اثرات هورمون رشد بر بدن | تغذیه سالم

 این هورمون روی صفحات رشد در استخونا، اثر میذاره و موجب رشد اونا می شه و در واقع کودک ما قد میکشه.

البته این هورمون، علاوه بر اثر مستقیم، به صورت غیرمستقیم هم دلیل رشد اندامای بدن می شه که با اثر روی کبد، دستور ترشح هورمونی رو به اون میده که اون هورمون، وظیفه رشد اعضای بدن رو رو دوش داره و کمبود هورمون رشد، حفظ پروتئین سازی در بدن رو دچار مشکل می کنه.

– در اثر کمبود هورمون رشد چه مشکلاتی به وجود میاد؟

موضوع مهم، اندازه ترشح هورمون رشد در دوران بلوغه. اگه این ترشح دچار مشکل شه، مریضیایی مثل کوتاهی قد یا کوتولگی و مشکلات دیگه پیش میاد.

– مثلا چه مشکلات دیگری؟

این هورمون روی پخش چربی در بدن هم موثره و کودکانی که دچار کمبود این هورمون هستن، چربی بدنشون زیادتر از اندازه معموله. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین صداشون بعضی وقتا طبیعی نیس، چون هورمون رشد روی حنجره هم موثره.

– کوتاهی قد علاوه بر کاهش هورمون رشد، دلیل دیگری هم داره؟

بله، شایع ترین دلیل کوتاهی قد، سرشتیه، یعنی کودکان تا سن بلوغ رشدشون کم به نظر می رسه، اما در دوران بلوغ اونو جبران می کنن.

البته موضوع ژنتیک هم خیلی مهمه. متوسط قد هر شخص با یه فرمول براساس قد والدینش محاسبه می شه.

دو موضوع سرشتی و ژنتیکی، مسائل طبیعی هستن و اینکه کوتاهی قد به خاطر کمبود هورمون رشد باشه، فقط در درصد بسیار کمی از موارد دیده می شه.

– والدین چیجوری باید بدونن کوتاهی قد فرزندشون طبیعیه یا خیر؟

اگه اندازه رشد کودک هر ۶ ماه یا یه سال، طبق "منحنی رشد" کنترل شه و در حد قابل قبولی باشه جای نگرانی نیس و ضعیف بودن کودکان، ربطی به کمبود هورمون رشد نداره.

– این منحنی رشد که گفتید، چیه؟

در بیشتر مراکز بهداشتی که کودکان رو بررسی می کنن، این منحنی هست که مشخصات کودک رو با در نظر گرفتن این نمودار بررسی می کنن و اونو به نسبت متوسط مردم سبک و سنگین میکنه و مقدار طبیعی رو محاسبه می کنن.

اگه کودک از نظر رشد عقب باشه، بازم واسه اثباتش آزمایشایی هست. از نظر ما ممکنه کوتاهی قد، به وجود اومده به وسیله مشکل هورمون نباشه.

– چه آزمایشایی؟

این آزمایشا تخصصیه و در مراکز خاصی انجام می شه. مثلاً به کودک میگن تو یه زمان استاندارد ورزش کنه و بعد هورمون رشد رو در اون انداره گیری می کنن و یا دارویی به کودک تجویز می شه که محرک هورمون رشده و قبل و بعد از تجویز دارو، سطح هورمون رو در خون اندازه می گیرن تا مطمئن شن شخص باید درمان شه یا مشکلی نداره و درمان نمی خواد. اگه کودک مشکلی از نظر هورمون رشد نداشته باشه، نباید این پزشکان قیمت و درازمدت رو انجام بدیم.

ادامه داره…

دکتر منوچهر نخجوانی- استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران

 *

منبع : tebyan.net