اثرات چاقیِ کودکان | بیماری

: اثرات چاقیِ کودکان

۱۲ ماه پیش

نظر بدین

به وسیله تیم تحریریه آکا ایران

: اثرات چاقیِ کودکان

نوشته شده به وسیله تیم تحریریه آکا ایران

چاقی واسه هیچکی مورد پسند نیس به خصوص کودکان و نوجوانان. کودکان چاق در بزرگسالی بیشتر از بقیه در برابر دچار شدن به سرطان روده بزرگ و سکته قرار دارن. دو تحقیق نوین در دانمارک به صورت جدا از هم اثبات کردن که اضافه وزن در دوران کودکی می تونه موجب بیماریای کشنده در بزرگسالی شه. این بیماریا می تونه قلب و مغز رو تحت تاثیر بذاره. این یافته ها ماه جاری در اجلاس چاقی اروپا در گوتنبرگ سوئد ارائه شد.

توده بدنی هر فرد (BMI) با حساب کردن قد و وزن و نسبت این دو به دست میاد و هر چی که فردی چاق تر باشه، BMI بالاتری داره.

لاین کلینگن هاگارد (Line Klingen Haugaard) که در دانشگاه کوپِنهاگِن دانمارک مشغوله روی اضافه وزن در کودکان و اثرات اون روی سلامتی مطالعه کرده. اون و تیمش روی پرونده پزشکی ۳۰۷۰۰۰ دانمارکی که درزمان سالای ۱۹۳۰ تا ۱۹۸۷ به دنیا اومدن مطالعه کردن. بیشتر از ۳۵۰۰ زن و تقریبا ۴۵۰۰ مرد دچار سکته ایسکمیک شدن. این نوع سکته ها باعث متوقف شدن جریان خون در ناحیه ای از مغز شده و می تونه کشنده باشه.

دانمارک جز معدود کشورهاییه که دولت اون پرونده های پزشکی رو به مدت طولانی و با جزییات کامل نگهداری می کنه. پس این محققان به پرونده آدمایی که دچار سکته شده بودن مراجعه کرده و توده بدنی اونا رو وقتی که ۷ تا ۱۳ سال داشتن محاسبه کردن.

مشخص شد آدمایی که تا سن ۱۳ سالگی BMI بالاتری داشتن، با خطر سکته بیشتری در بزرگسالی مواجه می شن. منظور از این جمله اینه که این آدما به احتمال بیشتری نسبت به بقیه بین سنین ۲۵ تا ۵۵ سالگی دچار سکته مغزی می گردن.

دختر ۱۲ ساله ای که ۷/۱۵۶ سانتی متر قد و ۴/۵۱ کیلوگرم وزن داره در مقایسه با دختر دیگری که هم سن و سال اونه، قد مشابه داره اما ۸/۶ کیلوگرم وزنش کمتره (۶/۴۴ کیلوگرم) %۲۶خطر سکته مغزی بالاتر در بزرگسالی داره. همین یافته ها در مردان بزرگسالی که در کودکی اضافه وزن داشتن به دست اومد.

این قضیه چیجوری توجیه می شه؟ BMI بالا می تونه باعث شه که رگای مغزی به آرومی سخت شده و راه عبور خون در اونا باریک شه. همین امر باعث می شه که جریان خون به مغز دچار مشکل شده و سکته های ایسکمیک در جوونی ظاهر شه.

هاگارد گفت: “اگه شما به سن ۵۵ سالگی رسیدین، باقی فاکتورهایی که مسئول سکته هستن بسیار مهم تر از هر نوع دلیلی در کودکیه.” منظور از باقی عوامل عواملی مانند فشار خون بالا و دیابت نوع ۲ه.

تحقیق دوم هم دانمارکیایی رو بررسی کرد که در سنین ۷ تا ۱۳ سالگی دچار اضافه وزن بودن. این افراد با خطر بالای دچار شدن به سرطان کولون در بزرگسالی مواجه هستن. این مریضی قسمت بزرگ روده بزرگ رو تحت تاثیر قرار میده و هر نوع رشد غیر طبیعی سلولا در این ناحیه می تونه باعث سرطان کولون شه.

بریت وانگ جِنسِن (Britt Wang Jensen) که در بیمارستان فردیریکسبرگ در کپنهاگِن دانمارک مشغوله، روی تحقیق دوم کار کرد. اون و همکارانش اطلاعات مربوط به BMI دوران کودکی ۲۵۰۰۰۰ نفر که در فاصله سالای ۱۹۳۰ تا ۱۹۷۲ متولد شده بودن رو جمع آوری کرده و با اطلاعات مربوط به بیماران سرطانی مقایسه کردن.

تقریبا ۲۷۰۰ نفر از گروه اصلی دچار سرطان روده ی بزرگ شدن. این افراد کسائی بودن که BMI بالاتری نسبت به کودکان دیگه داشتن.

دو پسر با اسمای جَک و کامل رو در نظر بگیرین که در دهه ۱۹۵۰ متولد شدن. قد برابری دارن اما جک دارای وزن نرمال بوده و کامل به اندازه ۹/۵ کیلوگرم، وزن بیشتری نسبت به جک داره. در بزرگسالی کامل به احتمال %۹ بیشتر به سرطان کولون گرفتار می شه.

به گفته دکترهِفِن دنیلز (Stephen Daniels) این یافته های نوین خیلی با اهمیته و با انتظارات ما برابر بود. اون در دانشگاه پزشکی کلرادو به درمان بیماریای کودکان مشغوله و هیچ ارتباطی با دو تحقیق حاضر نداره. دنیلرز اضافه کرد: ” مهم بودن این دو تحقیق، جمعیتِ زیاد مورد مطالعه و بازه وقتی زیاد در نظر گرفته شده واسه اون هستش.”

هر دوی این پژوهشا نشون میده که باقی موندن در وزن مناسب در هر سنی لازمه. خوردن غذاهای سالم و ورزش مناسب درزمان سنین کودکی از موارد مهمیه که بچه ها و والدین اونا باید اونو در نظر بگیرن.

پزشکی چاقی کودکان سرطان سلامت

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *