اثرات مفید گیاهان دارویی | طب ایرانی

اثرات به درد بخور گیاهان دارویی
براساس یه مقاله پژوهشی در ایران نشون داده شد که بیشتر مواد مؤثر داروهایی که الان واسه بیماران تجویز می شه، از گیاهان استخراج می شه و کارشناسان با وجود پیشرفتای علمی فراوون هنوز نتونسته ان مواد مؤثر دیگری رو جانشین این مواد گیاهی کنن.

این کارشناس اضافه کرده: گیاهان دارویی به دلیل دارا بودن مواد مؤثر جورواجور می تونن در درمان خیلی از بیماریا کاربرد داشته باشن، بدون اون که مجموعه مواد مؤثر اونا بر همدیگه تاثیری گذاشته یا دفاعی بسازن و اگه مریض همزمان دارای علایم جور واجور چند مریضی باشه، می تونه فقط از یه داروی گیاهی با خواص جورواجور استفاده کنه.

ما اینجا اطلاعاتی درباره بعضی از گیاهان دارویی و چگونگی مصرف اونا رو میگیم که با امید به اینکه  به درد بخور واقع شه.

نام:حشیشه الجرب (گل کبوتر)

نام لاتین :Scabiosa

این گیاه از روزگاران قدیمی مورد توجه بودهاست و از جمله داروهای شفابخش در بیماریهای جلوی مثل جذب بوده ؛ این گیاهقاعده آوره و در درمان سرفه؛ برونشیت؛ ناراحتیای زیاد تنفسی موثره خوردن آنموجب آسون کردن خروج اخلاط از ریه می شه از ریشه تازه له شده اون واسه ناراحتی هایپوستی مثل جرب استفاده می شه دم کرده یا جوشونده گیاه به صورت غرغره واسه رفع التهابو زخم مخاط دهن موثره

چگونگی مصرف :۱۰ گرم برگ گیاه رو در ۱۰۰ گرم آب جوش دمکرده صاف کرده مصرف  کنین .

نام :خارشتر( اشتر خار)

نام لاتین:Blessed thistl

از دم کرده این گیاه در موارد سردردهای یه طرفه و تپش قلب مصرف می شه این گیاه طبیعت گرم و خشک داره این گیاه واسه یرقان؛ اسهال صفراوی و رفع بی اشتهایی موثره مصرف این گیاه به عنوان داروی ضد سرطان روش زوم شده این گیاه ضد سم نیزه .  مالیدن کوبیدن شاخه و برگها و ریشه اون که در سرکه پرورده شده باشه واسه آرامش دردها خوبه .

چگونگی مصرف : دم کرده ؛ ۵۰ گرم گیاه در ۱۰۰۰ گرم آب جوش ریخته دم کشیده روزانه ۳ تا ۴ لیوان میل شه جفت و جور سرکه ؛ گیاه رو در سرکه انگور به مدت ۴۰ روز در آفتاب خیسانده و بعد استفاده کنین .

نام :دم اسب (علف هفت بند)

نام لاتین:Horse tail

این گیاه به واسطه دارا بودن ترکیبات طلا در درمان آرتروز استفاده میشن این گیاه مدر بوده پس در رفع جذب آب و مشکلات الکترولیتی کاربرد داره مصرف این گیاه واسه زمان بارداری باید با احتیاط مصرف شه این گیاه باید از دم دست کودکان دور بمونه این گیاه در رده گیاهان با ع وارض نامشخص دسته بندی شده ربرای کمک به درمان تجمع آب در بدن یادر درمان آرتروزهای روماتیسمی هم میشه از دم کرده استفاده کرد .

چگونگی مصرف : ۱ تا ۲ قاشق مرباخوری گیاه خشک رو تو یه پیمانه آب جوش ریخته ۱۰ دقیقه خیس کنین و بعد اونو بخورین مقدار مصرف در هر روز تا ۲ پیمانه (۲۲۰CC ) مجازه .

نام :زراوند (خربزه ابوجهل)

نام لاتین:Aristolochia

این گیاه و ریشه اون از نظر طبیعت ، گرم و خشکه بازکننده گرفتگی و انسداد مجاری عروق صدا و مدره این گیاه قانون آوره و کرم معده و کرم کدو رو میکشه و واسه پاک کردن رحم خیلی خوبه از جوشونده برگ گیاه واسه پایین اومدن تاول و جوش کودکان استفاده می شه واسه قطع تبای نوبهای و استسقا و بی اشتهایی تجویز می شه . واسه صرع و کزاز و چرک لثه خوبه .

چگونگی مصرف : تحت نظر دکتر باید مصرف شه .

نام :سرخدار( زرنب/ رجل الجرار)

نام لاتین:Commun yew

ماده موثری در این گیاه هست که خاصیت ضد سرطان داره برگها و میوه بدون دانه اون مسکن آروم بخش قانون آور و ضدعفونی کننده هستش و از برگای اون در موارد آسم برونشیت سکسکه صرع و سو هاضمه و هم به عنوان تقویت کننده نیروی چشمی استفاده می کنن از نظر طبیعت برگهای این گیاه گرم و خشکه برگای اون بسیار سوزاننده و زخم کننده س و در عین حال به مقدار کم مقوی معده و کبد و گرم کننده اون هستش واسه صاف کردن صدا آرامش سرفه افزایش اشتها و در مورد نفخ و بند آوردن اسهال و سردی مثانه هم به درد بخوره .

چگونگی مصرف : مقدار خوراک از گرد برگ اون ۳ تا ۵ گرمه .
منبع : سایت تبیان