اثرات پرکاری و کم کاری تیروئید | بیماری

:  

: اثرات پرکاری و کم کاری تیروئید

 

پرکاری و کم کاری تیروئید سلامتی آدم رو تحت تاثیر قرار می ده که در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم.

 

 

 

اثرات کم کاری و پرکاری تیروئید روی سلامت زنان 

غده تیروئید یکی از مهمترین اعضای بدن انسانه که وظیفه نظارت بر سوخت و ساز کالری و کنترل وزن بدن آدم رو رو دوش داره. کمک کاری تیروئید و پرکاری تیروئید روی بدن ضررهای منفی و جبران ناپذیری از جمله افزایش خیره کننده وزن رو شامل می شه. وظیفه اصلی تیروئید ساخت هورمون واسه کارای مهم در بدن انسانه.

 

 

۲. اندازه گیری هورمون تیروئید، تیروتروپین و آنتی بادی های تحریک کننده تیروئید موجود در خون واسه تایید تشخیص بکار میره.

 

۳. آزمایش ساختمون و کارکرد غده تیروئید با به کار گیری تجویز مقدار کم ید رادیواکتیو،

 

۴. اندازه گیری تیروتروپین یا هورمون تحریک کننده تیروئید(TSH ) که از هیپوفیز ترشح می شه و کنترل کننده کار تیروئیده. در پرکاری تیروئید مقدار این هورمون در خون کم می شه.

 

پر کاری تیروئید چیجوری درمان می شه ؟
هدف از درمان طبیعی کردن سطح هورمونای تیروئیده. در مریضایی که دلیل پر کاری تیروئید مصرف زیاد هورمون باشه باید دوز دارو تنظیم شه. در کسائی که دلیل مریضی التهاب تیروئید باشه چون مریضی خود محدود شونده س نیاز به درمان اضافه نداره. در مواردی که دلیل پرکاری تیروئید مریضی گریوز یا گواتر مولتی ندولر یا گواتر گره ای تک سمی باشه درمان شامل یکی از موارد زیره:

 

۱. داروهای ضد تیروئید خوراکی که شامل متی مازول که واسه بیماران با مریضی گریوز به مدت طولانی و واسه علل دیگه پرکاری تیروئید به مدت کوتاه استفاده میشن . با مقدار مناسب دارو کنترل پرکاری تیروئید در عرض چند هفته شدنیه. این داروها مشکلات جانبی هم دارن از جمله بثورات پوستی، خارش، تب و با احتمال خیلی کم التهاب کبد یا کاهش گلبولای سفید خون.

 

بیماران باید جهت شناخت این مشکلات آموزش داده شن و اگه دچار زردی پوست و کهیر یا خارش شدید، تب بالا یا گلو درد شدید شدن، باید داروها رو قطع کرده به دکتر خود مراجعه کنن. با قطع داروی ضد تیروئید احتمال برگشت پر کاری تیروئید هست.

 

۲. ید رادیو اکتیو باعث از کار افتادن گواتر یا کوچیک شدن گره های سمی که تولید کننده هورمون تیروئید هستن، می شه. این درمان بدون خطره و در بالغین با پر کاری تیروئید بطور گسترده استفاده می شه. اشعه تولید شده به وسیله این مقدار ید باعث تخریب سلولهای تیروئید می شه، ولی به دلیل اینکه غلظت اون در تیروئید بیشتر از نقاط دیگه س، اشعه تولید شده به وسیله این مقدار ید باعث تخریب سلولهای تیروئید می شه، ولی به دلیل اینکه غلظت اون در تیروئید بیشتر از نقاط دیگه س اشعه به بقیه نقاط بدن آسیب نمیرسونه. ید رادیو اکتیو بطور خوراکی به مریض سر پایی تجویز می شه. با اینکه مقدار خیلی از فعالیت ماده رادیو اکتیو ظرف مدت چند روز از بدن خارج می شه، اثرات اون روی غده تیروئید ممکنه ظرف یک تا سه ماه طول بکشه. آسیب جانبی این درمان کم کاری تیروئید است. مدارکی وجود نداره که این درمان باعث ایجاد سرطان در تیروئید یا دیگه قسمتهای بدن شه. در زنان ایجاد نازائی نمی کنه. امروزه در خیلی از مراکز دنیا تجویز ید رادیو اکتیو واسه درمان پرکاری تیروئید در نوجوانان هم استفاده می شه.

 

۳. جراحی تیروئید یه درمان دائمی دیگه بر ای پرکاری تیروئیده. امروزه این درمان کمتر پیشنهاد می شه چون نیاز به بستری شدن در بیمارستان داره و ایجاد مشکلات پس از جراحی از جمله ایجاد بدشکلی در گردن می شه. هم اینکه در موارد نادری ممکنه باعث آسیب به ساختمانهای نزدیک به تیروئید در گردن شه. آسیب دیگه کم کاری تیروئیده که این آسیب بدون هیچ سختی ای با قرص لووتیروکسین که آسیب جانبی نداره واسه تموم عمر قابل کنترله.

 

۴. داروهایی مانند پروپرانول واسه آرامش علائم پرکاری تیروئید به کار میره تا بقیه درمانها اثر خود رو بذارن.

 

تیروئید افراد سالم به اندازه کافی هورمون می سازه و در اعمال مهم بدن اثر میذاره. این هورمونها سوخت و ساز بدن رو از جمله اینکه چه مقدار کالری مصرف کنیم، چه مقدار احساس گرما کنیم و وزن ما رو تنظیم می کنن، در بعضی اعضاء هم اثرات اختصاصی داره مانند قلب که در اثر این هورمونها تندتر می زنه. پر کاری تیروئید حالتیه که باعث می شه مقدار زیادی هورمون به بافتهای بدن برسه. علل متفاوتی واسه پر کاری تیروئید هست اما علائم و نشونه های اون مشابهه. به دلیل افزایش سوخت و ساز بدن بیماران احساس گرمای بیشتری می کنن و بیشتر با وجود مصرف غذای زیاد کاهش وزن دارن.

 

بعضی از بیماران دچار زیاد شدن وزن می شن که دلیل اون افزایش زیادتر از اندازه اشتها هستش.

 

بیماران احساس خستگی می کنن و دچار مشکل خواب م شن. لرزش دستها، بی نظم شدن و تند شدن ضربان قلب هم ایجاد می شه. بیماران ممکنه زود رنج و به آسونی پریشون شن.

 

وقتی پر کاری تیروئید خیلی شدید باشه، بیماران از تنفس کوتاه ، درد سینه و ضعف عضلات زجر میکشن. بعضی علائم بسیار نادر هستن مثل استفراغ، خارش، نارسائی قلب، سکته مغزی و یا حتی مریضی روانی.

 

علل پر کاری تیروئید چیه؟
۱. نسج تیروئید ممکنه فعالیت زیادتر از اندازه داشته باشه و تولید هورمون زیاد شه که به این شکل مریض گریوز یا گواتر سمی منتشر می گن.

 

۲. یک یا چند توده در تیروئید افزایش فعالیت پیدا می کنن . اگه توده یه عدد باشه گره سمی خودکار نامیده می شه. چندین توده گواتر سمی چند گره ای نامیده می شه.

 

۳. غده تیروئید ممکنه دچار التهاب شه که تیروئیدیت نامیده می شه و باعث آزاد شدن هورمون تیروئید ذخیره در تیروئید و پر کاری تیروئید شه که واسه چند هفته تا چند ماه زمان میبره.

 

۴. مصرف زیادتر از اندازه هورمون تیروئید موجب علائم پر کاری تیروئید می شه.

 

۵. بعضی داروها مانند آمبودارون و محلول لوگول شامل مقدار زیاد ید هستن که تیروئید جهت تولید هورمون ازش استفاده می کنه. مصرف این داروا در بعضی از افراد با ایجاد پر کاری همراه س.

 

علائم و نشونه های پر کاری تیروئید چیه؟

۱. افزایش تعداد ضربان قلب

 

۲. افزایش ناچیز فشار خون

 

۳. تحریک پذیر بودن

 

۴. افزایش تعریق

 

۵. ضعف عضلات به خصوص در ناحیه شونِه، لگن و رانا

 

۶. لرزش دستها

 

۷. کاهش وزن بر خلاف اشتهای خوب

 

۸. ریزش مو

 

۹. جدا شدن ناخن از بستر

 

۱۰. تورم نوک انگشتان

 

۱۱. کشیده شدن پلک بالا به سمت پایین

 

۱۲. تغییر در ضخامت پوست

 

۱۳. افزایش حرکات دستگاه گوارش

 

۱۴. گواتر یا بزرگی تیروئید

 

۱۵. کاهش تعداد دفعات قاعدگی یا کاهش حجم خونریزی

 

۱۶. کلفت شدن پوست در جلوی استخون ساق پا

 

۱۷. برجسته شدن چشما

 

بیشتر این علائم با درمان پر کاری تیروئید طبیعی می شن و بقیه نشونه ها به درمان جداگونه نیاز دارن.

 

اگزوفتالمی چیه؟
پرکاری تیروئید می تونه باعث کشیده شدن پلک فوقانی به طرف بالا و نگاه خیره شه و هم باعث بیرون زدگی یه یا هر دو چشم از حدقه شه. این حال به عنوان اگزوفتالمی شناخته می شه و می تونه دلیل کاهش کنترل عضلات، دو بینی و با احتمال خیلی کم کاهش دید شه. بیشتر موارد احتیاج به درمان ندارن. اما بعضی بیماران ممکنه نیاز به مراجعه به چشم دکتر و درمان اختصاصی داشته باشن. درمانای اختصاصی شامل تجویز کورتون، یا جراحی هستن.

 

تاثیر پرکاری و کم کاری تیروئید در دوران بارداری
مشکلات تیروئید خود رو به شکل کم کاری یا پر کاری تیروئید نشون میده. خیلی مهمه که بدونین که کارکرد غده تیرویید با دستگاه تناسلی زنان رابطه داره.

 

غده تیروئید در جلوی نای قرار گرفته و واسه ساختن هورمونای اون نیاز نیاز به یده. همونجوریکه می گن، مشکلات تیروئید در زنان ۱۰ برابر شایع تر از مردونه. این مشکلات خود رو به شکل کم کاری یا پر کاری تیروئید نشون میدن. از جمله عواملی که باعث این مشکل می شه میشه به کمبود ید، مسائل خود ایمنی، اشعه درمانی در ناحیه سر و گردن و … اشاره کرد. از اون جا که کارکرد این غده با دستگاه تناسلی زنان رابطه داره، از دکتر میر شه پناه جراح و متخصص، خواستیم تا درباره مشکلات تیروئید  و تاثیر اون بر کارکرد دستگاه تناسلی اطلاعاتی رو در اختیار خوانندگان بذارن.

 

مشکل تیروئید و تاثیر اون بر کارکرد دستگاه تناسلی زنان
۱- افزایش خطر سقط

 

۲- بی نظمی قاعدگی که بیشتر به صورت فاصله زیاد بین دوره های پریوده.

 

۳- ناباروری که به وجود اومده به وسیله مشکل تخمک گذاریه.

از مشکلات مشکلات تیروئید میشه به بی نظمی قاعدگی اشاره کرد

 

 اثرات کم کاری و پرکاری تیروئید بر بارداری

۱- کم هوشی جنین
۲- کوتولگی جنین

 

اثرات پر کاری تیروئید در بارداری
۱ – مشکلات پر کاری تیروئید در جنین
– در مواردی به پر کاری تیروئید جنین، و مواردی هم به کم کاری تیروئید جنین، منجر می شه، ولی بیشتر نرماله.
– مصرف داروهای مربوط به کنترل پر کاری تیروئید هم می تونه در جنین عوارضی بسازه.
– رشد نکردن کافی جنین

 

۲ – مشکلات پر کاری تیروئید در مادر
مهم ترین مشکلات پرکاری تیروئید یعنی، مشکل قلبی، فشارخون بارداری، افزایش غیر طبیعی ضربان قلب، کاهش وزن با وجود تغذیه کافی.

 

کارکرد تیروئید در بعد از زایمون
معمولا یه پرکاری تیروئید گذرا، طی ۶ هفته بعد از زایمون دیده می شه که بعد از اون به کم کاری تبدیل می شه. دلیل این تغییرات التهاب تیروئید در دوران نفاسیه، که باید درمان شه. تشخیص تغییرات تیروئید در بارداری به دلیل ترشح هورمونای مشابه از جفت مشکله. پس زنان باید قبل از بارداری آزمایش تیروئید بدن، تا هرگونه مشکل اون کنترل شه و بعد مبادرت به بارداری کنن.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *