اثرات کشیدن سیگار بر پوست بدن | ترک اعتیاد

سارا مونزانی، متخصص آرایش مدونا میگه: کار سختیه، اما بهترین کاری که می تونین واسه داشتن پوستی نورانی و قشنگتر انجام بدین اینه که سیگار کشیدن رو ترک کنین! سیگار کشیدن هم پوست شما رو خشک می کنه و هم اونو از اکسیژن محروم می کنه. پس با ترک سیگار امتیازات اونو به چشم می بینین، پوستتون نرم تر، صاف تر و نورانی تر می شه.

سیگار کشیدن شما رو سالخورده می کنه

در کنار صدمات به وجود اومده به وسیله نور خورشید و شرایط سخت زندگی، نیکوتین هم می تونه چند سال به سن شما اضافه کنه! براساس گفته های دکتر نیکولاس پریکون، متخصص بیماریای پوستی، اثرات سیگار کشیدن بر پیری بدن خیلی با اهمیته. وقتی که ما تنها یه پک از دود سیگار رو به داخل می دیم، بیشتر از یه تریلیون رادیکال آزاد در ریهامون ساخته می شن که باعث واکنشای التهابی می شن و در سراسر بدن به گردش در میان.

اگه این واسه تشویق کردن شما به ترک سیگار کافی نیس، باید بدونین که در سال ۱۹۸۵، واژه «چهره فرد سیگاری» به واژه نامه پزشکی اضافه شده. ویژگیای «چهره فرد سیگاری» که افراد رو پیرتر از سن واقعی شون نشون میده اینطور تعریف شده: خطوط یا چروکایی در صورت، مشخص در لبای بالایی و پایینی، یا گوشه های چشما، خطوط عمیقی روی گونه ها، یا خطوط زیاد کم عمق روی گونه ها و فک پایین.

سیگار کشیدن باعث از بین رفتن کلاژن در پوستتون می شه

سیگار شامل بیشتر از ۴ هزار سمه که خیلی از اونا مستقیماً جذب خون می شن، و به وسیله خون به بافت پوستی شما برده می شن. هم اینکه سیگار کشیدن باعث می شه رگای لایه های فوقانی پوست منقبض شن، پس سطح اکسیژن در خون هم کاهش پیدا می کنه که باعث کاهش سطح کلاژن در پوست می شه.

سیگار کشیدن پوست رو نازک می کنه

متخصص پوست و زیبایی جین مارش میگه: پوست یه فرد سیگاری بدلیل گردش خون ضعیف، معمولاً نازک تره، که باعث می شه نشونه های سالخوردگی قابل مشاهده تر بوده و خطوط و چین و چروک ها پابرجاتر شن.

با به کار گیری فوت وفن اولتراسوند واسه آزمایش ضخامت پوست قسمت داخلی بازو، یافته های آشکاری بدست اومد، پوست افراد سیگاری چهار برابر نازک تر از افراد غیر سیگاری بود، حتی در بعضی موارد این مقدار به ۴۰ درصد می رسید!

سیگار کشیدن می تونه شکل بدنتون رو عوض کنه

اگه حفظ تناسب اندام براتون همچین کار سختی هم نباشه، باید بدونین که سیگار کشیدن می تونه باعث نبود تعادل در هورمونای زنونه شه، که منتهی به تغییر شکل بدنتون می شه و همه زحماتتان رو به باد میده. ممکنه شنیده باشین که سیگاریا معمولاً لاغرتر از افراد غیر سیگاری هستن.

هرچند سیگار کشیدن بر سیستم غدد مترشحه داخلی اثر می ذارن و شکل بدن دچار تغییر می شه، ولی باعث افزایش نسبت دور کمر به دور باسن هم می شه.

پس، به جهت سیگار کشیدن و ایجاد تغییرات در هورمونا برخلاف وزن کمتر، سیگاریا تمایل به داشتن شکم چاق و پاهای لاغر هستن. در نتیجه این اتفاقات، افراد سیگاری اندازه نرمالی از چربی رو به شکل غیر نرمال ذخیره می کنن، که باعث می شه بدنشون شکل سیب شه!

khabareno.com

جمع آوری سلامت اکاایران جمع آوری سلامت اکاایران