دانلود پایان نامه ارشددرباره ابتلاء و تزکیه اخلاقی

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : ابتلاء و تزکیه اخلاقی 

تکه ای از متن پایان نامه :

یکی دیگر از ابتلائات در این دوران، وجود اختلاف و کشمکش‌ها و پراکندگی و دوری مردم از همدیگر می باشد. امام صادق(علیه السلام) فرمودند: «چه بر شما خواهد گذشت وقتی امام هدایتگر و نشانه حق را به چشم خود نبینید؟ گروهی از گروه دیگر بیزاری می‌جویند آن گاه سخت مورد آزمایش واقع می‌شوید و ناخالصان شما از راستگویان جدا خواهند گردید…»[1]. از این روایات و نظیر آن‌ها معلوم می‌گردد که مؤمنان در دوره غیبت گرفتار آزمایش‌های بزرگی خواهند گردید و روشن می باشد که آزمایش مؤمنان و غیرمؤمنان در هر عصر و زمانی از سنّت‌های الهی می باشد و مخصوص دوره غیبت نیست. پس بایستی برای رستگاری و موفق شدن در این آزمایش‌ها کوشش کنیم زیرا که رستگاری کامل غیر از برای دینداران و مخلصان و کسانی که در اعتقادشان محکم شده‌اند، برای کس دیگر میسّر نیست[2]. امام علی (علیه السلام) فرمودند: «والله لَتُمیَّزُنّ، والله لَتُمحَّصن، والله لَتُغربَلُنَّ کما یُغَربلُ الزُّوان اشخاص به تنهایی برای پاداش و کیفر کافی نیست بلکه بایستی به صورت افعال خارجی پیاده شوند تا این آثار بر آن‌ها مترتب گردد»[3].

2-6-1-2-2.  تغییر قبله

«وَ مَا جَعَلنَا القِبلَهَ الّتیِ کُنتَ عَلَیهَا إِلَّا لِنَعلَمَ مَن یَتَّبِعُ الرَّسُولَ مِمَّن یَنقَلِبُ عَلَی عَقِبَیهِ وَ إِن کَانَت لَکَبِیرَهً إلَّا عَلَی الَّذِینَ هَدَی الله»[4]، ما قبله‌ای را که بر آن بودی تغییر ندادیم مگر برای این که معلوم کنیم آنان که از پیامبر پیروی می‌کنند از آنان که مخالفت می‌ورزند و همانا این موضوع غیر از برای کسانی که خداوند هدایتشان کرده، سنگین می باشد. علامه طباطبائی(ره) در این زمینه می‌نویسند: «این آیه پاره‌ای از ایرادات را که احیاناً در دل‌های مؤمنان پیدا می‌گردید پاسخ می‌دهد مثل این که عده‌ای می‌گفتند اگر بنا بود کعبه قبله ثابت قرار داده گردد چرا آغاز به مسلمین امر شده می باشد که به طرف بیت المقدس نماز بخوانند؟ خداوند برای دفع این توهم می‌فرماید تشریعات و احکام الهی متضمن مصالحی می باشد که برای تربیت و تکمیل مردم و مشخص کردن مؤمن از منافق لازم می باشد و برای همین مقصود خداوند آغاز بیت المقدس را قبله قرار داده و سپس آن را تغییر می‌دهد پس جمله «الّا لِنَعلَم مَن یَتَّبِعُ الرسولَ» این می باشد که ما می‌خواهیم مشخص کنیم چه کسی تو را پیروی می‌کند و چه کسی نمی‌کند»[5].

در تفسیر نورالثقلین از امام حسن عسگری(علیه السلام) روایت شده می باشد که فرمودند: «انما کان التوجه الی بیت المقدس فی ذلک الوقت کبیره الا علی من یهدی الله فعرف ان الله یتعبد بخلاف ما یریده المرئ، لیبتلی طاعته فی مخالفه هواه»[6]، در آن زمان در نظر داشتن بیت المقدس غیر از برای کسانی که خداوند آنان را هدایت کرده بود سنگین بود، خداوند بنده را برخلاف آن چه که به آن تمایل دارد به عبادت فرا می‌خواند تا طاعت او را در مخالفت هوای نفسش بیازماید.

همین معنا را مرحوم طبرسی از زجاج نقل می‌کند که گفته می باشد:

«آن حضرت بدین لحاظ مأمور بود مدتی را به طرف بیت المقدس نماز بگزارد که اعراب عادت کرده بودند در انجام اعمال حج به طرف کعبه توجه کنن و بدین ترتیب شما را به مال و جان آزمایش خواهند نمود، می‌نویسد: «یعنی خداوند شما را در اموالتان امتحان می‌کند به تکلیف انفاق و به آن چه که آفات و بلایا به نفستان می‌رسد مثل جهاد، قتل، اسارت، جراحت، امراض و غیر این‌ها» و از امام رضا(علیه السلام) نقل می‌کند که در تفسیر این آیه فرمودند: «فی اموالکم بإخراج الزکوه و فی أنفسکم بالتواطین علی الصبر[7]»[8]، خداوند با اموالتان به پرداخت زکات و نفستان به صبر امتحان می‌کند.

[1]. رحیم کارگر، مهدویت پیش از ظهور، قم، دفتر نشر معارف، 1387 ش، ص 135. به نقل از کتاب اثبات الهداه، ج 3، ص 473، ح 155.

[2]. علی سعادت پرور، ظهور نور ترجمه کتاب الشموس الضیئه، مترجم: سید محمد جواد وزیری فرد، قم، تشیع، 1376 ش، ص 102.

[3]. مجتبی بیگلری، همان، ص 80.

[4]. بقره، 147.

[5]. محمد  حسین طباطبائی، همان، ج 1، ص 488.

[6]. عبد علی بن جمعه عروسی حویزی، همان، ج 1، ص 136.

[7]. محمد بن علی ابن بابویه، علل الشرائع، پیشین،ج 2، ص 396.

[8]. محمد محسن بن شاه مرتضی فیض کاشانی، تفسیر الصافی، تهران، الصدر، 1415 ه.ق، ج 1، ص 406. «فِی أموالِکُم بتکلیف الإنفاق و ما یصیبه من الآفات وَ أنفُسِکُم بالجهاد و القتل و الأسر و الجراح و ما یرد علیها من المخاوف و الأمراض و المتاعب».

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

]]>