اثرات منفی کمر درد در رابطه جنسی | بیماری

: اثرات منفی کمر درد در رابطه جنسی

:  

دانستنیایی در مورد یکی از دلایل سرد شدن افراد در رابطه جنسی کمردرده که محققان به بیان اثرات منفی کمر درد در رابطه جنسی پرداخته ان .

کمردرد، مشکلات روماتیسمی، درد مفاصل و … باعث می شن فرد به جای دقیق شدن و فوکوس کردن بر لذت از رابطه زناشویی، بر درد به وجود اومده به وسیله مریضی متمرکز شه و کمتر به روابط عاطفی، دوستانه یا رابطه جنسی توجه کنه. در نتیجه به مرور دفعات ایجاد رابطه کمتر می شه و ممکنه بی میلی جنسی به وجود بیاد.

آمارهای موجود تلاش می کنن ۷۳ درصد زنان و ۸۴ درصد مردانی که به کمردرد گرفتار هستن، دچار بی میلی و ناتوانی جنسی می شن.

در کمردردهایی که باعث بروز مشکلات جنسی می شن، معمولا بیشترین تاثیر در روابط بین فردی و عاطفی زوج دیده می شه و زندگی جنسی اونا تحت تاثیر قرار میگیره. فرد مریض با وجود داشتن میل و انگیزه جنسی، به دلیل درد به وجود اومده به وسیله مریضی قادر نیس رابطه جنسی  داشته باشه یا بهتره رابطه زناشویی نداشته باشه اما ممکنه این موضوع باعث نارضایتی جنسی طرف مقابل شه. بررسی کم تحقیقات و پژوهشای انجام شده در این مورد نشون میده کلا کمردرد می تونه از ۲ جنبه بر زندگی جنسی تاثیر بزاره.

۱- آثار فیزیولوژیک

کلا هر نوع تغییر فیزیولوژیکی ممکنه بر کارکرد جنسی تاثیر بزاره. دردهای شدید و از جمله کمردرد به خصوص اگه به وجود اومده به وسیله سوانحی مثل تصادف، عمل جراحی، دیسک کمر یا شکستگی باشه، باعث آسیب به اعصابی می شه که در تشکیل میل و انگیزه جنسی نقش دارن.

داروهایی هم که افراد واسه کاهش درد مصرف می کنن، در این مورد تاثیر دارن. تحقیقات نشون داده بعضی مسکنا ممکنه باعث کاهش سطح تستوسترون در زنان و مردان شن. مصرف مسکنای قوی تر هم تاثیرهای به مراتب عمیق تری داره و باعث خستگی، خواب آلودگی، افسردگی و کاهش انرژی می شه که این مسائل خود باعث کاهش میل و انگیزه جنسی فرد می شه.

۲- آثار روانشناختی

دردهای طولانی مثل کمردرد و دردهای مربوط به کمر، معمولا باعث ایجاد اضطراب و نگرانی می شه. بخشی از این نگرانی به وجود اومده به وسیله ترس شدید شدن درد و ناراحتی هنگام ایجاد رابطه زناشوییه که در این صورت فرد ممکنه از ایجاد رابطه جنسی  دوری کنه و این موضوع خود کم کم باعث ضعیف کردن روابط عاطفی و بین فردی می شه.

بخش دیگه مربوط به تاثیراتیه که کمردرد بر فعالیت جنسی میذاره و ترس به وجود اومده به وسیله نداشتن کارکرد جنسی لذتبخش و خوب. نگرانی در این موارد در آخر باعث تشکیل اضطراب کارکرد در فرد و کاهش کیفیت فعالیت و کارکرد جنسی می شه. از طرف دیگه، مصرف داروهای ضد درد هم ممکنه باعث بروز افسردگی شه که مستقیم یا غیرمستقیم بر کارکرد جنسی فرد تاثیر میذاره.

۳ پیشنهاد کاربردی به همسرانی که کمردرد دارن

۱) به نظر می رسه بعضی از شکلای جور واجور کمردرد به وجود اومده به وسیله مشکلات جنسی و وجود نداشتن رابطه شکوفاست. در بعضی شرایط، داشتن رابطه جنسی  خوب می تونه به تخلیه هیجانا کمک کنه و باعث آرامش جسم شه. یعنی، رابطه جنسی  مناسب خود یه جور مسکنه.

۲) اگه دچار کمردرد ناچیز هستین، هیچوقت نباید رابطه جنسی  رو کنار بذارین، کافیه از حرکات شدید و یهویی دوری کنین. هرگونه حرکت آکروباتیک یا حرکاتی که به پایین کمر فشار وارد می کنه، می تونه درد رو شدید شدن کنه. مثلا در وضعیتی که خانوم به شکم خوابیده؛ بهتره بالشی زیر شکم اون قرار داده شه. بهترین وضعیت که فشاری به کمر وارد نمی کنه، خوابیده به پهلوه.

۳) اگه دچار کمردرد شدید، فورا وضعیتی رو که در اون هستین تغییر بدین و در مورد مشکلی که دارین، واسه همسرتون توضیح بدین و حتما با دکتر در مورد دلیل کمردرد و محدودیتای لازم مشورت کنین.

.

منبع :