شيوه برنامه ريزي صحيح براي کنکور

موفقيت در کنکور شانسي نيست؛ بدون شک مهم‌ترين چيز براي شروع مسير موفقيت در کنکور، برنامه ريزي دست و عمل کردن به اونه. بي‌برنامگي يعني بدون نقشه‌ي راه، دل به جاده بزني! جاده‌اي که سرگردوني و اضطراب، کم‌ترين دستاوردشه. يه برنامه‌ريزي خوب، علاوه بر اينکه کمکت مي‌کنه به بهترين وجه ممکن به هدفت برسي، باعث ميشه آرامش ذهني و اعتماد به نفس داشته باشي. وقتي در يک برنامه، به اهداف کوتاه مدتي که داشتي، برسي، براي ادامه راه انرژي و انگيزه پيدا مي‌کني… و از برنامه داشتن مهمتر، برنامه‌ريزيِ درست و مناسبه که هم شما رو به اهدافتون برسونه و هم وسط راه، دل‌زده و خسته نشين؛ قبل از اينکه به ويژگي‌هاي يه برنامه‌ي خوب براي کنکور بپردازيم، اول بايد با سه شرط لازم براي برنامه‌ريزي آشنا بشيد و در ادامه خصوصيات يک برنامه‌ريزي صحيح رو بيان مي‌کنيم:

  • شناخت خود: قبل از اينکه شروع کنين به برنامه ريزي واسه مطالعه دروس، بايد کاملا به ويژگي‌هاي شخصيتي خودتون، چيزايي که تو زندگي دنبالشين، شرايط خانوادگي، محيط مطالعه، ساعت بيدار شدن و خوابيدن، زمان بازدهي مفيد مطالعه‌تون، امکانات و منابع و هر چيزي که در درس خوندنتون تاثيرگذاره رو تشخيص بدين و در هدف‌گذاري و برنامه ريزي، اونا رو در نظر بگيرين.

 

  • هدف گذاري: يکي از مهم‌ترين مراحل، هدف داشتنه؛ يعني بايد در درجه اول، معلوم کنيد که براي چه رشته و چه شغلي دارين تلاش مي‌کنين؛ هدف بايد با توجه به شخصيت و علاقه‌تون انتخاب بشه و دست يافتني و منطقي باشه.

 

  • شناخت نسبي مسير: حتما بايد قبل از هر برنامه‌ريزي و مطالعه، بدونيد که قراره چي بخونيد، حجم و کيفيت اون مبحث چقدره، بودجه بندي سوالات کنکور چگونست و به طور کلي، يه شناخت نسبي از همه درس‌ها(چه تخصصي و چه عمومي)، مباحث، مهارت‌ها(مثلا قرابت معنايي در ادبيات، يا فرمولاي شيمي و…) داشته باشين که بتونين متناسب با اون، برنامه ريزي رو انجام بدين. براي اين کار ميشه از دوست و آشنايي که قبلا کنکور دادن، معلم‌ها و مشاوران و سايت‌هاي مختلف کمک بگيريد.

خب، بعد از اينکه مراحل مهم بالا رو گذروندين، مي‌رسيم به ويژگي‌هاي يه برنامه‌ي درجه يک. با توجه به اهداف و زماني که از الان تا کنکور واستون باقي مونده، چند نوع برنامه ريزي داريم: يکي برنامه‌ي بلندمدت، که شامل چند دوره‌ي معدود و به نسبت طولاني ميشه، مثلا تابستان، نيمسال اول تحصيلي، زمستان، بهار و… که بايد در اونها، دروس و مباحثي که قراره براي کنکور بخونيد رو با رعايت اصول‌هايي که در ادامه ميگيم، توزيع کنيد. برنامه‌ريزي ماهانه، قسمت بعدي کاره که بايد با توجه به مباحثي که در برنامه‌ريزي بلند مدت قرار دادين، انجام بشه. برنامه‌ريزي مهم هفتگي و روزانه هم انواع ديگه هستن که لازمه به همين شکل، با رعايت اصول برنامه‌ريزي و با توجه به شرايط شخصي، انجام بشن.

برنامه ريزي رايگان براي کنکور 1400

 

 حالا ويژگي‌هاي بنيادي يه برنامه‌ريزي استاندارد :

  • منطقي و قابل اجرا: برنامه بايد در حد توانتون، انعطاف پذير و منطقي باشه. هم بايد طوري ريخته بشه که به مطالعه همه مباحث در نظر گرفته شده، برسين و هم نبايد فراتر از توانتون باشه که زمان کم بيارين.

 

  • رعايت پيش‌نيازها: همونطور که مي‌دونيد، تا بعضي از مباحث رو نخونيد، نميشه سراغ مطالعه مطالبي رفت که اونا پيش‌نيازشه. مثلا فصل تابع از رياضيات رو نخونده، نميشه سراغ يادگيري انتگرال رفت. لذا بايد در چينش مباحث در برنامه‌ها، توالي و مرتبط بودن اونا رو در نظر بگيرين.

 

  • رعايت تنوع و تعادل: در ابتداي مسير، هيچگاه توصيه نميشه که درسي رو از برنامتون حذف کنيد. رعايت تنوع هم لازمه، يعني براي مثال نبايد کل برنامه‌ي يک روز رو به يکي دو درس اختصاص داد. معمولا توصيه ميشه، در ازاي خوندن 2 واحد درس تخصصي، 1 واحد درس عمومي در ليست قرار بدين.

 

  • چيدمان صحيح واحدهاي مطالعاتي در طول روز: يکي از نکات ديگه که خصوصا در برنامه ريزي روزانه بايد رعايت بشه، چيدمان صحيح درساست. به طور معمول، شروع برنامه با يک درس پيچيده و دشوار(مثل زيست يا فيزيک) و پايانش با يه درس آسونه. توزيع مناسب دروس عمومي و اختصاصي در بين هم به صورت متعادل هم، يکي ديگه از نکاته که بايد رعايت بشه.

 

  • مرور سريع و به موقع: يکي از مهم‌ترين آيتم‌هاي کنکوري‌هاي موفق، مرور به موقع مطالب ياد گرفته شده‌ست. فراموشي امري طبيعيه ولي با انتقال يادگيري‌ها، از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت، ميشه تا حد بسيار زيادي از اون جلوگيري کرد و اون يادگيري‌ها رو عميق و مفهومي کرد. طبق تحقيقات علمي(منحني‌هاي فراموشي)، اگه مطلبي که خونده شده، تا 7 روز بعد از اون مطالعه نشه، بخش مهمي ازش فراموش ميشه! مرور يعني خوندن مطالب، قبل از اينکه فراموش بشن؛ مرور با دوباره خواني فرق داره و براي مرور، ميشه از خلاصه‌برداري‌ها، حاشيه‌نويسي‌ها، جزوه و تست‌هاي مرتبط با هر مبحث استفاده کرد. هرقدر زمان مرور، به زمان خوندن اوليه نزديک‌تر باشه، احتمال انتقال اون مطلب به حافظه بلند مدت بيشتره(توصيه ميشه يافته‌هاي “هاوس” و “بالارد” رو در اين باره مطالعه کنين). پس يک قسمت اصلي هر برنامه، در نظر گرفتن زماني براي مرور مطالب قبليه؛ حالا اون زمان ممکنه در ابتداي خوندن مبحث بعدي باشه يا به طور جداگانه، در آخر هفته‌ها، يا آخر هر روز…

 

  • در نظر گرفتن زمان‌هاي جبراني: نميشه از اين غافل شد که ممکنه در طول روز، اتفاقي خارج از برنامه بيفته، مهموني بياد، کار ضروري پيش بياد و… که شما رو از برنامه عقب بندازه. پس بايد حتما در برنامه‌ي هفتگي و روزانه‌تون، زمان‌هايي رو به عنوان جبراني در نظر بگيرين که در صورت هرگونه رخداد و عقب موندن از برنامه، از اون براي جبران استفاده کنين. يا هم ميشه از اون براي استراحت، تفريح، زدن تست‌هاي بيشتر، خوندن مطالب غير درسي و… بهره برد.

 

  • هماهنگي برنامه با بودجه بندي آزمون: درباره اهميت آزمون‌هاي آزمايشي در ادامه مفصلا صحبت خواهيم کرد، ولي همينو بدونين که شرکت در اونا، براي بهبود مهارت تست‌زني، آشنايي بيشتر با سوالات، مرور مطالب و… لازمه؛ هر آزموني هم بودجه بندي خودشو داره، پس بايد طوري برنامه ريزي کنين، که هم به اهداف و برنامه‌ي بلند مدت و ماهيانتون برسين، و هم خودتونو براي هر آزمون، آماده کنين. اين آزمونا معمولا هر دو يا سه هفته يک بار برگزار ميشه، بهتره که ده روز اول رو به مطالعه مباحث، و بقيه زمان باقي مونده رو به مرور و تست زني بپردازين.