دانلود پایان کارشناسی نامه ارشد با موضوع : ابتلاء و تزکیه اخلاقی

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : ابتلاء و تزکیه اخلاقی 

تکه ای از متن پایان نامه :

چگونگی به دست آوردن مال و صرف آن و میزان وابستگی به آن، همگی میدان‌های آزمایش بشرند. بسیارند افرادی که در انجام عبادات سخت گیرند امّا هنگامی که مسئله دستگیری از نیازمند و بذل مال در راه خدا پیش می‌آید بخل می‌ورزند غافل از آن که این اموالی را که برای وارثان جمع می‌کنند نه می‌تواند آن‌ها را از مرگ برهاند و نه می‌تواند توشه آخرت آنان باشد.

قرآن کریم در ارتباط با افرادی که در مقابل مال دچار خودباختگی می‌شوند و از اطاعت خدا سر باز می‌زنند و در امتحان الهی سرشکسته می‌شوند می‌فرماید: «وَ مِنهُم مَّن عَاهَدَ اللهَ لَئِن ءَاتَئنَا مِن فَضلِهِ لَنَصَدَّقَنَّ وَ لَنَکُونَنَّ مِنَ الصَّالِحِین * فَلَمَّا ءَاتَئهُم مِّن فَضلِهِ بَخِلُوا بِهِ وَ تَوَلَّوا وَّ هُم مُّعرِضُون»[1]. گروهی هستند که با خدا پیمان می‌بستند که اگر از فضل خویش به آن‌ها مالی دهد انفاق خواهند نمود و از صالحین خواهند گردید امّا آن گاه که خداوند از فضل و کرم خویش به آن‌ها بخشید بخل ورزیدند و اعراض کردند.

2-6-2-1-2. جان

«لَتُبلَوُنَّ فِی أموَالِکُم و أنفُسِکُم…»[2]، شما را به مال و جان آزمایش خواهند نمود. شیرینی و عزیزی جان برای بشر، آن‌چنان بدیهی می باشد که نیاز به توضیح ندارد، اما همین حب جان باعث می‌گردد بعضی از بشر‌ها از امر بر جهاد روی برتافته و قرار در این دنیای فانی را بر شهادت ولقای الهی ترجیح دهد.

«کَانَ رَسُولُ اللهِ (صلی الله علیه و آله وسلم) یَخطُبُ عَلَی المَنبَرِ فَجَاءَ الحَسَنُ وَ الحُسَینُ وَ عَلَیهِمَا قَمِیصَانِ أحمَرَانِ یَمشِیَانِ وَ یَعثُرَانِ فَنَزَلَ رَسُولُ الله(صلی الله علیه و آله وسلم) مِنَ المِنبَرِ فَحَمَلَهُمَا وَ واحداً من ذالشَّق ثُم صَعِدَ المَنبرَ فقال صدّق الله قال:«إِنَّما أموالُکُم وَ أولادُکُم فِتنَهٌ»[3] انی لَما نَظَرت الی هذینِ الغلامین یَمشان و یَعثران لم أصبر حتی قَطَعتُ کلامی و نزلتِ الیهما»[4]،

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم)در حال ایراد خطبه بودن که امام حسن و امام حسین که بر تن پیراهن سرخ رنگی داشتند در حالی که می‌افتادند و بلند می‌شدند وارد شدند پیامبر(صلی الله علیه و آله وسلم) از منبر فرود آمدند و آن‌ها را در آغوش گرفتند و بر منبر بالا رفتند و فرمودند: «راست گفت خداوند متعال که اموال و فرزندان مایه فتنه‌اند» من وقتی این دو طفل را با آن حال دیدم صبر نکردم و کلام خویش قطع نمودم و به سوی آن‌ها رفتم.

پس به خاطر ارتباط عمیق عاطفی و عشق وعلاقه به فرزند، این آزمون یکی از امتحانات مهم خداوند می باشد.

2-6-2-1-4. زینت‌های دنیایی

«انّا جَعَلنا ماعَلی الاَرضِ زینَهً لَها لِنَبلوُهُم اَیهُم اَحسَنُ عَمَلاً» بدرستی که آن‌چه بر زمین می باشد مایه زیبایی آن قرار دادیم تا آن‌ها را بیازماییم…» [5]

این طور که می‌فرماید بشر می‌تواند از این زینت‌های مادی بهره برداری کند اما بایستی آن‌ها را در راه خدا بهره گیری کند و رضای او را در نظر بگیرد برای نمونه قرآن می‌فرماید «خُذُوا زِینَتکُم عِندَ کُلِّ مَسجِدٍ» برای نماز و حضور در مسجد آراسته و زیبا باشید.[6] زینت‌های دنیایی نباید اسباب دوری از یاد حق تعالی و اهل ذکرشود «وَ اَصبِر نَفسَکَ معَ الذَین یدعونَ رَبَّهُم بِالغِداوَهِ وَ

[1]. توبه، 75و 76.

[2]. آل عمران، 186.

[3]. تغابن، 15.

[4]. محمد باقر بن محمد تقی مجلسی، همان، ج 43، ص 284.

[5]. کهف، 7.

[6]. اعراف، 31.

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

]]>