اثرات منفی شکر روی مغز! | تغذیه سالم

اثرات منفی شکر روی مغز!

تغذیه

اثرات منفی شکر فقط در خطر دچار شدن به دیابت و بیماریای قلبی عروقی خلاصه نشده. مغز شمام مستقیما تحت این اثرات داغون کننده قرار داره.

با اینکه مغز به مقادیر کافی شکر واسه کارکرد درست نیاز داره، اما این نوع شکر، گلوکز طبیعیه که در اجناس غذایی مانند میوه ها و غلات پیدا میشه. در مقابل فروکتوز قندیه به مواد غذایی و نوشیدنیای فراوری شده اضافه می شه و خطرات بلندمدت و بسیار داغون کننده روی مغز داره:

شکر اعتیاد آوره: اعتیاد به قند یه نگرانی واقعی و رو به رشد واسه اکثریت جمعیت دنیاس. اما این اعتیاد چیجوری اتفاق میفته؟ بنا به تحقیقاتی که در مجله هافینگتون پست منتشر شده، پس از خوردن یه ماده شیرین، مغز مواد شیمیایی طبیعی شبه افیونی آزاد می کنه که احساس لذت رو در بدن به وجود می آورد و بدن مقدار بیشتری از اونو طلب می کنه. محققان می گن که هنگام مصرف شیرینی یه تیکه از مغز که فعال می شه و طلب شیرینی دوباره می کنه، همون قسمتیه که با مصرف مواد مخدر فعال می شه و مواد مخدر بیشتری طلب می کنه.

شکر خطر دچار شدن به زوال عقل رو بالا می بره: دیابت نوع ۲ کنترل نشده دیرزمانیه که با دچار شدن به زوال عقل پیوند خورده، چون قند خون زیاد شده به تموم اندامای بدن آدم، از جمله مغز آسیب وارد می کنه اما حتی افزایش کم در قند خون هم می تونه مشکل آفرین باشه. طبق یافته های تحقیقات محققان دانشگاه هاروارد، آدمایی که میانگین قند خون اونا ۱۱۵ میلی گرم در دسی لیتر – محدوده پیش دیابت – بود، نسبت به آدمایی که قند خون عادی داشتن، ۲۰ درصد احتمال بیشتری داشت تا به زوال عقل گرفتار شن. افزایش کم در سطح قند خون می تونه با التهاب همراه باشه که به مغز آسیب وارد می کنه.

شکر خطر دچار شدن به افسردگی رو زیاد می کنه: مصرف زیادتر از اندازه قند می تونه اثرات کلی ای بر اخلاق شما داشته باشه. خوردن شکر ممکنه باعث شادی فرد به صورت موقت شه اما در درازمدت می تونه در فرد ایجاد افسردگی، اضطراب و استرس کنه.

شکر با بیماریای التهابی و فراموشی ربط داره: مصرف زیاد شکر خطر دچار شدن به مریضی فراموشی رو زیاد می کنه. تحقیقات نشون میده که مقاومت به انسولین و مقدار گلوکز خون که از معیارهای تشخیص دیابت هستن، با بروز مشکلات مغزی مثل فراموشی در ارتباطند. بعضی از محققان از فراموشی حتی به عنوان دیابت نوع ۳ یاد می کنن.آوای سلامت

.

منبع : pezeshk.us