی به وسیله مادر احساس می شه.

 

اما کلا به مادران باردار پیشنهاد می شه اگه حرکات جنین رو کمتر احساس کردن، به دکتر خود بگن، با اینکه علامت قطعی مشکل جفت نیس.

 

معمولا به این دسته از مادران پیشنهاد می شه حرکات جنین خود رو طی ۱ تا ۲ ساعت بشمارند. اگه تعداد این حرکات کمتر از ۱۰ تا بود، یه نوشیدنی شیرین و یا خنک بخورن و بعد به سمت پهلوی چپ خود دراز بکشن. اگه حرکات جنین افزایش پیدا نکرد، خیلی سریع به دکتر متخصص خود مراجعه کنن.

 

مادران در خطر مشکل جفت

بعضی مادران در خطر بالاتری هستن و واسه بدنیا آوردن نوزاد سالم، باید بیشتر تحت مراقبت دکتر قرار بگیرن. از جمله :

 

– مادرانی که جفت اونا در طول دوران بارداری به دیواره رحمشون خوب وصل نشده باشه (با سونوگرافی قابل تشخیصه).

 

– مادرانی که نقصی در بند ناف خود دارن (با سونوگرافی قابل تشخیصه).

 

– مادرانی که دارای فشار خون بالا در دوران حاملگی هستن.

 

– مادران دیابتی یا مادرانی که دچار دیابت حاملگی شدن.

 

– مادرانی که سابقه بدنیا آوردن نوزادی با وزن کم رو دارن.

 

– مادرانی که دچار مسمومیت حاملگی می شن.

 

– مادرانی که سیگار میکشن و یا الکل مصرف می کنن.

 

مادران بارداری که سیگار میکشن

یکی از مشکلات خطرناکی که جنین مادران سیگاری رو تهدید می کنه، پیری زودرس جفته.

 

تحقیقات نشون داده مصرف سیگار در دوران بارداری، دلیل کلسیفیه شدن جفت می شه و جفت زودتر پیر می شه و از بین میره.

 

واسه جلوگیری از پیر شدن زودرس جفت، به مادران باردار پیشنهاد می شه آنتی اکسیدان ها رو از راه غذاها و مکملا به جنین خود برسانند، مانند ویتامین ث و بتا کاروتن.

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت