منبع پایان نامه ارشد با موضوع زنان سالم، زنان سالمند، محل سکونت، گروه کنترل

ویتامین C در یکی از دو حالت احیا شده(اسید اسکوربیک) و اکسید شده (دی هیدرواسکوربیک اسید) یافت می شود. در ساختار ویتامین C دو اتم هیدروژن قابل یونیزه وجود دارد که به آن خاصیت اسیدی می بخشد.اسیداسکوربیک ویژگی های ردوکسی احیاکنندگی دارد وبه عنوان یک عامل احیاکننده شناخته می شود. از لحاظ فیزیولوژکی ، اسید اسکوربیک الکترون هایی را برای آنزیم ها و ترکیبات شیمیایی اکسید شده فراهم می سازد. ویتامین C چندین عملکرد فیزیولوژیکی دارد و از طریق توسعه عملکردهای فیزیولوژیکی بر عملکرد جسمانی تاثیر می گذارد. ویتامین C موجب سنتز کارنتین( عامل انتقال اسیدهای چرب به داخل میتوکندی) و سنتز هورمون های اپی نفرین،نور اپی نفرینو کورتیزول می شود. همچنین، ویتامین C سنتز کلاژن و ذخیره گلیکوزن را تسهیل می بخشد. (اشتون و همکاران،1999) 1-3-6- سایر آنتی اکسیدان ها:
اخیرا توجه مطالعات وتحقیقات حول سه آنتی اکسیدان جدید یعنی پروتئین های شوک گرمایی ( HSP)، هم اکسیژناز و آنزیم های خانواده پاراکسوناز(PON) معطوف شده ونقش های آنتی اکسیدانی آن ها متعاقب فعالیت و تمرینات ورزشی مورد بررسی قرارگرفته است. پیشینه در مورد نقش آنتی اکسیدانی هریک از آنها بسیار کم است و لازم است که تحقیقات زیادی در مورد نقش آنتی اکسیدانی آنها صورت بگیرد.در ادامه خلاصه ای از عمل هریک از انتی اکسیدان ها ارائه می گردد هرچند که نقش آنتی اکسیدان ها بیشتر در حد فرضیه است. (اشتون و همکاران،1999)
الف)پروتئین های شوک گرمایی: پروتئین های گرمایی گروه بزرگی از پروتئین ها هستند که توسط تنوع زیادی از استرس ها از جمله هایپرترمیا(شوک گرمایی)، اختلال PH و استرس اکسیداتیو بیان می شوند. مهم ترین پروتئین های شوک گرمایی عبارتند از:
HSP27 ،60 HSPو خانواده70 HSP . خانواده 70 HSP از 4 ایزوفرم تشکیل شده است: ایزوفرم شوک گرمایی هم ریشه (HSC 70 ) 4 ، ایزوفرم قابل القا 70 HSP(HSP72) 5 ، و دو ایزوفرم تنظیم کننده گلوکز 75 GRP و 1 GRP78 . توسعه وضعیت پیش اکسیدانی منجر به بیان ژنی و سنتز HSP می شود.
ب)هم اکسیژناز: هم اکسیژناز یک پروتئین انتی اکسیدانی ویژه که دارای دو ایزوفرم: 1-HO قابل القا 1 (32 کیلودالتون) و 2-HO ساختمانی2 (36کیلودالتون) است.
هم اکسیژناز -1 قویا توسط ROS ، هایپوکسی و القا کننده های دیگر استرس اکسیداتیو تحریک می شود. تنظیم بیان1-HO در سطح RNA مستلزم درگیری فاکتورهای رونویسی MAPKs ،1 AP- ،NF-KB و HIF است. (اشتون و همکاران،1999)
نقش های آنتی اکسیدانی هم اکسیژناز-1 در شرایط آزمایشگاهی (کشت سلولی) عبارتند از :
1)هم اکسیژناز-1 سلول را در برابر استرس اکسیداتیو از طریق احیا آهن آزاد درون سلول و از طریق القای سنتز فریتین( ترکیب آهن- پروتئین) محافظت می کند. (اشتون و همکاران،1999)
2)بعلاوه ،1-HO مرحله اولیه تجزیه هم به بیلی روبین که یک آنتی اکسیدان قوی محلول در آب است را کاتالیز می کند. به نظر نمی رسد که شدت فعالیت ورزشی تاثیری بر سطوح1-HO داشته باشد. دو پروتکل تمرینی با شدت پایین (180دقیقه) و شدت بالا (45دقیقه) هردو موجب افزایش تحریک 1-HO می شوند. 60 تا 90 دقیقه فعالیت باز کردن تک پایی زانو موجب فعالسازی فوری بیان1-H O می شود.بیان وپروتئین 1-H O در میوکاردیوم رت بعد از 14 هفته تمرین افزایش می یابد. همچنین، تنظیم افزایش 1-HO موازی و هم قرینه با حفاظت میوکاردی در برابر آسیب ایسکیمی / تراوش مجدد است. (اشتون و همکاران،1999)
ج)آنزیم های خانواده پاراکسوناز: آنزیم های خانواده پارااکسوناز(PON 1،PON2 ،PON3) به طور گسترده ای در مطالعات پزشکی انسانی مورد بررسی قرارگرفته اند و به نظر می رسد که اثرات حمایتی درون زاد مهمی در برابر انواع متفاوت استرس اکسیداتیو حاد ومزمن ناشی از فعالیت و تمرین ورزشی یا بیماری هایی مانند آرترواسکلروز داشته باشد.
پارااکسوناز سرم انسان (آریل دیالکیل فسفاتاز) در یکی از زیر رده HDL قرار می گیرد که در برگیرنده کلوسترین است. اعتقاد بر آن است که کلوسترین به عنوان یک محافظت کننده غشایی عمل می کند . از این رو، احتمال دارد این زیر رده به طور اختصاصی از صدمه رسیدن به غشا جلوگیری یا آن را بازسازی کند. آنزیم1PON در کبد ساخته می شود و به طور منحصر به فردی رویHDL قرار می گیرد و به مقدار زیاد در پستانداران ذخیره می شود. (اشتون و همکاران،1999)
1-4گزنه((Nettle شکل 9-1 گیاه گزنه خودرو گزنه با نام علمیUrtica Dioica از خانواده یUrticacease است، ابن سینا در کتاب خود به اثر کاهندگی قند خون توسط مصرف گزنه اشاره نموده است، در کشورهای اروپایی از گزنه بیشتر برای کاهش التهاب و درمان آرتریت روماتوئید استفاده می شود، از دیگر کاربردهای دارویی گزنه می توان به درمان عفونت مثانه و مجاری ادراری، بزرگ شدگی پروستات، حساسیت فصلی ودرمان آکنه اشاره کرد.( ابطحی ایوری و همکاران،1383) 1-4- 1- نام‌های دیگر گیاه گزنه :
گزنه نیش زن، گیاه دام، هیدجی پیدجی، برگ شیاطین
کلمه اورتیکا از کلمه لاتین اورر (Urere)، به معنی “سوزاندن”، ( که در واقع به پرزهای گزنده گیاه گزنه اشاره دارد) و دیوئیکا (Dioica)، به معنی “دو محل سکونت”، (چون گل‌های نر و ماده گیاه گزنه در گیاهان متفاوتی می‌رویند) گرفته شده است. اورتیکا همچنین واژه‌ای مربوط به قرون وسطی، به معنی “کندو”، است.( ابطحی ایوری و همکاران،1383)
در طول جنگ جهانی دوم، گزنه به عنوان گیاهی سبز رنگ برای استتار مورد استفاده قرار می‌گرفت. راهب‌های قرون وسطی خود را با گزنه شلاق می‌زدند تا گناهانشان بخ شوده شود. سربازان رومی نیز چنین کاری انجام می‌دادند تا خودشان را گرم کنند و بهتر با سرما، رطوبت و آب و هوای انگلستان تطبیق دهند. رادولف اشتاینر (Rudolph Steiner) گزنه را “قلب جهان” نامید، چون به مردم و گیاهان اطرافش انرژی شفابخشی می‌تاباند. لیلورد کردل (Lelord Kordel) نیز در مورد گزنه گفته است: “درست است که گزنه بدن را نیش می‌زند، ولی دردهای بسیار بزرگ تری را شفا می‌دهد و ارزش دارد از آن استفاده کرد”. می‌گویند آثار نیش‌گونه اورتیکا اورنتیسیما یک سال دوام دارد. خوشبختانه این ادعا درست نیست.
نام رایج گزنه (Nettle) شامل گونه‌های اورتیکا اورنس، اورتیکا گراسیلیس، اورتیکا کالیفورنیکا و اورتیکا هولوسریسیا نیز هست. این گونه‌ها بعضی مواقع به جای اورتیکا دیوئیکا به کار می‌روند.22 (جاوا و همکاران،2004) 1-4-2- ویژگی‌های گیاه گزنه :
تقویت ‌کننده غدد فوق کلیوی، دگرگون‌ساز، منقبض کننده، مسهل صفرا، محرک دستگاه گردش خون، ادرارآور، خلط‌آور، افزاینده شیر، قطع‌کننده خون‌ریزی، پایین بودن قند خون، تقویت ‌کننده کلیه، میوکولیتیک، مغذی،درمان نازایی، تقویت ‌کننده دستگاه تنفس، التهاب‌آور، قطع‌کننده خون‌ریزی، تقویت ‌کننده تیروئید، تقویت ‌کننده، ضد کرم .(جاوا و همکاران،2004)
1-4-3- کاربرد داخلی گیاه گزنه :
جوش صورت و پوست، حساسیت، کم خونی، آرتروز، آسم، برونشیت، سلولیت، سرماخوردگی، نقاهت، سرفه، آماس مثانه، اسهال، اسهال خونی، اگزما، ورم، خستگی، حساسیت به غذا، نقرس، تب یونجه، سردرد، سکته قلبی، خون‌ریزی، بواسیر، افزایش دهنده فشارخون، ناباروری، یرقان، عفونت کلیه، التهاب کلیه، سنگ کلیه، درد اعصاب، تعرق شبانه، چاقی، خون‌ریزی پس از زایمان، علائم قبل از قاعدگی، پروستات، پسوریازیس، روماتیسم، نرمی استخوان، ورم سینوس‌ها، سل، عفونت‌های ادراری، واریس 1-4-4- نحوه کاربرد داخلی گیاه گزنه : چای، تنتور، کپسول، عصاره
1-4-5- نحوه کاربرد موضعی گیاه گزنه :
شامپو، ماده شفابخش و مناسبی برای شستشوی مو به منظور درمان شوره سر، رشد مو و جلوگیری از ریزش مو. گیاه گزنه پوست چرب را پاک می‌کند و خاصیت جمع‌کنندگی دارد. برای درمان بواسیر یا آرتروز با گیاه گزنه حمام کنید. در صورت ورم مهبل، با گیاه گزنه دوش بگیرید. شستشو با آن به درمان آفتاب‌سوختگی کمک می‌کند. گیاه گزنه را می‌توان خشک و مانند سیگار دود کرد تا به بهبود بیماری آسم کمک کند. گزیده شدن با گزنه تازه بعضاً اثر درمانی دارد و برای درمان آرتروز، نقرس، فلج، زمین گیر شدن و سیاتیک مفید است. البته لازم است این گیاه محل مورد نظر را مستقیماً بگزد. آثار گزیدگی ممکن است یک روز طول بکشد. (جاوا و همکاران،2004)
طبع گیاه گزنه : تلخ، شور، خنک، خشک 1-4-6ترکیبات بیوشیمیایی گزنه شکل 10-1 مزرعه گیاه گزنه
اسید فورمیک (فقط در گیاه تازه یافت می‌شود. هنوز مشخص نیست اسید فورمیک باعث گزیدن گیاه گزنه می‌شود یا هیستامین)، بتائین، هیستامین، استیل کولین، گلوکینون، اسید کلوروژنیک، لعاب، تانین‌ها، سیلیکا، بتا کاروتین، کلسیم، آهن، کلوروفیل، کولین
شکل11-1 ساختمان شیمیایی اسید فرمیک 1-4-7- نکات لازم هنگام مصرف گیاه گزنه :
لمس کردن گیاه گزنه ، در صورتی که تازه باشد، باعث ایجاد جوش دانه روی پوست می‌شود که با سوزش همراه است. پوشیدن دستکش هنگام چیدن گیاه گزنه از این مشکل جلوگیری می‌کند، ولی گزنه‌های بزرگ پرزهایی دارند که حتی ممکن است دستکش را هم سوراخ کنند. مرهم داک زرد، بارهنگ یا عصاره گزنه، درد ناشی از گزیدن گزنه را تسکین می‌دهد. این گیاه را خام نخورید، مگر این که یا گیاه، خیلی جوان باشد یا شما خیلی با دل و جرأت باشید. به علت وجود سیستولیتینس، برگ‌های پیر بیش از برگ‌های جوان کلیه‌ها را تحریک می‌کند.23 (جونز و همکاران،2002) 1-4-8- پراکندگی گیاه گزنه در ایران:
گزنه درکتب تب سنتی با نام انجره یا نبات النارنیز شناخته می شود،این گیاه به طور خودرو در بیشتر مناطق کشور ما ایران به خصوص در شمال ودامنه های رشته کوه البرز و ییلاقات تهران یافت می شود.24 (رامل و همکاران،2004) 1-4-9- تاثیر گیاه گزنه بر دیابت:
ترکیبات ضد دیابتی مهمی از جمله فلاوونوئیدها در آن شناسایی شده اند، عصاره های مختلفی از اندام های هوایی گیاه گزنه تهیه شده است که توانسته قند خون درحیوانات دیابتیک را کاهش دهد و همچنین دربیماران دیابتیک نوع دو نیز آثار مشابهی به ثبت رسیده است.
مکانیسم اثر بر دیابت در گیاه گزنه به صورت مهار جذب گلوکزاز دیواره روده باریک و همین طور افزایش سلول های بتا پانکراس و تحریک ترشح انسولین اعمال می شود. (رامل و همکاران،2004)
شکل 12-1 ساختمان شیمیایی فلاوونوئید
فصل دوم : مواد و روشها
مواد و وسایل مورد استفاده در آزمایش ها
2-1مواد ونمونه های آماری
جامعه آماری پژوهش حاضر را زنان سالمند غیر فعال(کم تحرک)انجمن دیابت شهرستان شاهرود تشکیل دادند که به صورت داوطلبانه در این پژوهش شرکت نمودند.از بین 700نفر از بیماران زن ومرد تحت پوشش انجمن دیابت شهرستان شاهرود تنها زنانی که سن بالای 50 سال داشتند وفقط از قرص های رایج کنترل کننده قند خون استفاده می کردند،45نفر داوطلب شدند .این جامعه آماری به دو گروه دیابتی و گروه دریافت کننده ی مکمل عصاره گزنه تقسیم شدند و گروه سوم نیز به عنوان گروه کنترل که شامل زنان سالم می باشد نیز در این طرح مشارکت کردند.
کیت اندازه گیری آنزیم سوپر اکسید دسموتاز) SOD)ساخت کشور آمریکا
کیت اندازه گیری نیتریک اکساید) NO) ساخت کشور آمریکا
کیت های اندازه گیری آزمایش های فرعی تحقیق که توسط شرکت پارس آزمون تهیه و تولید شده است و تست های فرعی این طرح شامل اندازه گیری کمی:
گلوکز
تری گلیسرید
کلسترول
HDL
LDL
SGOT
SGPT
می باشند که بادقت تمام مورد اندازه گیری دقیق به روش فتومتریک قرار گرفته اند که در قسمت های بعدی به طور کامل شرح داده شده است .
آب مقطر
گاز استریل و پنبه
عصاه الکلی گیاه گزنه(مکمل گزنه)
2-2وسایل و تجهیزات آزمایشگاهی
سرنگ 5سی سی
ماسک یکبار مصرف
دستکش یکبار مصرف لاتکس
لوله های آزمایشگاهی
انواع سمپلر های 20و50و100 لاندا
سر سمپلر
میکرو تیوپ های استریل
دستگاه ساتریفیوژ
دستگاه فتومتر 5010 ساخت کشور آلمان
دستگاه الیزا ریدر استت فکس ساخت کشور آلمان
پیپت های مدرج
پرینتر چاپ نتایج آزمایش ها
یخچال های و فریزر های آزمایشگاهی نگه دارنده نمونه های سرم در دمای منفی 20 و منفی 70درجه
ماشین حساب جهت انجام محاسبه عددی نتایج
گارو
2-2-1 روش انجام آزمایش های اصلی طرح
2-2-2روش انجام آزمایش های سوپر اکسید دسموتاز(SOD) و نیتریک اکسایدNO))
محصول کل No ( نیترات + نیتریت )
ازاستاندارد نیترات استفاده می شود .
ولی اگر نیتریت را می خواهیم اندازه بگیریم : استاندارد نیتریت باید باشد .
نحوه انجام هر دو آزمایش:
1) 200 لاندار آب یا بافر درچاهک بلانک – هیچ چیز دیگر اضافه نشود .
2) 80 لاندا نمونه یا نمونه رقیق شده در چاهک ها ریخته شود حجم نهایی باید تا 80 باشد ( نمونه های پلاسما باید رقیق شود .
3) اضافه شود 10 لاندا آنزیم کوفاکتور به هرکدام از چاهک های استاندارد وتست )
4) 10 لاندار نیتریت ردوکتاز ( 780010 )
5 ) پلیت ها پوشیده و 1 ساعت درد مای اتاق نکوبه شود .
6) بعد از الکوباسیون 50 لاندا ریجت گریس R1 و سپس 50 لاندا R2 فورا انجام شود .
7 ) 10 دقیقه در دمای اتاق
8 ) 540-550nm od
آماده سازی نمونه ها :
سرم باید رقیق شود 5/1 با sample buffer قبل از انجام آزمایش SOD 2-3روش انجام آزمایش های فرعی طرح
2-3-1اندازه گیری قند خون (گلوکز)
اندازه گیری قند خون با کیت تشخیصی پارس آزمون به انجام رسیده است جهت اندازه گیری این متغییر یعنی قند خون در سرم نمونه ی آماری از روش فتومتریک استفاده شده است. 2-3-2اهمیت بالینی گلوکز:
گلوکز منبع اصلی تامین انرژی سلول در موجودات زنده محسوب میشود. معمولترینمنبع گلوکز تجزیه هیدرولیتیک کربوهیدراتهای پلیمری، مانند نشاسته میباشد. گلوکزمنوساکاریدی است که غلظت آن در خون پس از صرف غذا 5 میلی مول بر لیتر میباشد این ماده منبع ضروری تامین انرژی مورد نیاز جهت فعالیت سلولها میباشد. مرحله اول تجزیه آن گلیکولیز است که با چرخه اسید سیتریک ادامه و در نهایت با فسفریلاسیونِ اکسیداتیو خاتمه مییابد.25 (درک و همکاران،2006)
تنظیمات گلوکز برای تشخیص و کنترل بیماریهای مربوط به کاتابولیسم کربوهیدرات هایپوگلیسمی و ایدیوپاتیک هایپوگلیسمی مورد Neonatal، نظیر دیابت ملیتوس استفاده قرار می گیرد.
در این کیت اندازهگیری گلوکز برمبنای اکسیداسیون آنزیمی توسط آنزیم گلوکزاکسیداز و تولید پراکسیدهیدروژن که متعاقباً در تولید محصول]]>

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *