اثرات مواد مخدر بر بدن | ترک اعتیاد

مهمترین محل اثر مواد مخدر بر مغزه. در مغز گیرنده هایی هست که این مواد بر اونا اثر می کنن.

● این گیرنده ها به ۳ گروه تقسیم می شن:
۱) اثر مواد مخدر بر گروه اول دلیل تنظیم و کاهش احساس درد، کاهش فعالیت مرکز تنفس، یبوست و اعتیاد می شه.
۲) اثر مواد مخدر برگیرنده های دوم دلیل کاهش احساس درد، افزایش حجم ادرار و ایجاد حالت آرامش می شه.
۳) اثر موادمخدر بر گیرنده های گروه سوم دلیل کاهش احساس درد می شه.

حدود بیست و پنج سال پیش مشخص شد که در بدن آدم موادی مثل موادمخدر [مرفین] تولید می شه که مهمترین اونا به نام آندورفینا و آنکفالینا هستش. به طور طبیعی وقتی بدن دچار آسیبای دردزا و حوادث ناراحت کننده می شه مغز این مواد رو ترشح می کنه و دلیل کاهش احساس درد و ناراحتی می شه.

● اثر مواد مخدر روی سیستم جایزه
در شرایط معمولی وقتی بشر از انجام دادن کاری لذت ببره و یعنی دیگه جایزه بگیره، از مناطق پایینی مغز اون موادی به اسم دوپامین و نوراپی نفرین ترشح می شه و روی قشر و بقیه مراکز حیاتی اون اثر می کنه و احساس لذت و جایزه به اون دست میده و تلاش در تکرار اون عمل داره. یکی از آثار مهم مواد مخدر فعال کردن همین سیستمه. پس کسائی که یه بار با این مواد آشنا می شن چون سیستم جایزه در مغز اونا تقویت شده، تمایلی شدید به تکرار مصرف اونا پیدا می کنن.

از بین مواد مخدر هروئین خیلی راحت تر در چربی حل می شه. مغز آدم مقدار زیادی چربی داره، پس در مقایسه با مرفین و مشتقات اون، هروئین پس از مصرف درزمان زمان کوتاه تری روی مغز اثر می کنه پس آثار جایزه دهنده و خوشی آور و ضد درد سریع تری داره. کدئین که از مشتقات تریاک است به آسونی در سیستم گوارش جذب شده و در بدن تبدیل به مرفین می شه. تو یه مطالعه روشن شده که در معتادان، یکی از آثار مصرف مواد مخدر کاهش جریان خون در بعضی از نواحی مغزه.

باورهای اشتباه مردم درباره مصرف مواد مخدر
اما گذشته از آثار ثابت شده مواد مخدر، مردم ممکنه با باورهای غلط زیر، مبادرت به مصرف اونا کنن.
۱) واسه آرامش درد:
این مواد عکس العمل آدم رو نسبت به حس درد کاهش میدن و روی عامل اصلی ایجاد درد هیچ اثری ندارن. خیلی از بیماریای بشر با درد همراه س، از جمله اضطراب، افسردگی، بیماریای استخون و مفاصل، سرطانا و بیماریای عفونی. اما مصرف کنندگان و پیشنهاد کنندگان به مصرف مواد توجه ندارن که نسبت به اثر ضد درد این مواد تحمل ایجاد می شه. یعنی مثلا در پنجمین مصرف واسه اینکه همون درد اولیه کم بشه باید مقدار بیشتری مصرف شه، که این مقدار بعضی وقتا تا ۳۰ برابر مقدار مصرف اولیه لازم می شه.

۲) کاهش اضطراب و افسردگی:  بعضی وقتا افراد بی اطلاع پیشنهاد می کنن که مصرف موادمخدر واسه کاهش مشکلات روحی و اضطراب و افسردگی و بقیه بیماریای روانی که تقریبا شایع و شدیدا آزاردهنده هستن، به درد بخور میه. اضطراب معمولا باتنگی نفس، احساس خفگی، تپش و احساس ناراحتی در قلب، سنگینی سر، احساس درد و ناراحتی در شکم و درد در بقیه قسمتای بدن همراه س.

تفکر غلط اثر تسکینی موادمخدر بر بیماریای روانی و اضطراب دلیلش اینه که این مواد دارای اثر آرامش بخش و آروم بخش هستن، هر ماده آروم بخشی علائم ظاهری اضطراب رو کم می کنه، بیشتر بیماریای روحی همراه اضطراب هستن، افسردگی که مریضی قرنه در خیلی از موارد همراه با اضطرابه. پس در اوایل مصرف، شخص که به هر دلیل دچار اضطراب و نا آرومی روحیه ممکنه با مصرف مواد احساس آرامش کنه. اما این پدیده ثابت شده که در افراد مضطراب و نا آروم پس از اولین مصرف، خطر اعتیاد بسیار بالا هستش و مواد اعتیادآور شک نداشته باشین پس از یه مدت، خود افسردگی زا و به دنبال اون اضطراب آور هستن.

یعنی در آخر نه فقط با مصرف موادمخدر افسردگی، اضطراب و مشکلات روحی آدم کاهش پیدا نمی کنه، بلکه شدید شدن هم می شه چون تغییر خلق و ایجاد حالت شادی کاذب به وسیله موادمخدر فقط در اوایل مصرف ایجاد شده. نوجوانان و جوانان در مقطعی از زندگی خود هستن که بحران و نا آرومی روحی و اضطراب زیادی دارن و واسه همینه که با اولین آشناییا خطر اعتیاد در اونا زیاده. نوجوون روابط اجتماعی و خانوادگی آروم و پشتیبانی کننده ای لازم داره تا مشکلات روحی اون کم شده به سمت اعتیاد نره.

۳) رفع مشکلات روابط جنسی مردان: پیشنهاد دیگری که ناآگاهان واسه مصرف موادمخدر دارن در مورد مشکلات روابط جنسی مردان به خصوص مردان جوونه . مشکلات جنسی در اونا معمولا ریشه در هیجانات و اضطرابات شخص داره اگه این مواد در موارد نادری از مشکلات فوق کم کنه، در دراز مدت باعث ایجاد افسردگی و کاهش میل جنسی می شه.

 

۴) واسه پیشگیری یا درمان این بیماریا: عقیده غلط دیگری که هست، اثر این مواد روی بیماریایی مثل قند یا دیابت است. به نظر می رسه اینجور باورهای غلطی به وسیله قاچاقچیان دامن زده می شه تا درآمد مالی بیشتری به دست بیارن. یا مصرف کنندگان این ادعا رو مطرح می کنن تا خود رو گناهکار جلوه نداده، بگن ما واسه پیشگیری یا درمان این بیماریا، مواد مصرف می کنیم. در هیچ تحقیق علمی اثر پیشگیری کننده و درمانی واسه این مواد ثابت نشده.

۵) کاهش دردهای دستگاه گوارش : مواد مخدر یعنی مشتقات مرفین حرکات پیش برنده روده ها رو از جا در آورد می کنه و ترشحات اونو کم می کنه. دردهای دستگاه گوارش می تونه به وجود اومده به وسیله افزایش حرکات دودی روده ها باشه. در اسهال این حرکت سریع و بعضی وقتا دردناک می شه. در خیلی از هیجانات و اضطرابا حرکات لوله گوارش دچار مشکل شده، افزایش یا کم میشه. مثلا در روده های تحریک پذیر عصبی دل درد، دل پیچه یا اسهال و یبوست متناوب هست.

اگه مبتلایان به این بیماریا با موادمخدر آشنا شن، خطر اعتیاد جدیه. مثلا در مورد اسهال که همراه با افزایش حرکات روده ایه، اگه مشتقات تریاک در دسترس شخص مریض قرار بگیره با در نظر گرفتن کند کردن حرکات پیش برنده روده و بهبود ظاهری اسهال خطر اعتیاد بعدی رو داره.

۶) رفع خستگی: متأسفانه بعضی از کسائی که پس از رانندگی ممتد دچار خستگی می شن پس از چند بار مصرف و احساس رفع خستگی و سرخوشی کاذب، در دام اعتیاد گرفتار می شن.

۷) کاهش دردهایی که جنبه روانی دارن: قسمت بزرگ دردهای بشر روانزاده، شکلای جور واجور کمردردها، پشت درد، سردرد، دل دردهای طولانی، دردهای عضلانی و استخوانی، می تونه جنبه روانی داشته باشه. کسائی که با مراجعه به پزشکان جور واجور و به کار گیری روشای عادی فرهنگی، تسکینی واسه درد خود پیدا نمیکنن، در مقابل مواد مخدر بسیار ضعیف هستن. این مواد اصل درد و عامل ایجاد کننده درد رو از بین نمی برن فقط شخص رو نسبت به درد بی خیال نسبت به موضوع می کنن.

مثلا اگه کسی شکستگی داشته باشه، درد ایجاد شده دلیل کم حرکتی یا بی حرکتی عضو شکسته شده می شه و فرصتی واسه محل شکسته ایجاد می شه تا استخون سازی انجام شده و محل شکستگی بازسازی یابد اما مواد مخدر عکس العمل آدم رو به درد که همون بی حرکتی و کم حرکتیه از بین برده و عضو حرکت کرده می تونه جوش خوردن شکستگی رو به تاخیر بندازه.

تاثیر مواد مخدر بر مغز و سیستم دفاعی بدن

در راه اعتیاد بتا آندورفینا که مواد شبه مخدر درونزا هستن کم میشه، چون با ورود مواد مخدر خارجی به بدن سلولای مغز شخص معتاد تنبل شده و این مواد درونزا رو ترشح نمی کنن و مرفین خارجی جای شبه مرفینای به درد بخور و تولید شده در بدن شخص رو میگیره. پس پس از ترک اعتیاد و در بین اون که مواد مخدر خارجی به بدن نمی رسه و مغز، دیگه مواد شبه مرفین درونزا ترشح نمی کنه، درد و حالت روحی ناخوش و اضطراب و بی قراری در شخص زیاده که پس از یه مدت که از ترک بگذره دوباره مغز مواد لازم رو ترشح می کنه.

با کم شدن آندورفینا [مواد شبه مرفین درونزا] در مغز شخص معتاد و بدن اون، خاصیت دشمن کشی مونوسیتا که از سلولای دفاعی بدن هستن کم میشه. پس شخص معتاد نسبت به افراد سالم به عفونتا حساستره و زودتر گرفتار می شه.
مواد مخدر اون دسته از سلولای دفاعی بدن رو که مسئول نابود کردن حمله کنندگان به بدن هستن، کاهش میدن و هم با کم شدن فعالیت اونا می تونن دلیل رشد سلولای سرطانی شن.

منبع :