اثرات واضح نور آفتاب بر پوست | بیماری

اثرات روشن نور آفتاب بر پوست

تابش تکراری و دراز مدت نور آفتاب بر پوست باعث ایجاد عوارضی در اون می شه. بیشترین عامل ایجاد این مشکلات، اشعه ماورای بنفش یا UVه.

۱- تغییرات بافتی به وجود اومده به وسیله نور خورشید

اشعه ماورای بنفش یا UV باعث کلفت و یا نازک شدن پوست می شه. پوست کلفت در قسمت چین و چروک بزرگ به خصوص در قسمت پشت گردن دیده می شه که با کشیدن پوست از بین نمی ره.

وضعیتی به نام سولار الاستوز (Solar elastosis) در قسمت پوست کلفت و چین و چروکای بزرگ به وجود میاد. سولار الاستوز یعنی تخریب بافت کشسانی پوست در اثر نور آفتاب که باعث پیری زودرس و چین و چروک پوست می شه.

یکی از اثرات شایع UV ، نازک شدن پوسته که باعث چروکیدگی، خون مردگی و پارگی اون می شه.

 

۲- تغییرات رگای خونی در اثر نور خورشید

اشعه UV، دیواره رگای خونی رو نازک می کنه. در نتیجه در اثر کوچیک ترین ضربه، رگای خونی قسمت در برابر تابش نور آفتاب، پاره شده و خون مردگی در زیر پوست ایجاد می شه؛ مثلا خون مردگی پوست در اثر نور آفتاب بیشتر در پشت دستا یا ساق دست دیده می شه، ولی در بازوها و قسمت داخلی دستا و ساق دست دیده نمی شه.

نور خورشید هم اینکه باعث اتساع مویرگای پوست به خصوص پوست صورت می شه.

 

۳- تغییرات رنگدانهای پوست در اثر نور آفتاب

شایع ترین تغییرات رنگدونه ای پوست در اثر نور آفتاب، ایجاد کک و مک و لکه های پوستیه که بیشتر در افراد با سفیدپوست دیده می شه.

وقتی که سلول تولید کننده ملانین (رنگدونه پوست) یا ملانوسیت خراب بشه، کک و مک ایجاد می شه. کک و مکای بزرگ که لکه های کبدی یا لکه های پیری هم نامیده می شن، در پشت دستا، قفسه سینه، شونِه، بازو و پشت دیده می شن. این لکه ها در واقع مربوط به افزایش سن نیستن، بلکه مربوط به تابش نور آفتاباند.

اشعه UV باعث ایجاد لکه های سفید رنگی روی پوست به خصوص در قسمت ساق پا و هم پشت دستا و بازوها می شه که در اثر تخریب ملانوسیتا درست می شن

۴- برآمدگیای پوست در اثر نور آفتاب

اشعه UV باعث افزایش تعداد خالای گوشتی در قسمتای در برابر تابش نور آفتاب می شه. نور خورشید هم اینکه باعث ایجاد ضایعات پیش سرطانی به نام کراتوزس اکتینیک (actinic keratoses) روی پوست به خصوص در قسمت صورت، گوشا و پشت دستا می شه که بعدا سرطانی می شه.

اشعه UV باعث ایجاد آسیب ای به نام کراتوزس سبورئیک روی پوست هم می شه که مثل زگیله، ولی برعکس کراتوزس اکتینیک سرطانی نمی شه.

 

۵- سرطان پوست در اثر نور خورشید

اثر خورشید در ایجاد سرطان پوست به طور کاملً شناخته شده. شایع ترین سرطان کشنده پوست «ملانوما» اسمشه. هرچقدر مدت زمان تابش و شدت اشعه UV بیشتر باشه، احتمال بروز سرطان هم بیشتره.

 

پس تلاش کنین …

* اوقاتی از روز که شدت تابش نور خورشید بیشتره (ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر) در فضای باز نباشین و در منزل بمونین.

* هنگام تماس با نور آفتاب تا حد امکان قسمتای باز پوست (مثل دستا) رو با لباس بپوشونین.

* حتماً از کرم ضد آفتاب استفاده کنین.

* از کلاه لبه دار و عینک آفتابی استفاده کنین.

* تا حد امکان زیر نور خورشید قرار نگیرید و در سایه راه برید.

نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا