اثرات و خطرات تزریق بوتاکس | بیماری

"بوتاکس (Botox)" نام تجاری "سم بوتولینوم نوع A" است که به وسیله یه نوع باکتری به نام "کلستریدیوم بوتولینوم" ترشح می شه. این باکتری می تونه مسمومیتای شدید غذایی بسازه، مثل مسمومیت کشنده بوتولیسم که با مصرف کنسرو تن ماهی فاسد به وجود میاد.

بوتاکس واسه چه منظوری استفاده می شه؟

تزریق بوتاکس یکی از راه هاییه که واسه صاف کردن چین و چروک های صورت و ایجاد ظاهری جوون تر در آدما به کار میره؛ مانند چین و چروکای به وجود اومده به وسیله اخم کردن که در بین ابروها یا روی پیشونی درست می شن و چروکای دور و بر چشم و دهن که در موقع خندیدن ظاهر می شن.

این نوع چروکا بیشتر به وجود اومده به وسیله انقباض عضلات زیر پوستی هستن. تزریق بوتاکس با کم شدن توانایی انقباض این عضلات، باعث کم شدن این چروکا می شه.

بوتاکس در بعضی موارد واسه کم شدن اندازه تعریق در کف دستا یا زیر بغل هم استفاده می شه.

در جفت و جور داروی بوتاکس باید به این نکته توجه شه که دارو حتما مورد تایید وزارت بهداشت و درمان باشه.

بوتاکس چیجوری اثر می کنه؟

بوتاکس پس از تزریق، جذب عضله می شه و در انتهای اعصابی که فرمون انقباض رو به عضلات می رسونن مستقر می شه. در این محل بوتاکس از آزاد شدن یه واسطه شیمیایی به نام استیل کولین- که مسئول انقباض عضلانیه- جلوگیری می کنه، در نتیجه دستور انقباض به عضله نمی رسه و واقعا یه جور فلج عضلانی موقت ایجاد می شه که ۳ تا ۶ ماه زمان میبره. نبود انقباض عضلات زیر پوستی باعث محو شدن و از بین رفتن چین و چروکای پوست می شه.

بوتاکس به وسیله کی باید تزریق شه؟

تزریق بوتاکس باید حتما با مشورت و زیر نظر دکتر متخصص پوست انجام شه. انتخاب مریض از طرف دکتر هم باید با دقت انجام شه، چون هر پوستی نیازمند تزریق بوتاکس نیس. اگه دکتر تشخیص بده که شرایط عضلات صورت به گونه ایه که در آینده پوست دچار چین و چروک می شه، باید بوتاکس تجویز شه.

بوتاکس چیجوری تزریق می شه؟

تزریق بوتاکس معمولا در مطب پزشکان یا درمانگاها به صورت سرپایی انجام می شه و احتیاجی به بستری شدن نداره. از اونجا که این تزریق با سوزنای بسیار ظریف انجام می شه، دردناک نیس و احتیاجی به بی حسی نداره.

واسه این کار دکتر پس از ضد عفونی کردن پوست صورت، با به کار گیری سرنگ انسولین مقادیر کمی از بوتاکس رو در بالای ابروها، پیشونی و دور و بر چشم تزریق می کنه. البته ممکنه در محل تزریق، سوزش و قرمزی ناچیز ایجاد شه که ظرف چند ساعت برطرف می شه.

اثر بوتاکس چه مدت دووم داره؟

معمولا یکی دو روز پس از تزریق، چین و چروکا کم کم محو می شن و این اثر بین ۳ تا ۶ ماه باقی می مونه. پس از این مدت اثر بوتاکس کم کم از بین میره و چروکا دوباره ظاهر می شن.

بوتاکس عوارضی هم داره؟

از اونجا که بوتاکس بیشتر جذب عضلات محل تزریق می شه و مقادیر بسیار ناچیزی از اون وارد گردش خون می شه، با دوزی که واسه باز کردن چروکا به کار میره، تقریبا هیچ آسیب مهمی ایجاد نمی کنه.

البته مثل هر تزریق دیگری ممکنه سوزش و قرمزی ناچیزی در محل تزریق بسازه که پس از چند ساعت خودبه خود برطرف می شه. هم اینکه در بعضی از افراد پس از تزریق بوتاکس، سردرد یا تهوع ناچیز یا علائم سرماخوردگی ایجاد می شه که معمولا طی ۲ تا ۳ روز بهبود پیدا میکنه.

هر چند تزریق بوتاکس آسیب جسمی مهمی ایجاد نمی کنه، اما می تونه باعث از دست دادن جلوه عضلات صورت و ایجاد حالت انجماد در افراد شه.

محققان فکر می کنن فردی که بوتاکس به صورتش تزریق شده میتونه به محرکای احساسی و هیجانی عکس العمل نشون بده، اما تغییرات کم عضلات صورت در اثر تزریق بوتاکس باعث می شه بازخوردهای کمتری از طرف عضلات بی حرکت صورت به مغز ارسال شه. براساس تحقیقات ثابت شده تاثیر حالت چهره بر مغز می تونه در حس ما هم تاثیر داشته باشه. یعنی خندیدن باعث می شه که احساس شادی کنیم و اخم کردن احساس ناخوشایندی در ما بوجود میاره.

قبل از تزریق بوتاکس چیکار باید کرد؟

اگه به مریضی خاصی گرفتار هستین یا داروی خاصی مصرف می کنین، حتما قبل از تزریق بوتاکس دکتر خود رو در جریان بذارین. تزریق بوتاکس در آدمایی که دچار مریضیای عصبی عضلانی هستن، می تونه باعث ضعف عضلانی شدید شه.

هم اینکه مصرف بعضی از داروها (مثلا آنتی بیوتیک های گروه جنتامایسین) ممکنه اثر بوتاکس رو شدید شدن کنه.

تزریق بوتاکس به وسیله افراد غیر متخصص چه خطراتی داره؟

کارشناسان پوست و زیبایی نسبت به خطرات انجام هر گونه تزریق جهت امور زیبایی در آرایشگاهای زنونه اخطار دادن و از دست دادن قانون مرتب واسه برخورد با آرایشگران متخلف رو  موجب موندگاری  دخالت اونا در امور تخصصی پزشکی دونسته ان.

تزریق بوتاکس به وسیله افراد غیر متخصص و بدون توجه به نکات ایمنی اون خطرآفرینه، چون این ماده به هر حال یه نوع "سم" است و اگه درست جفت و جور، خالص و نگهداری نشده باشه و هم اینکه درست تزریق نشه، موجب بروز عوارضی می شه که بعضی وقتا جبران پذیر نیس.

حتما این رو هم شنیدین که دوز به کار گیری این سم دارویی خیلی مهمه، طوری که مسمومیت شدید با این سم، به دلیل فلج کردن عضلات تنفسی، می تونه منتهی به مرگ شه.

دکتر شربیانی، متخصص پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت:

"تزریق غیر کارشناسانه بوتاکس بروز خطرات مختلفی مثل نامتقارن شدن صورت و ابروها، افتادگی پلک چشم و یا فلج صورت رو به دنبال داره.

انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی کشورمون هم نسبت به خطرات تزریق بوتاکس که در آرایشگاها و سالنای زیبایی انجام می شه، اخطار داده و بزرگ ترین مشکلات آرایشگاهای زنونه رو دخالت مستقیم و غیرمستقیم آرایشگران در امور پزشکی می دونه."

دکتر محمد علی ماپار، متخصص پوست و مو هم خواهان تدوین سریع تر قانونی واسه برخورد با آرایشگران متخلف شد و گفت:

"آرایشگران به بهونه انجام پیرایش و زیبایی مراجعه کنندگان خود، در بخش عمل کارشناسان پوست و مو دخالت می کنن. تجویز کرما و پمادهای جور واجور، تزریق ژل واسه پف صورت و بقیه نقاط بدن، تزریق بوتاکس زیر چشم و در پیشونی همه از مواردی هستن که در بخش تخصصی پزشکان حاذق پوست و مو یا جراحان پلاستیکه، در حالی که خیلی از آرایشگرها، خودسرانه به تجویز این مواد اقدام می کنن.

وزارت بهداشت و بخشای مربوطه باید هر چی سریع تر به تدوین قانون موارد تخلف آرایشگران اقدام و از کارای غیرعلمی اونا جلوگیری کنن."

دکتر سیما رسایی، متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز هم گفت:

"تزریق داروی بوتاکس واسه رفع چین و چروک باید به وسیله متخصص پوست انجام شه و تزریق این دارو به وسیله آرایشگران غیرمجازه. بعضی آرایشگران مبادرت به تزریق این دارو در محیط آرایشگاه می کنن که این کار نه در تخصص آرایشگرانه و نه فضای آرایشگاه واسه این کار مناسبه.

اگه تزریق بوتاکس به وسیله افراد غیرمتخصص انجام شه، عوارضی مانند کبودی و تورم در ناحیه دور چشما و پیشونی، سردرد، سرگیجه و افتادگی پلک و ابرو رو داره. "

جمع آوری و تنظیم: نیره ولدخانی – سایت تبیان

واسه شرکت در بحثای انجمن بهداشت و سلامت سایت، اینجا رو کلیک کنین.

*

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا