اثرات منفی کافئین بر خواب و تمرکز کودکان | تغذیه سالم


مصرف نوشابه های گازدار، قهوه و چای در کودکان اثرات منفی بر خواب و تمرکز اونا داره. مخصوصا کودکانی که در شب قهوه می نوشند دچار بی خوابی شبونه و مشکلات تنفسی می شن.


محققان در مرکز پزشکی دانشگاه نبراسکا با اعلام این خبر به خونواده ها اخطار دادن که باید از اثرات منفی بالقوه کافئین روی کیفیت خواب کودک و کارکرد روزانه اون بدونن.

دکتر ویلیام ورزک و همکارانش، والدین بیشتر از ۲۰۰ کودک ۵ تا ۱۲ ساله رو مورد تحقیق قرار دادن. این تحقیق وقتی انجام شد که خانوادا به کلینیک کودک واسه ویزیت معمولی بالینی مراجعه کرده بودن.

محققان از والدین درباره نوع و مقدار میان وعده ها و نوشیدنیایی که کودک اونا مصرف می کرد، سوال کردن.

یافته ها که در مجله "پزشکی کودکان" انتشار یافته نشون میده که کودکان ۸ تا ۱۲ ساله به صورت میانگین ۱۰۹ میلی گرم کافئین به طور روزانه مصرف می کنن که برابر سه لیوان بزرگ نوشیدنی گازدار شامل این ماده س.

مصرف کافئین در کودکان پنج تا هفت ساله کمتر بود (۵۲ میلی گرم)، اما حتی در این کودکان مصرف روزانه این اندازه کافئین که برابر یه قوطی نوشابه گازدار است بیشتر از سطحیه که این ماده دارای اثرات جسمی روی افراد بالغه.

محققان پیدا کردن که متوسط مصرف کودکان الان تقریبا دو تا سه برابر بیشتر از مصرف متوسط کافئین در دهه گذشته س.

یافته ها نشون داد که هرچقدر کودکان بیشتر کافئین مصرف کرده بودن به صورت میانگین ساعات کمتری می خوابیدن.

دکتر ورزک در اخبار گزارش شده از طرف دانشگاه نبراسکا گفته که والدین باید نسبت به تاثیر منفی کافئین در کیفیت خواب کودک و فعالیت روزانه اون بدونن.

اونا به پزشکان کودکان پیشنهاد کردن که در باره اندازه مصرف کافئین کودکان از والدین شون سوال کنن و به اونا در باره اثرات زیان بار این ماده روی کودکان آموزش بدن.

با وجود رابطه بین مصرف کافئین و مشکلات خواب، محققان حاضر گفتن که با وجود اثرکافئین در افزایش ادرار، تحقیق اونا رابطه ای بین مصرف این ماده و شب ادراری کودکان نیافته.

کافئین ماده ایه که در دسته داروها هستش چون که دستگاه عصبی مرکزی رو تحریک می کنه و مصرف کم اون می تونه احساس هشیاری و انرژی بیشتر به فرد بده.

مصرف زیاد کافئین در کودکان و بزرگسالان موجب تحریک پذیری و عصبی بودن، به هم خوردن مزاج، سردرد، مشکل در دقیق شدن و فوکوس کردن وخواب و هم افزایش ضربان قلب و فشار خون می شه، اما مصرف کم این ماده در کودکان می تونه منتهی به این حالات شه.

کودکان قهوه بخورن

هم اینکه محققان اخطار دادن کودکانی که در شب قهوه می نوشند دچار بی خوابی شبونه و مشکلات تنفسی می شن.

این تحقیق جدید نشون می دهد تاثیر مصرف قهوه روی کودکان بر خلاف بزرگسالانه و در واقع مصرف نوشیدنیای داغ می تونه دلیل بروز اثرات بلندمدت و بد روی خواب کودکان شده و هم الگوهای تنفسی اونا رو در سنین بالاتر دچار مشکل کنه.

آمارها نشون می دهد مشکلات تنفسی از عوامل مهم بستری شدن در بیمارستان و حتی مرگ و میر زودرس کودکانه. بیشتر به این کودکان، قهوه داده می شه تا از اون به عنوان یه محرک تنفسی استفاده شه در حالی که تا الان اثرات یا یعنی مشکلات بلندمدت به کار گیری این روش درمانی در آدم آزمایش نشده بود، اما این بار محققان دانشگاه تورنتو در بررسی های خود نشون دادن که مصرف قهوه در کودکان موجب بروز تغییرات جدی در الگوی خواب اونا می شه و این روی رشد سیستم تنفسی تاثیر می گذارد. هم اینکه نیاز به ذکره که مشکل خواب شاخص مهمی در بروز مریضی و کاهش طول عمر است.

کودکان پیش دبستانی نباید بیشتر از ۴۵ میلی گرم کافئین در روز مصرف کنن که این مقدار برابر یه لیوان بزرگ نوشیدنی گازداره.

به چه دلیل کافئین واسه کودکان خوب نیس؟

در منابع علمی علاوه بر مشکلات مربوط به خواب و جنب و جوش و تمرکز در کودکان به دلیل مصرف کافئین، دلایل دیگری هم واسه دوری کودکان از مصرف این ماده مطرح شدن که به مهم ترین اونا اشاره می شه:

– مصرف کافئین زیاد در کودکان بیشتر به دلیل خوردن نوشابه های گازدار، قهوه و یا به خصوص در ایران چایه که همیشه شیرین هستن و پس منتهی به چاقی می شن.

– معمولا کودکانی که نوشیدنیایی مانند نوشابه های گازدار یا چای شیرین مصرف می کنن کمتر فرصت پیدا میکنن تا شیر بخورند که واسه رشد استخوانا و دندونای اونا لازمه.

– مصرف نوشیدنیای شامل کافئین که همیشه شیرین هستن منتهی به پوسیدگی دندون در کودکان می شه.

– به دلیل ادرارآور بودن کافئین، مصرف نوشیدنیای شامل اون منتهی به خروج بیشتر آب از بدن می شه که می تونه در آخر کم آبی بدن رو به دنبال داشته باشه. اندازه اثر این بستگی به مقدار مصرف و اندازه عادت فرد در مصرف اونا داره. این به خصوص در هوای گرم که کودک به نگهداری آب بیشتری در بدن نیاز داره می تونه مشکل آفرین باشه.

– مصرف کافئین می تونه مشکلات قلبی یا عصبی رو شدید شدن کنه و بعضی کودکان بدون این که خود بدونن در خطر بیشتر دچار شدن به این بیماریا قرار می گیرن.

در آخر با اینکه دلایل علمی چندانی در دست نیس اما بعضی محققان براین باورند که کافئین مانع رشد کودکان هم می شه.

در کشورای معدودی خطوط راهنمای مصرف کافئین واسه کودکان تعیین شده. مثلا در کشور کانادا کودکان پیش دبستانی نباید بیشتر از ۴۵ میلی گرم کافئین در روز مصرف کنن که این مقدار برابر یه لیوان بزرگ نوشیدنی گازداره.

باتوجه به مصرف عمومی چای در ایران میشه گفت که اندازه کافئین موجود در یه فنجون چای تقریبا برابر ۴۰ تا ۱۲۰ میلی گرمه که برحسب نوع چای و غلظت اون می تونه فرق کنه.

اندازه کافئین موجود تو یه لیوان نوشیدنی گازدار شامل این ماده هم دست کم ۳۵ میلی گرمه که بعضی وقتا این اندازه تا بیشتر از ۵۰ میلی گرم هم زیاد می شه.

جمع آوری: معصومه آیت اللهی

بخش تغذیه و سلامت تبیان

ایرانیان خوشحال (HAppyIranian.Org)

ایسنا


*

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا

  • مطالب در رابطه