اثرات مضر غذاهای آماده | تغذیه سالم

اثرات مضر غذاهای آماده

واسه نشون دادن اثرات مضر فست فودها بر سلامت آدم در سال ۲۰۰۴ میلادی فیلم مستندی ساخته شد که کارگردان این فیلم در مدت یه ماه، هیچی به جز فست فودهای مک دونالد رونمی خوره …

جوانان؛ فست فود خورهای حرفه ای

فست فودها(FAST FOODS) یا "غذاهای آماده"، غذاهایی هستن که خیلی آسون و سریع جفت و جور می شن. اینکه به چه دلیل جوانان غذاهای فست فود رو بهتر می دونن، دلایل متفاوتی داره. بعضیا از جوانان فکر می کنن در دنیای امروز که کار و تحصیل فرصت آشپزیای طولانی سنتی رو به اونا نمی ده، فست فودها انتخابایی آسون و سریع هستن. هم اینکه اگه از منزل دور باشن و گرسنگی تموم قوای جسمی و فکری اونا رو ضعیف کرده باشه، یه رستوران فست فود خیلی آسون و سریع به دادشان می رسه. هم اینکه ذائقه خیلی از جوانان به این غذاها عادت کرده و اونو لذیذتر از غذاهای سنتی می دونن. محیط گرم و جوون بعضی از این رستورانا هم دلیل دیگری واسه جذب بعضی جوانان به این رستوران هاست.

فست فودهای مضر

واسه نشون دادن اثرات مضر فست فودها بر سلامت آدم در سال ۲۰۰۴ میلادی فیلم مستندی ساخته شد که کارگردان این فیلم در مدت یه ماه، هیچی به جز فست فودهای مک دونالد رونمی خوره و هیچ ورزش و فعالیتی انجام نمی داد. در آخر این مدت اون بسیار چاق شده و به بیماریای مختلفی هم دچار شده بود.یافته های آخرین تحقیقات محققان نشون میده، جوانان و نوجوانانی که در یکی از وعده های غذایی روزانه خود فست فود می خورن، نسبت به بقیه همسالان خود کالری، نمک و چربی بیشتر و ویتامین و مواد معدنی کمتری دریافت می کنن.

 یافته های جدید محققان نشون میده جوونایی که به فست فود عادت دارن، با چاقی و مشکلات به وجود اومده به وسیله اون  درگیرن. یافته های یه مطالعه ۱۵ ساله روی جوونایی که پا به سن گذاشته ان، نشون داد اونایی که در جوونی فست فودها رو به عنوان یکی از وعده های غذایی خود قرار داده بودن، چاق تر از بقیه هستن.

جوانان و نوجوانانی که در یکی از وعده های غذایی روزانه خود فست فود می خورن، نسبت به بقیه همسالان خود کالری، نمک و چربی بیشتر و ویتامین و مواد معدنی کمتری دریافت می کنن.
تحقیقات دیگری نشون میده، نوجوانانی که لاغرند نسبت به اونایی که چاق ترن، تو یه رستوران فست فود بیشتر غذا می خورن و این نشون میده توانایی بدن در مصرف کالریای اضافی به اینکه چقدر اضافه وزن داریم، برمیگرده. هم اینکه در مناطقی که تعداد رستورانای فست فود کمتره، بیماریای قلبی و عروقی  کم میشه. برعکس در مناطقی که مردم به غذاهای فست فود عادت دارن، علاوه بر ارزشای غذایی این غذاها، گسترش عادتای بد مانند پرخوری، کم تحرکی و سریع غذا خوردن  به اثرات مضر فست فودها بر سلامتی آدم اضافه می کنه.

چند پیشنهاد به درد بخور

۱- سس مایونز و پنیر ممنوع :گوشت و سوسیسای موجود در همبرگر و شکلای جور واجور ساندویچ در روغنای اشباع شده (جامد) سرخ  می شن و شامل چربی زیادی هستن. سس مایونز و پنیر پیتزا هم پر از چربی اضافی هستن. پس اگه نمی تونین از این دسته از ساندویچا دل بکنین، دست کم اونا رو با خیارشور، گوجه فرنگی یا سس گوجه فرنگی  که چربی اضافه ندارن، استفاده کنین.

۲- درود بر گوشت کبابی : گوشتایی که در روغن به طور کاملً سرخ شدن و به اصطلاح روغن از اونا می چکد رو کمتر بخورین و تلاش کنین از شکلای جور واجور همبرگر و ساندویچایی که در اونا گوشت کبابی هست استفاده کنین.