بررسی تطبیقی تعامل مردم با حاکم از دیدگاه امام خمینی و امام محمد غزالی – دانلود

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تطبیقی تعامل مردم با حاکم از دیدگاه امام خمینی و امام محمد غزالی

تکه ای از متن پایان نامه :

آنکه مرد را چهار زن حلال کرد و زن را یک شوی 9- آنکه در خانه معتکف باید بودن 10- آنکه در خانه سر پوشیده دارد ، ….. 14- امیری را نشاید و نه نیز قضا را و نه حکم را … (‌غزالی 1361 ، 271).

در مطلب فوق ، جدای از حقوق در حد امارت و قضاوت ، بلکه زنان از حق مالک تن خود بودن ، نیز بازداشته شده واعتکاف در خانه ، عقوبتی می باشد که خدا در حق آنان روا داشته می باشد .     ممکن می باشد گفته گردد که ، زیرا بخش دوم نصیحه الملوک جای چند و زیرا دارد ، شاید این توجه غزالی نباشد ، اما اگر در سایر آثار او نیز همین برداشت از حقوق زنان آمده باشد آن وقت خدشه در مطالب فوق دردری را دوا نمی کند.

در رساله الادب فی الدین غزالی در آداب مربوط به زنان ذیل آداب المراه فی نفسها می نویسد :ان تکون لازمه لمنزلها ، قاعده فی قعر بیتها و لاتکثر صعودها ولااطلاعها الکلام لجیرانها ولاتدخل علیهم الا فی حال یوجب الدخول ستر بعلها فی نظره و تحفظه فی غیبته ولاتخرج من بیتها و ان خرجت فمتخبئه و …(غزالی 1361،112).

از منزلش فاصله نگیرد ، در کنج خانه بنشیند و برای همسایگان صدایش را بلند نکرده و از کلامش خبر نداشته باشید و بر آن ها مگر وقتی که وارد گردد ضروری می باشد ، داخل نشود همسرش در نگاه به او لذت ببرد و همسرش را در زمان عدم حضور حفظ کند واز خانه خارج نشود واگر خارج گردید پوشیده باشد.

در مطلب تأثیر شده فوق نیز نه تنها از حقوق سیاسی واجتماعی زنان سخنی در میان نیست بلکه مؤید همان محتوای نقل شده از نصیحه الملوک می باشد.این نگاه منفی به زن در احیاءعلوم الدین نیز عمدتاً تعقیب و مطرح شده می باشد. مثلاً در ربع مهلکات در کتاب آفت شهوت شکم و فرج حدیثی نبوی را نقل می کند:النساأحبائل الشیطان زنان دامهای شیطانند.

و یا از سعیدبن مسیب نقل می کند :

حق تعالی هیچ پیغمبری بعث نفرمود که نه ابلیس امید آن داشت که وی رابه زنان هلاک گرداند و هیچ چیز نزدیک من مخوفتر از ایشان نیست … و یکی  از ایشان گفت که شیطان زن را گوید که تو نیمه لشکر منی و تو تیر منی که زیرا تو را بیندازم خطا نکنم و تو موضع سر منی و تو رسول منی در حاجات من (غزالی 1275 ، 210).

در موارد نیز در احیاء علوم الدین مطالبی در اوصاف زنان آورده می باشد که با مطالب نقل شده قبلی سازگار نیست مثلاٌ از پیامبر نقل کرده :حبب لی من دنیا کم ثلاث : الطیب والنساء و قرهعینی فی الصلوه (غزالی 1275 ،ج 3 ، 459).دوست گردانیده گردید بر من از دنیای شما ، سه چیز : خوش بویی و زنان و روشنایی چشم من در نماز می باشد .

 مطالعه تطبیقی تعامل مردم با حاکم از دیدگاه امام خمینی و امام محمد غزالی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی : مطالعه تطبیقی تعامل مردم باحاکم ازدیدگاه امام خمینی وامام محمدغزالی

 

]]>