پایان نامه ارشد درباره : ابتلاء و تزکیه اخلاقی

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : ابتلاء و تزکیه اخلاقی 

تکه ای از متن پایان نامه :

دادم، پروردگارا، تا نماز را به پا دارند. در این آیه شریفه به صراحت به شرایط آنان [نیز] غذا می‌خوردند و در بازارها راه می‌رفتند و بعضی از شما را برای بعضی دیگر [وسیله] آزمایش قرار دادیم. آیا شکیبایی می‌کنید؟ و پروردگار تو همواره بیناست[1].

امیرالمؤمنین در خطبه قاصعه می‌فرماید: «لَو أرَادَ اللهُ سُبحَانَهُ لِأنبِیَائِهِ حَیثُ بَعثَهُم أن یَفتَحَ لَهُم کُنُوزَ الذَّهبَانِ وَ مَعَادِنَ العِقیَانِ وَ مَغَارِسَ الجِنَانِ وَ أن یَحشُرَ مَعَهُم طُیُورَ السَّمَاءِ وَ وُحُوشَ الأرَضِینَ لَفَعَلَ وَ لَو فَعَلَ وَ لَسَقَطَ البَلَاءُ وَ بَطَلَ الجَزَاءُ وَ اضمَحَلَّتِ الأنبَاءُ وَ لَمَا وَجَبَ لِلقَابِلِینَ أجُورُ المُبتَلَینَ وَ لَا می باشدَحَقَّ المؤمِنُونَ ثَوَابَ المُحسِنینَ»[2]، اگر خداوند سبحان می‌خواست برای پیامبرانش آن گاه که آنان را برانگیخت گنج‌های زر و کاخ‌های طلا و باغ‌های درخت قرار دهد و مرغ‌های آسمان و جانوران زمینی را با آنان همراه سازد، انجام می‌داد، امّا در این صورت آزمایش و امتحان از بشر ساقط می‌گردید و پاداش و ثواب نادرست می‌گردید و خبرهای آسمان و وحی موردی نداشت و برای ایمان آورندگان مزد آزمایش شدگان لازم نبود و گروندگان شایسته ثواب نبودند. صاحب تفسیر الکاشف می‌نویسد:

«الله سبحانه یختبر عباده، و هو أعلم بهم من أنفسهم، ولکن لتظهر الأفعال التی یستحق بها الثواب و العقاب کما قال الإمام علی (علیه السلام)و من الأشیاء التی امتحن الله بها عباده، بل من أظهرها إرسال الرسل الیهم مبشرین و منذرین، فمن آمن بهم، و سمع لهم و أطاع فقد استحق الثواب، و من کفر وعائد استحق العقاب»[3].

خداوند سبحان بندگان را مورد امتحان قرار می‌دهد حال آن که از خود آن‌ها به آن‌ها داناتر می باشد امّا همچنان که امام علی(علیه السلام) فرمود این به جهت ظهور افعال بندگان می باشد تا مستحق ثواب و عقاب روشن گردد.

امام حسین (علیه السلام) به اهل کوفه فرمود: «یا اهلَ الکوفَه یا اَهلَ المَکرِ وَ الغَدر وَ الخُیلاء فَانّا اَهلُ بَیت… وَ اِبتلاکُم بِنا فَجعلَ بَلاءَنا حَسَناً وَ جَعَل عِلمَهُ عِندَنا وَ فَهمَه لَدَینا فَنَحنُ عَیبهُ عِلمِه وَ وِعاءُ فَهمه وَ حِکمَتَه وَ حُجَّتَه عَلی الاَرضِ فِی بَِلاده لعِبادِه»[4] ای اهل کوفه‌ای اهل نیرنگ و فریبکاری و خیال پرداز. براستی که ما اهل بیت هستیم… و شما بوسیله ما آزموده می‌شوید پس ابتلای به ما نیکو قرار داده شده و علم و فهم آن پیش ماست…

مِن قَبلِهِم فَلَیَعلَمَنَّ الله الَّذِینَ صَدقُوا وَ لَیَعلَمَنَّ الکَاذِبِینُ»[5]، آیا مردم چنین پنداشتند که به صرف اینکه گفتند ما ایمان (به خدا) آورده‌ایم رهاشان کنند و هیچ امتحانشان نکنند؟ و محققاً ما اممی را که پیش از اینان بودند به امتحان و آزمایش آوردیم و همانا خدا دروغگویان و راستگویان را کاملا می‌شناسد.

یکی از ابتلائات دوران غیبت برگشت عده‌ای از آیین الهی و ضعف و سستی در دینداری می باشد. علی بن جعفر از برادر خود امام کاظم (علیه السلام)روایت می‌کند که حضرت فرمودند: «إِذَا فُقِدَ الخَامِسُ مِن وُلدِ السَّابِعِ فَاللهَ اللهَ فیِ أدیَانِکُم لَا یُزِیلَنَّکُم أحَدٌ عَنهَا یَا بُنَیَّ لِأنَّهُ لَابُدَّ لِصَاحِبِ هَذَا الأمرِ مِن غَیبَهٍ حَتَّی یَرجِعَ عَن هَذَا الأمرِ مَن کَانَ یَقُولُ بِهِ إِنَّمَا هِیَ مِحنَهٌ مِنَ اللهِ عَزَّ و جَلَّ امتَحَنَ اللهُ بِهَا خَلقَه…[6]، هنگامی که پنجمین فرزند از فرزندانم، از دیده‌ها ناپدید گردید، الله الله در دینتان مراقب باشید کسی آن را از شما زایل نسازد، ای فرزندان من! به ناچار صاحب امر غیبتی دارد تا به غایتی که معتقدان به این امر از آن بازگردند. این محنتی می باشد که خدای تعالی خلقش را به واسطه آن بیازماید[7].

[1]. محمد مهدی فولادوند، ترجمه قرآن کریم.

[2]. عبدالحمید بن هبه الله ابن أبی الحدید، همان، ج 13، ص 152.

[3]. محمد جواد مغنیه، همان، ج 5، ص 457.

[4]. محمد باقر بن محمد تقی مجلسی، همان، ج45، ص110.

[5]. عنکبوت، 2 و 3.

[6]. علی بن محمد خراز رازی، کفایه الأثر فی نص علی الأئمه الانثی عشر، قم، بیدار، 1401 ه.ق، ص 268؛ محمد بن الحسن طوسی، کتاب الغیبه للحجه، قم، دارالمعارف الاسلامیه، 1411 ه.ق، فصل 5، ص 337.

[7]. محمد بن علی ابن بابویه (شیخ صدوق)، کمال الدین و تمام النعمه، مترجم: منصور پهلوان، قم، نشر مسجد مقدس جمکران، 1386 ش، ج 2، ص 42.

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

]]>