اثرات منفی چربی شکمی بر دیابت بارداری | بیماری

 

: اثرات منفی چربی شکمی بر دیابت بارداری

مطالعه جدیدی نشون میده، زنائی که در سه ماهه اول حاملگی چربی شکمی بیشتری دارن، در دوره های بعدی بارداری در خطر بیشتر واسه دچار شدن به دیابت هستن.

 این مطالعه شامل نزدیک به ۵۰۰ زن ۱۸ تا ۴۲ ساله بود که در هفته های ۱۱ تا ۱۴ حاملگی واسه آزمایش چربی شکم اونا از سونوگرافی استفاده شد. آنایی که چربی بیشتری داشتن، احتمال بیشتری داشت که در هفته های ۲۴ تا ۲۸ حاملگی به دیابت دچار شن. اما مطالعه تنها یه رابطه رو نشون داد و نه یه رابطه دلیل و معلولی!

مطالعه در روز ۲ نوامبر در ژورنال مراقبت در دیابت منتشر شد.

مؤلف مطالعه، لین دِ سوزا، از بیمارستان سن مایکل تورونتو تو یه نشست خبری بیمارستانی گفت: «این مطالعه توان بالقوه غربالگری بیماران در اولین مراحل بارداری و به کار گیری چربی شکمی واسه پیش بینی دچار شدن به دیابت رو پررنگ می کنه. با به کار گیری عکس ورداری از چربی شکم در اوایل حاملگی با به کار گیری سونوگرافی، ما تونستیم زنائی که چربی شکمی زیادی داشتن و ممکن بود بعدا به دیابت بارداری گرفتار شن رو شناسایی کنیم.»

دیابت بارداری، یه جور از دیابته که اولین بار موقع حاملگی اتفاق میفته.

پزشکان معمولاً در ویزیت سه ماهه دوم یا سوم، زنان باردار رو از نظر دیابت غربالگری می کنن و عوامل خطرسازی مثل سن، نژاد، سابقه خانوادگی، آزمایش قند خون و چربی کلی شکم رو مورد توجه قرار میدن.

به گفته دِسوزا: «مشکل این عوامل خطرساز اینه که اونا واقعاً به ما نمی گن کی خطر بالایی واسه دچار شدن به دیابت داره. نزدیک به ۶۰ درصد زنان با اضافه وزن بارداری خود رو شروع می کنن، خیلی از اونا در سنین بالا بچه دار می شن و بیشتر اونا عضوی از خونواده شون به دیابت نوع ۲ گرفتار هستش. پس این عوامل خطرساز در افراد بیشتری صدق می کنه و باعث می شه نتونیم اونایی که واقعاً خطر بالایی دارن رو شناسایی کنیم.»

منبع : دکتر سلام

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت