پایان نامه ارشددرباره بررسی مدل احتمال خطی بر میزان استفاده از خدمات دندانپزشکی در شرکت بیمه ایران

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه مدل احتمال خطی بر میزان بهره گیری از خدمات دندانپزشکی در شرکت بیمه ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

مالیات‌های عمومی تامین می گردد (Daly et al., 2002b). خدمات اولیه مراقبت بهداشت دهان و دندان به وسیله دندانپزشکان حقوق بگیر دولت در کلینیک‌های عمومی فراهم می‌گردد (PDCs) که معمولاً در تمام کشورهایی که به آنها اشاره خواهد گردید، وجود دارند. (قسمت A شکل 1)

  1. B) خدمات مراقبت‌های بهداشت دهان و دندان با کمک پرداخت‌ها، (مقداری که بر اساساًًًٌََُ درصدی از هزینه‌ها می باشد): دولت قسمتی از هزینه‌ها را که از طریق مالیات به این مقصود جمع‌آوری کرده، پرداخت می‌کند. افراد بالغی که به کلینیک‌های دندانپزشکی دولتی می‌روند شامل این قسمت از مدل می‌شوند. در این طبقه‌بندی طرح دستمزدها به وسیله دولت مشخص می‌گردد، و بیمار باید قسمتی از هزینه‌های خدمات را پرداخت کند (قسمت B شکل 1).

مشخص می باشد که سرمایه‌گذاری و رسیدگی به مبحث‌های مالی خدمات مراقبت‌های بهداشت دهان و دندان در این دو طبقه‌بندی (A و B) به وسیله کشورهایی که دولت قدرتمند و مدیریت قوی بر روی سرویس‌های رفاهی خود دارند مثل کشورهای شمال اروپا، بیشتر متداول می باشد (Grytten 2005).

  1. C) خدمات مراقبت‌های بهداشت دهان و دندان که کل هزینه‌ها را بیمار پرداخت می‌کند: بیمار تمام هزینه‌های خدمات مراقبت‌های بهداشت دهان و دندان را مستقیماً از جیب پرداخت می‌کند و دندانپزشکان حقوق بگیر دولت، خدمات مراقبت‌های بهداشت دهان و دندان را در بخش دولتی، بر اساس طرح دستمزدهای که به وسیله دولت، سالانه تعیین می‌گردد، فراهم می‌کنند (شکل 1 قسمت C).

فراهم‌کننده خدمات مراقبت‌های بهداشت دهان و دندان برای افراد بالغ در کشورهای در حال توسعه مثل ایران را می‌توان در زیر این عنوان (C) قرار داد.

2-17-2- بخش خصوصی

با در نظر داشتن وضعیت پرداخت‌های بیمار سه وضعیت را می‌توان شناسایی کرد: 1- رایگان و بدون هیچ هزینه‌ای برای بیمار 2- پرداخت کمک هزینه برای بیمار و 3- پرداخت کل هزینه‌ها توسط بیمار.

  1. A) خدمات مراقبت بهداشت دهان و دندان که هیچ هزینه‌ای برای بیمار ندارد: در این شرایط کارفرمایان برای کارکنانشان این مزایا را به عنوان مزایای شغل پیشنهاد می‌کنند و تمام هزینه‌های خدمات را، حتی به صورت مستقیم به بیمار و یا به دندانپزشک که در بخش خصوصی کار می‌کند و یا به شرکت‌های بیمه خصوصی (به صورت حق بیمه) پرداخت می‌کنند. خدمات به وسیله قراردادی که بین شرکت‌های بیمه خصوصی و دندانپزشکان بسته می‌گردد در کلینیک‌های دندانپزشکی خصوصی فراهم می‌گردد. پرداخت کل هزینه‌های مراقبت بهداشت دهان و دندان به وسیله کارفرمایان در شرکت‌های بیمه تجاری ایرانی صورت می‌گیرد (Bayat et al., 2000b). و بعضی از طرح‌های بیمه خصوصی در ایالات متحده آمریکا (Chapin, 2006) می‌توانند به عنوان این قسمت (در شکل 1 قسمت D) در نظر گرفت.
  2. B) خدمات مراقبت‌های بهداشت دهان و دندان شامل کمک هزینه‌هایی که بیمه پرداخت می‌کند شامل بیمه سلامت دولتی و بیمه سلامت خصوصی (شکل 1 قسمت E).

در طرح بیمه‌های دولتی، شرکت بیمه متعلق به عموم افراد جامعه می باشد. که معمولاً یک شرکت بیمه در هر دولتی هست. عضویت در این نوع طرح بیمه برای همه اجباری می باشد. افراد شاغل و کسانی که حقوق دریافت می‌کنند و یا دارای شغل آزاد هستند این مبلغ را، به صورت تصمیم می‌گیرند که چه خدماتی را پوشش بدهند مقدار و نوع هزینه‌هایی که بیمار برای پوشش خدمات پرداخت می‌کنند را تعیین می‌کنند و نیز چگونه به دندانپزشکان خود برای این خدمات پرداخت انجام دهند. (Bailit and Beuzoglou, 2008)

‍C) مراقبت‌های بهداشت دهان و دندان که همه هزینه‌ها را، بیماران پرداخت می‌کنند:

به طور سنتی پرداخت برای مراقبت‌های بهداشت دهان و دندان به طور مستقیم از طریق بهره گیری‌کننده

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

]]>