پایان نامه ارشد درمورد زنان و دختران

ممکن است این سوال مطرح شود که یکی از معضلات دستگاه‌های انتظامی و قضایی ، عدم تدوین قانونی شفاف جامع و قاطع در برخورد با پدیده بدحجابی است و اینک با اکثریت یافتن نیروهای اصولگرا باید طرحی متناسب و پاسخگو به نیازهای جامعه تهیه و به تصویب رساند تا هر چه سریعتر این معضل کهنه شده از ریشه قلع و قمع گردد .
در پاسخ باید گفت این عطش و احساس نیاز ، نیازی از سردرد و غیرت دینی است اما تعجیل در تهیه چنین طرحی که نتواند بصورت ریشه‌ای ، به تمامی زمینه ها و علل این پدیده بپردازد ، به هیچ عنوان به صلاح و مصلحت جامعه نیست و باید با تشکیل گروه‌های تخصصی و متشکل از کارشناسان ارشد فرهنگی ، اقتصادی ، سیاسی ، اجتماعی ، هنری کار وسیع و پردامنه‌ای را آغاز و تا مرحله بهره‌برداری این مهم را استمرار بخشید . علاوه بر آنکه ، ظهور یک پدیده اجتماعی معلول عوامل و زمینه‌های متعدد اقتصادی ، فرهنگی ، سیاسی ، … است که تا تمامی این بسترها و عوامل زمینه‌ساز از بین نرود ، نمی‌توان نسخه‌ای کامل و جامع را جهت درمان آن تجویز کرد .
با دعوت به هوشیاری و هوشمندی و انتخاب مسیری روشن برای ریشه کن کردن معضلی که سالها با آن دست به گریبانیم . تجربه 25 سال گذشته نشان داده است که برخورد فیزیکی نه چاره پیشگیری بوده و نه راه درمان و ما به جای مواجهه و برخورد با مروجان بدحجابی با بدحجابان درگیر شده‌ایم .
زنان و دختران بدحجاب و یا جوانان هرزه و لاابالی از یک سو معلول تهاجم فرهنگی دشمن و از سوی دیگر معلول بی‌کفایتی مدیران فرهنگی و مسئولان غافل و بعضاً مغرض و ناکامی دستگاه قضایی در برخورد با مفاسد اقتصادی و ناکارآمد ساختن نظام در بسط و ایجاد عدالت اجتماعی در تمام سطوح جامعه بوده است . بعلاوه آنکه دشمن فرصت‌های بسیاری را در طول جنگ تحمیلی و سپس تحمیل فشارهای بین‌المللی ، تهدیدات نظامی و درگیریهای بی‌حاصل باندی و جناحی داخلی از ما ربوده است .
امروزه ترویج فساد و پرده دری در کشور ،‌ توسط دو جریان عمده برنامه‌ریزی و هدایت می‌شود بخش اول توسط دولتهای متخاصم و شبکه‌ها و سازمان‌هایی است که در خارج کشور به سر می‌برند که ردپایی از آنها را می‌توان در موارد ذیل جستجو کرد .
الف : در حال حاضر‌، پیش از 40 کانال رادیو تلویزیونی فارسی زبان ، تمام تلاش خود را معطوف جوانان این مرز و بوم نموده‌اند .کانال‌هایی که بار سیاسی آنها به زحمت به عدد انگشتان یک دست می‌رسد و در عوض 35 کانال دیگر با عرضه آخرین تولیدات مخرب فرهنگی غرب ،‌جسم و جان آینده سازان این کشور را به چالشی مخاطره‌آمیز کشانده‌اند .
ب : در حال حاضر بیش از 80 درصد مشروبات الکلی مصرفی در کشور ، از داخل کردستان عراق و با نظارت و کنترل نیروهای اشغالگر آمریکایی وارد کشور می شود . مشروبهایی که گاه سه روز پس از تولید در خاک ترکیه ، در تهران توزیع می‌گردند100 .
ج. تدوین قانون حجاب ، 2 خبر ، 2-تکذیب
پدیده نامیمون بدحجابی که چند سالی چهره جامعه اسلامی را نازیبا ساخته است ، تأثیرات مخربی بر فرهنگ و هویت ملی به جای گذاشته و از بعد اجتماعی نیز پیامدها و تبعات ناگواری برای خانواده‌ها از جمله از هم گسیختگی کانون خانواده در پی داشته و نسل جوان را با بحران بی هویتی ، مصرف‌گرایی و نگاه ابزاری مواجه ساخته است . برخورد با پدیده بدحجابی و اینکه آیا فرهنگ‌سازی وآموزش می‌تواند در محو این معضل اجتماعی ، فرهنگی کارساز باشد و یا تدوین لایحه و قانون راه‌حل نهایی برخورد با بدحجابی در جامعه است .
نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان عقیدتی و سیاسی نیروی انتظامی کشور در این زمینه گفت در کشور ما اکثر مردم حجاب اسلامی را رعایت می کنند و تنها یک جمعیت اقلیت به دلایل ناآگاهی و مدگرایی تحت تأثیر فرهنگ بیگانه به این امر توجه نشان می‌دهند . وی افزود : برخی بزرگ نمایی می کنند ، چرا در جامعه حجاب نیست و دین دارد از دست می‌رود .
رئیس سازمان عقیدتی و سیاسی ناجا گفت : تعداد افراد بدحجاب در کشور یک اقلیت کم است و نباید عنوان کرد و در خبرها آورد که چرا این همه بی‌حجابی افزایش پیدا کرده است . وی با بیان اینکه ما هم چشم خود را بر روی واقعیت‌ها نبسته‌ایم ، افزود : نیروی انتظامی در این موارد ابتدا افراد را ارشاد و تذکر خواهد داد .
وی افزود : در صورت اصرار به ادامه پوشش نامناسب ، پس از تعهد در برابرخانواده ها افراد متخلف به مراجع قضایی معرفی خواهند شد .
بدحجابی آثار جانبی داشته و زمینه را برای یک عده اراذل و اوباش فراهم کرده که به دنبال آن قتلها ، تعدی‌ها و جرایم دیگری اتفاق افتاده که اینها اقدامات ضدامنیتی محسوب می‌شود و نیروی انتظامی موظف است برای همه اقشار جامعه امنیت برقرار کند .
دکتر فردوس قماشچی رئیس دفتر امور زنان نیروی انتظامی با رد خبر تدوین لایحه از سوی نیروی انتظامی به خبرنگار می‌گوید : صحبت من درباره پژوهشی بود که بناست در این ارگان انجام شود ، که این پژوهش به شبهاتی در زمینه نداشتن الگویی از حجاب پاسخ می‌دهد .
وی افزود : ما به دنبال ارائه الگو و پوشش برای زنان نیستیم اما بحث بر این است که زنان باید با پوشش مناسب درجامعه ح اضر شوند بطوریکه امنیت اجتماعی به هم نخورد اما متأسفانه پوششی که برخی زنان با آن درجامعه حاضر می‌شوند موجب بر هم‌خوردن انضباط و امنیت اخلاقی جامعه می‌شود و طی این سالها وضعیت پوشش در جامعه از مرز بدحجابی فراتر رفته و به بی‌حجابی رسیده است .
دکتر قماشچی می‌گوید : طبق قانون اگر افراد بدحجاب حریم اخلاقی جامعه را به هم بزنند و با این پوشش ناهنجار و زننده و به قول سردار قالیباف ” مانکن ” وارد جامعه شده و موجب برهم خوردن امنیت جامعه شوند طبق انتظارات این افراد برخورد می‌شود ، اما هیچوقت کسی به دنبال برخورد فیزیکی و انتظامی به آن معنا نیست به هر حال وقتی خود به خود مقررات جامعه لغو می‌شود و رفتارهای ناهنجار در حد بروز جرم تلقی می‌شود و باید با این موضوع برخورد شود . سیاست اصلی در مواجهه با افراد بدحجاب و بی‌حجاب بیشتر بر برخوردهای آموزشی ، تربیتی و پیشگیرانه بنا شده است و اگر هم دستگیر شوند بیشتر بر جنبه‌های آموزشی و آگاهی بخشی تأکید وعمل می‌شود .
رئیس دفتر امور زنان گفت : پدیده بدحجابی پیامدها ، و تبعات منفی از جمله شکستن حریم خانواده و مخدوش ساختن چهره معنوی جامعه را در بردارد . همچنین عوامل اقتصادی و سیاسی را در این پدیده دخیل می‌داند و می‌گوید : مشارکت دستگاههای مختلف و مجموعه‌های فرهنگی در این زمینه می‌تواند در تفسیر این الگوی ناهنجار مؤثر باشد ضمن اینکه تأثیر خانواده در این زمینه انکارناپذیر است .
رئیس کمیسیون فرهنگی در این باره گفت : به هیچوجه طرحی در مورد حجاب در مجلس مطرح نشده و بحثی مانند دیوارکشی در دانشگاه‌ها و موضوعاتی از این دست در دستور کار نیست به گزارش ایسنا ، عماد افرغ حجاب را یکی از ضرورتهای دینی که در تاریخ کهن کشور ریشه دارد عنوان کرد و افزود : شیوه برخوردها با مسئله حجاب باید برخورد نرم‌افزاری و کیفی باشد افروغ با اشاره به اینکه در مورد طراحی لباس و مد فعالیت خوبی انجام نشده است ، تصریح کرد : ما باید مدهای جدید را در حدود حجاب طراحی کنیم . و مدلهایی جدیدی از حجاب که حد شرعی در آن لحاظ شده ، ارایه کنیم .
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس از ارائه طرح سازماندهی مد و لباس در کشور به مرکز پژوهشهای مجلس خبر داد و افزود : با ارائه این طرح به مرکز پژوهشها گام مهمی برای ساماندهی مد و لباس در کشور برداشته شده است .
افروغ با اشاره به اینکه پسران ودختران مجرد خواه‌ناخواه به سمت پیروی از مد ومدگرایی کشیده می شوند و دولت‌ها نسبت به حق اجتماعی تشکیل خانواده برای جوانان کوتاهی کرده‌اند و از اینکه ایجاد محرومیت چاره‌ساز نخواهد بود گفت : جوان‌گرایی باید در عمل باشد و نباید فقط به شعار اکتفا کرد . باید نیازهای جوانان را شناخت . آزادی را در زمره آخرین نیازهای جوانان دانست و گفت جوان فقط به آزادی نیاز ندارد اولین نیازهای جوان را ازدواج ، اشتغال ، مسکن ، رفاه ، تعلیم و تربیت تشکیل می‌دهد و آزادی آخرین نیاز جوان است101 .
د. شیوه برخورد باحجاب غیرمنطقی و منطقی
بچه‌های ستاد نهی‌از منکر سالها پیش در یکی از خیابانها به یک خانم بدحجاب گفته بودند مثلاً : موی سرت بیرون است نگو که این خانم جودوکار بوده است این برادرها را زده و یکی از آنها را انداخته بود و همان طور رفته بود بیرون . خوب یک زن جودوکار را که بچه‌ها سراغش رفته بودند می‌گویند مثلاً ؛ آستینت یک خرده کوتاه است می‌زند و جسارت می‌کند این را نمی‌شود رها کرد ، اما آن جایی که طرف ما مدعی منطق است حالا راست یا دروغ ، ممکن است واقعاً اهل منطق باشد یا واقعاً نباشد باید با طرف مقابل با منطق برخورد کنیم .
در حال حاضر مردم ناراحت شده و یک عده افراد پرانگیزه و پرشور هم آمدند در خیابانها و علیه خودداری از برخورد تند تظاهرات کردند و شعار دادند بسیار خوب ، ولی دشمن از همین حادثه‌ها سوء استفاده می‌کند ، چگونه در میان اینگونه گروه‌های حزب الهی و پرشور به نام حزب‌الله گروهی داخل می‌شوند و کارهای خلاف و خشونت بار می‌کنند . مثلاً : یک زنی که با روسری در پیاده‌رو حرکت می‌کند مورد تهاجم قرار]]>

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *