اثرات و عوارض مواد آرایشی یا درمانی و حساسیت های پوستی | بیماری

بهداشت و زیبایی پوست و مو ( قسمت دوم )

در قسمت قبل به ذکر نکاتی در مورد شکلای جور واجور پوست  پرداختیم . اینک در ادامه می خونیم …

از جمله مواد آرایشی که معمولا مورد مصرف قرار می گیرن پودر ، کـِرم ، روژ، عطر، ریمل ، سایه و لاک هستن.

 یکی از مشکلات این مواد پیری زودرس و ایجاد چین و چروک است. آسیب دیگه ، تغییر رنگ پوسته که می تونه منتشر و یا به صورت لکه ای باشه. ولی شایع ترین آسیب مواد آرایشی و دارویی در پوست، تحریک و حساسیت پوستی است.

پودرها تقریباً بدون چربی و خشک هستن. پس مصرف اونا واسه آدمایی که پوست خشک دارن مناسب نیس، مگه این که قبل از مالیدن پودر ، سطح پوست خود رو با یه کرم بپوشونن. اما پودرها به دلیل خشک بودن خود موجب کاهش اثرات محیطی مثل تغییرات دما، تابش آفتاب و باد روی پوست می شن و از اون مراقبت می کنن. مصرف پودر مناسب در نواحی عرق سوز شده می تونه به درد بخور باشه ، چون پودر عرق رو جذب می کنه و مانع اثر بد اون روی پوست می شه .

 واسه حفظ رطوبت پوست لازم نیس مرتب صورت خود رو بشورید، چون این کار باعث پاک شدن لایه چربی محافظ پوست و خشونت اون می شه . واسه مرطوب نگهداشتن پوست باید از مرطوب کننده ها استفاده کنین.

مصرف بیشتر از اندازه هیچ ماده آرایشی واسه پوست به درد بخور نیس. حتی داروهای پوستی هم بدون مشکلات جانبی نیستن. پس باید مصرف ماده آرایشی و دارویی کم ، و در حد ضرورت باشه. یکی از مشکلات این مواد پیری زودرس و ایجاد چین و چروکه. آسیب دیگه ، تغییر رنگ پوسته که می تونه منتشر و یا به صورت لکه ای باشه. ولی شایع ترین آسیب مواد آرایشی و دارویی در پوست، تحریک و حساسیت پوستیه.

شستشوی درست صورت

واسه شستشوی صورت ، نوع صابون رو بسته به نوع پوست خود و با مشورت دکتر انتخاب کنین. هیچوقت یه صابون رو تصادفی و ندونسته به صورت خود نزنین. پس از شستشو، صورتتون رو با هوله خشک کنین. واسه خشک کردن نباید هوله رو به صورت خود بکشین، بلکه فقط کافیه هوله رو با پوست صورت خود تماس بدین و به آرومی روی نقاط جور واجور صورت فشار بدین. یکی از دلایل پیری زودرس و پیدایش چین و چروک و خشونت پوست، خشک کردن اون با هوله به روش خشنه. پس از خشک کردن صورت ، یه کرم مرطوب کننده روی اون بمالید تا رطوبت پوست حفظ شه.

مصرف بیشتر از اندازه هیچ ماده آرایشی واسه پوست به درد بخور نیس. حتی داروهای پوستی هم بدون مشکلات جانبی نیستن. پس باید مصرف ماده آرایشی و دارویی کم ، و در حد ضرورت باشه. یکی از مشکلات این مواد پیری زودرس و ایجاد چین و چروکه.

واسه تمیز کردن مواد آرایشی از پوست می تونین از پنبه آغشته به گلاب یا شیر پاک کن و یا آب و صابون استفاده کنین.

پوست خود رو چیجوری مرطوب نگه داریم؟

تازگی و سرحالی پوست بیشترً به دلیل «رطوبت» اون هستش. اگه رطوبت پوست در اثر خشکی و گرمای محیط کم شه و یا اگه جریان خون پوست در اثر سرما یا کهولت سن کم بشه، پوست دچار چروکیدگی می شه و تازگی خود رو از دست میده. یکی از وقتی که باید مراقب خشک شدن پوست شد، هنگام خروج از حمامه. مواقع دیگه عبارت ان از ماه های بسیار گرم یا بسیار سرد ، پس از شستن صورت ، و سنین پیری. کسائی که پوست خشک دارن بیشتر از بقیه باید مراقب باشن.

 مصرف پودر مناسب در نواحی عرق سوز شده می تونه به درد بخور باشه ، چون پودر عرق رو جذب می کنه و مانع اثر بد اون روی پوست می شه .

باید بدونین که واسه حفظ رطوبت پوست لازم نیس مرتب صورت خود رو بشورید، چون این کار باعث پاک شدن لایه چربی محافظ پوست و خشونت اون می شه . واسه مرطوب نگهداشتن پوست باید از مرطوب کننده ها استفاده کنین. کرمای مرطوب کننده موجود در داروخانه ها واسه این منظور بسیار مناسب هستن. طرز به کار گیری مرطوب کننده ها به این صورته که پس از خروج از حموم ، یا شستشوی صورت و خشک کردن آ ن، کرم رو به صورت نقطه نقطه روی نواحی جور واجور پوست پیشونی، گونه، بینی و چانه بمالید و بعد اونو با ضربات آهسته نوک انگشت روی تموم پوست صورت و گردن خود پهن کنین. بهتره هر روز صبح کرم مرطوب کننده رو بمالید. یه بار مرطوب کردن پوست در اول روز کافیه ولی اگه حموم رفتید، پس از خروج از حموم هم این کار رو انجام بدین. اگه در آب و هوای گرم و خشک هستین و یا پوست شما خشکه، بهتره روزی دو بار پوست خود رو مرطوب کنین.

ادامه داره …

در قسمت بعد ساخت چند ماسک زیبایی رو آموزش می دیم.

منابع :

– اینترنت

– درسنامه کامل پوست ایران – انتشارات تیمورزاده – زیر نظر هیئت بورد پوست ایران

– A HAND BOOK OF COSMETIC SKIN CARE SHAI, AVI

کارشناس پزشکی تبیان : دکتر میثم شیرزاد

جفت و جور و تنظیم : بخش اجتماعی تبیان

لینکا

 پوست خود رو نجات بدین 

 راه درمان جوش و چین و چروک پوست چیه؟ 

 چه آدمایی در برابر سرطان پوست قرار می گیرن؟ 

  میدونید دلیل فرق رنگ پوست در چیه؟ 

 از دست خالای تیره پوست خود رها شید 

 پوست لطیف کودکان ، پژمرده از برق نگاه آفتاب 

 بهداشت پوست 

 جوشای صورت رو چیجوری درمان کنیم؟ 

منبع : tebyan.net