اثرات ژن عامل “طاسی سکه ای” در نابودی سلول های سرطانی | بیماری

: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۳۰

: اثرات ژن عامل "طاسی سکه ای" در نابودی سلولای سرطانی

محققان دانشگاه "کلمبیا" با انجام تحقیقاتی مدعی شدن، ژنی که عامل ایجاد "طاسی سکه ای" است، ممکنه به نابود کردن تومورهای سرطانی کمک کنه. 

 

روشی که در این تکنیکا استفاده می شه، پیدا کردن "نشانگرهای زیستی" است که بتونه به سیستم ایمنی بدن ما کمک کنه که تومورهای سرطانی رو از بین ببرن.

 

در همین زمینه، محققان مرکز پزشکی دانشگاه "کلمبیا" تازگیا به این نتیجه رسیدن، ژنی که مسئول ریزش مو از  نوع خودایمنیه، می تونه به سلولای ایمنی بدن کمک کنه که تومورهای سرطانی رو بهتر مورد هدف بذارن. 

 

الهام بخش این تحقیق این فرضیه بوده  که مهم ترین ژنی که در بیماریای خود ایمنی هست، دلیل مقابله با سرطان می شه.

 

 "جیمز چن"(James Chen) رهبر این تحقیقات میگه: ما باید بتونیم سیگنالای ژنتیکی که در بیماریای خود ایمنی بسیار فعال هستن رو شناسایی کنیم و بعد این سیگنالا رو در تومورها کنترل کنیم. چون این تومورها راهی ایجاد می کنن که سیستم ایمنی نتونه در برابر اونا جواب دهد.

 

وقتی که یه باکتری وارد بدن می شه، سلولای "T" بدن به سرعت وارد عمل می شن.

 

سلولای "T" ما، در برابر عوامل خارجی دفاع می کنن و در زمان لازم، افزایش پیدا میکنن ولی در بیماریای خود ایمنی، این سلولا بیش از حد تولید می شن و سلولای سالم رو هم از بین می برن.

 

محققان در بخش اولیه این تحقیقات به این نتیجه رسیدن که یه ژن خاص موسوم به "IKZF۱"، مسئول تولید زیادتر از اندازه سلولای  "T" در مریضی خود ایمنی "طاسی سکه ای" بوده. در این مریضی سلولای ایمنی، "فولیکولای سالم مو" رو از بین می برن.

 

به خاطر همین محققان به این فرضیه رسیدن که همون ژن می تونه در تومورها بیان شه یا خیر.

 

اگه این ژن در تومورها بیان شه، سلولای ایمنی در سلولای سرطانی بهتر جای می گیرن و سرطان رو نابود می کنه.

 

این محققان الگوریتمای رایانه ای رو در این تحقیق تعریف کردن که قادر بود پیش بینی کنه کدوم سرطانا از ازدیاد ژن "IKZF۱"نفعی نمی برن.

 

مثلا سرطان "روده بزرگ" و "کلیه" از ازدیاد این ژن هیچ تاثیری نمی گیرن.

 

یافته های این تحقیق در مجله "Cell Systems" منتشر شد.

 

 

.

منبع :