پایانامه ارشد با موضوع : بررسی تطبیقی تعامل مردم با حاکم از دیدگاه امام خمینی و امام محمد غزالی

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تطبیقی تعامل مردم با حاکم از دیدگاه امام خمینی و امام محمد غزالی

تکه ای از متن پایان نامه :

 

2-7-2-ادله نقلی(سنت و سیره)

2-7-2-1-ادله قرآنی

امام در مباحثی که در ادله عقلی مورد بحث قرار گرفت، گاهی به آیات قرآن نیز استناد می کردند. مثلاً، در بحث ضرورت استمرار اجرای احکام از ادله‌ حکومت آورده اند:

طبق آیه شریفه(مثلاً، سوره ی ابراهیم،آیه ی 52 و یا سوره ی احزاب،آیه ی 40)،‌ احکام اسلام محدود به زمان و مکانی نیست و تا ابد باقی و لازم الاجراست… پس زیرا اجرای احکام پس از رسول اکرم(ص) و تا ابد لازم است، تشکیل حکومت و برقراری دستگاه اجرا و اداره ضرورت می یابد(امام خمینی، 1373، 19-18).

در بحث ماهیت و کیفیت قوانین اسلام، احکام دفاع ملی را از علت های تأسیس حکومت
برمی شمارند و معتقد بودند: احکامی که راجع به حفظ نظام اسلام و دفاع از تمامیت ارضی و استقلال امت اسلام می باشد، بر لزوم تشکیل حکومت دلالت دارد. مثلاً این حکم: «واعدوا لهم مااستطعتم من قوه و من رباط الخیل» (سوره ی انفال،آیه ی 60). هر آن چیز که از نیروی سلاح و اسبان آماده می توانید فراهم سازید)، که امر به تهیه و تدارک هر چه بیشتر نیروی مسلح و دفاعی به طور کلی می باشد و امر به آماده باش و مراقبت همیشگی در دوره صلح و آرامش(امام خمینی، 1373، 24).

 

2-7-2-2-ادله‌ روایی

امام در بحث ادله روایی ضرورت تأسیس حکومت، حدیث مفصلی را از امام رضا(ع) نقل می کنند، که در این جا به گوشه ای از آن روایت اشاره می گردد. در این روایت، در پاسخ به این پرسش که، اگر کسی بپرسد چرا خدای حکیم،‌ اولی الامر قرار داده و به اطاعت آنان امر کرده می باشد،‌جواب دادند:” لعل کثیره منها، ان الخلق لما وقفوا علی حد محدود و اُمروا ان لایعتدوا تلک الحدود لما فیه من فسادهم لم یکن یثبت ذلک و لایقوم الا بان یجعل علیهم فیها امیناً یأخذوهم بالوقف عند ما ابیح لهم و یمنعهم من التعهدی علی ماخَطَر علیهم…”(علل شرایع، ج1،‌ص251، ب182، حدث9).

 مطالعه تطبیقی تعامل مردم با حاکم از دیدگاه امام خمینی و امام محمد غزالی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی : مطالعه تطبیقی تعامل مردم باحاکم ازدیدگاه امام خمینی وامام محمدغزالی

 

]]>