پایانامه در مورد : بررسی تطبیقی جایگاه زن در قرآن و حدیث و فمینیسم با نگاهی به ریشه ها و سیر تاریخی آن

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :    مطالعه تطبیقی جایگاه زن در قرآن و حدیث و فمینیسم با نگاهی به ریشه ها و سیر تاریخی آن

تکه ای از متن پایان نامه :

  • گرچه لازم می باشد عنوان رساله با چینش فصول آن متناسب باشد، اما نویسنده به دلیل جدید بودن بحث فمینیسم و نیز درک بهتر جایگاه زن در آیات وروایات، آغاز دیدگاه فمینیسم و سپس دیدگاه اسلام را در باره زن مطرح کرده می باشد.

 

 

 

 

 

 

  • اظهار مسأله:

در گذر زمان، تیره ها و تبارها، امت ها و ملت ها، فرهنگ ها و تمدن ها پدید آمدند با توجه ها و گرایش های متفاوت به ویژه در باره منزلت و موقعیت «مردان» و «بانوان»، که مع الاسف در اغلب آن ها نسبت به حقوق و امتیازات زنان، نه فقط ارزش آن ها در نظر گرفته نشد بلکه در مقام اقدام، حدود آن ها نیز رعایت نگردید. در حالی که اسلام در 14 قرن پیش زنان و مردان را یکسان خواند و تنها تفاوت آن ها را در انجام اقدام صالح و مزین شدن به ارزش های انسانی دانست و فرمود: « مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِّن ذَکَرٍ أَوْ أُنثىَ‏ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْیِیَنَّهُ حَیَوهً طَیِّبَهً وَ لَنَجْزِیَنَّهُمْ أَجْرَهُم بِأَحْسَنِ مَا کَانُواْ یَعْمَلُون‏»[1] و علت تفاوت آفرینش «مرد» و همسرش «زن»، با دو ساختار طبیعی متمم، را زمینه پذیرش دو گونه ساز و کار اجتماعی مکمل قرار داد تا با تشکیل خانواده علاوه بر بقای نسل، در نیل به قرب الهی کمک کار هم باشند.

  • ضرورت انجام پژوهش:

جایگاه بانوان به عنوان نیمی از جامعه نیاز به تبیین دارد. در بعضی از جوامع حقوق شهروندی او را نادیده گرفته و او را در حد کودکان و گاه در ردیف حیوانات قرار می دادند و شأن انسانی وی را رعایت نمی کردند. بعد از پیدایش فمینیسم‏‏ این ذهنیت پیش آمد که فمینیسم‏‏ اولین مکتبی می باشد که حقوق بانوان را احیاء کرده می باشد و این مکتب گاه راه را به بیراهه رفت و به برتری زنان رأی داد و حقوق مردان را زیر پاگذاشت. اما با مطالعه معارف اسلامی متوجه می شویم 14 قرن پیش در مورد جایگاه واقعی بانوان بدون افراط و تفریط از حقوق بانوان سخن به میان آمده می باشد، بدون آن که احیاء حق آن ها ضربه ای به حقوق سایر افراد اجتماع بزند. حال جهت تبیین این موضوع لازم است به اظهار جایگاه بانوان در دو مکتب فمینیسم‏‏ که مدعی احیای حقوق بانوان می باشد پرداخته گردد تا مشخص گردد تا چه حدی به اهداف خود رسیده و آن را با حقوق بانوان در اسلام تطبیق نماید تا جایگاه زن در این نظام الهی تبیین گردد.

  • پیشینه:

[1]النحل/97

 مطالعه تطبیقی جایگاه زن در قرآن و حدیث و فمینیسم با نگاهی به ریشه ها و سیر تاریخی آن

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه: مطالعه تطبیقی جایگاه زن در قرآن و حدیث و فمینیسم با نگاهی به ریشه ها و سیر تاریخی آن

]]>