اثرات نوشیدن قهوه با شکم خالی بر روی معده و هضم غذا | تغذیه سالم

اثرات نوشیدن قهوه با شکم خالی روی معده و هضم غذا

به چه دلیل نباید قهوه رو با معده خالی مصرف کنیم؟

واسه خیلی از مردم جهان نوشیدن قهوه صبحگاهی یه ضرورت حساب می شه. احتیاجی نیس درباره این عادت روزانه خود احساس گناه داشته باشین. نوشیدن قهوه می تونه فواید سلامت مختلفی رو ارائه کنه که از اون جمله میشه به مراقبت از مغز در برابر زوال عقل اشاره کرد اما باید یه نکته رو یادتون باشه و اون نبود نوشیدن قهوه با معده خالیه.

قهوه می تونه تاثیری جدی بر دستگاه گوارش شما داشته باشه. نوشیدن قهوه می تونه تولید اسید در معده رو زیاد کنه و اگه قبل از این کار چیزی نخورده باشین، اسید می تونه به پوشش داخلی معده آسیب وارد کرده و موجب سوء هاضمه و سوزش سر دل شه. این شرایط واسه قهوه بدون کافئین هم صادقه.

اما این تنها خطر مربوط به نوشیدن قهوه با معده خالی نیس. انجام این کار می تونه موجب عصبانیت، پریشونی و اثرات دیگه، از جمله تغییرات خلقی شه. هم اینکه، نوشیدن قهوه با معده خالی می تونه موجب افزایش نشونه های اضطراب شه و ضربان قلب، تحریک پذیری و ناتوانی در تمرکز رو زیاد کنه.

نوشیدن قهوه به تنهایی هنگام صبح می تونه ریتم شبانه روزی رو هم تخریب کنه. وقتی که از خواب بیدار میشین، ساعت داخلی بدن آدم هورمونی به نام کورتیزول رو ترشح می کنه و احساس هوشیاری و انرژی رو در شما بوجود میاره. با این حال بر خلاف انتظار شما، تحقیقات نشون دادن که مصرف قهوه موجب کاهش سطوح کورتیزول می شه. در نتیجه، نوشیدن قهوه صبحگاهی می تونه بیشتر احساس خواب آلودگی رو در فرد بسازه.

البته خیلیا سال هاست با معده خالی قهوه مصرف می کنن و احساس یا شرایط ناخوشایندی واسه اونا شکل نمی گیره. اگه این وضعیت واسه شمام صدق می کنه می تونین بازم به نوشیدن قهوه صبحگاهی خود ادامه بدین! اما واسه افراد دیگه نوشیدن قهوه همراه با صبحونه ای کامل یا دست کم در شرایطی که معده خالی نیس، پیشنهاد می شه.»

برگرفته از: asriran.com

جمع آوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران

.

منبع : persianpersia.com