اثرات کافئین بر بدن را بدانید | تغذیه سالم

اثرات کافئین بر بدن رو بدونین

اثرات کافئین

نوشیدنیای جور واجور شامل کافئین به شکلای جورواجور بر سلامتی تاثیر می ذارن. یافته های یه آزمایش نشون میده قهوه موجب افزایش طول عمر می شه

مصرف کافئین به شکلای جور واجور، به اندازه ای متداوله که خیلی از افراد نمی تونن روز خود رو بدون مصرف مواد کافئین دار شروع کنن، کافئین خود ماده محرکیه که اثرات مثبت و منفی به دنبال داره. مصرف اون باعث می شه خیلی از افراد احساس هوشیاری و تمرکز بیشتر داشته و کمتر خواب آلود باشن. هرچند زیاده روی در مصرف اون نتیجه منفی به جا میذاره. هم اینکه مصرف کافئین بر پروسهای بدن مثل هضم غذا، متابولیسم و قدرت بینایی تاثیر میذاره.

سایت “ساینس الرت” در مطلبی به بررسی اثرات مصرف کافئین بر بدن و مغز پرداخته که به توضیح زیره:

– کافئین عادی ترین داروی “فعال کننده روان” (سایکواکتیو) در دنیاس

یکی از نادرترین مطالبی که در مورد کافئین مطرح شده دارو بودن اون هستش. واقعا، کافئین عادی ترین داروی “فعال کننده روان” در دنیاس. کافئین دارای اثرات فعال کننده روونه و روش تعامل فرد با جهان دور و بر رو تغییر میده.

– کافئین دست کم واسه یه مدت فرد رو حواس جمع می سازه

طبیعیه که افراد در ساعتای میانی روز احساس خستگی کنن. مغز در حالت عادی از وقتی که فرد از خواب بلند می شه تا زمان خواب مولکول بیشتری به نام “آدنوزین” تولید می کنه. کارشناسان فکر می کنن این مولکول به فرد کمک می کنه تا شب به خواب بره.

کافئین از راه مشابه سازی با آدنوزین در مغز این روند طبیعی رو دچار مشکل می کنه. کافئین با وصل شدن به گیرنده های طراحی شده واسه مولکول آدنوزین، اونا رو از راه طبیعی خود خارج کرده و در نتیجه فرد احساس هوشیاری می کنه.

– اخلاق فرد رو تقویت می کنه

کافئین به عنوان عامل محرک سیستم عصب مرکزی نه فقط هوشیاری رو تقویت می کنه بلکه در اخلاق فرد هم تاثیر مثبت میذاره. این اتفاق از تاثیر کافئین در دچار مشکل کردن روند تولید مولکول آدنوزین و احساس هوشیاری در فرد ناشی می شه.

– کافئین سطح آدرنالین رو زیاد کرده و فرد رو حساس می کنه

کافئین سلولای مغز رو تحریک می کنه و این پیام رو به غده هیپوفیز میرسونه که وضعیت اضطراری پیش اومده. غده هیپوفیز هم پیامی به غدد فوق کلیوی داده تا بدن رو از آدرنالین سرشار کنن.

– کافئین حافظه رو تقویت می کنه

بعضی تحقیقات نشون دهنده اون هستش که کافئین شکلای جور واجور خاصی از حافظه به خصوص توانایی واسه به یاد سپردن فهرست لغات رو تقویت می کنه.

– کافئین بازه وقتی توجه رو زیاد می کنه

یکی از عادی ترین دلایلی که ادما از قهوه کافئین دار یا چای مصرف می کنن کمک به تمرکز هنگام انجام کارهایشانه.

– کافئین به مدت کوتاهی از اندازه اشتها کم می کنه

مصرف یه فنجون قهوه دست کم به مدت زمان کوتاهی اندازه اشتها رو سرکوب می کنه هرچند دلایل کافی موجود نیس که مصرف مرتب اون موجب کاهش وزن می شه.

– کافئین به تاثیرگذاری سریع تر داروها کمک می کنه

افراد گرفتار به میگرن از داروی بدون نسخه “اکسدرین” مصرف می کنن. علاوه بر این داروهای دیگه مثل ایبوپروفن و استامینوفن هم شامل کافئین هستن. به خاطر همین دلایل نشون میده کافئین به داروهای مسکن کمک می کنه تاثیر سریع تر دارا باشن.

– کافئین موجب سوزش معده می شه

در حالی که یه فنجون قهوه خستگی رو از بدن دور می کنه کافئین موجب افزایش سطح اسید معده می شه و سوزش معده رو به دنبال داره.

.

منبع :