اثرات منفی رژیم های غذایی با پروتئین بالا | تغذیه سالم

سایت تناسب اندام: رژیمای غذایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات محدود، پایه خیلی از رژیمای مد روزند. این رژیمای غذایی علاوه بر مقادیر بالای پروتئین، معمولا محدود سازنده هستن، یا حتی گروه های غذایی رو بطور کامل حذف می کنن. هر چند حذف یا محدود ساختن شدید گروه های غذایی ممکنه باعث مقداری کاهش وزن شه، اما این رژیمای غذایی، بیشتر در جفت و جور کردن تموم فیتونوترینتای لازم، ویتامینا، مواد معدنی کم پیدا، فیبر و آنتی اکسیدان هایی که بدن شما نیاز داره، موفق نیستن.

 

اثرات منفی رژیمای غذایی با پروتئین بالا

 

مقادیر پیشنهاد شده روزانه واسه نیازای پروتئینی، دست کم ۰.۸ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن یا حدود ۰.۴ گرم به ازای هر پونده، اما خیلی از رژیمای غذایی با پروتئین بالا ۱.۲ تا ۱.۴ گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن رو هدف می گیرن. موقع تعیین نیازای پروتئینی تون مطمئن شید که اونو براساس وزن بدنتون محاسبه می کنین، نه درصد کالریایی که می خواید در روز استفاده کنین. رژیمای غذایی با پروتئین بالا معمولا شامل حدود ۲۵ تا ۳۰% پروتئین، ۴۰ تا ۴۵% کربوهیدرات و ۳۰% چربی هستن.
دلیل اینکه به چه دلیل پروتئین بالا بازم یه جنبه عادی از بیشتر رژیمای غذاییه، اون هستش که خوردن پروتئین به حس سیری طولانی تری نسبت به خوردن چربی یا کربوهیدرات منجر می شه. خوردن پروتئین با وعده های غذایی تون به شما کمک می کنه به مدت طولانی تری احساس سیری کنین، چون پروتئینا یواش تر هضم می شن. این، افراد رو قادر می سازه که کمتر غذا بخورند و توانایی بیشتری در کنترل اشتهایشان احساس کنن. علاوه بر این، پروتئین اندازه گرمازایی بالاتری داره پس هضم، استفاده و متابولیزه پروتئین و بقیه مواد مغذی موجود در منابع پروتئینی، به انرژی بیشتری نیاز داره.

اما یادتون باشه شما باید نه فقط در زمان شام یه وعده غذایی با پروتئین بالا بخورین، بلکه باید در طول روز هم پروتئین استفاده کنین. تعادل پروتئین مثبت فقط حدود ۳ ساعت بعد از هضم زمان میبره، پس مطمئن شید که وعده های غذایی رو حذف نمی کنین و یه منبع پروتئین به صبحونه و ناهارتان اضافه می کنین.
ورزش هم باید یه عنصر کلیدی از یه سبک زندگی و رژیم غذایی با پروتئین بالای شما باشه. این رژیما علاوه بر کمک به ساخت توده عضلانی خالص معمولا به حفظ توده خالص بدنی در طول کاهش وزن هم کمک می کنن. ورزش کردن، مخصوصا افزایش قدرت به شما کمک می کنه عضله بسازین و پروتئین رژیم غذایی تون رو مورد استفاده بذارین. رژیمای غذایی با پروتئین بالا با اندازه ۲۰% تجزیه توده عضلانی خالص و حدود ۸۰% تجزیه چربی در رابطه هستن. در حالیکه مقادیر دیده شده در حالت قحطی حدود ۵۰% تجزیه چربی و بافتهای خالصه. ورزش کردن به پایین تر نگه داشتن اندازه از دست دادن عضله کمک می کنه.
بعضی از چالشایی که در رژیم غذایی با پروتئین بالا پیش روی شماس از این قرارند:

۱. اگه شما مریضی کلیوی یا دیابت دارین
در واقع دلایل بالینی کمی وجود دارن که از این ادعا پشتیبانی می کنن که رژیمای غذایی با پروتئین بالا بر کلیه ها فشار آورده و باعث مشکلات دراز مدت می شن. اما واسه اون دسته از آدمایی که الان بیماریایی مانند مریضی کلیوی یا دیابت دارن که بر توانایی کارکرد کلیه ها تاثیر میذاره، رژیمای غذایی با پروتئین بالا ممکنه انتخاب خوبی واسه کاهش وزن نباشن.

۲. گزینه های پروتئین خالص رو انتخاب کنین
اگه شما در حال امتحان کردن یه رژیم غذایی با پروتئین بالا هستین، روی انتخاب گزینه های پروتئینی خالص مانند لوبیاها، عدس، ماهی، توفو، بوقلمون و مرغ تمرکز کنین. هر چند این رژیمای غذایی معمولا اثر مثبتی در کاهش تری گلیسیرید و بالا بردن سطوح HDL دارن اما تغییر کمی در سطوح LDL هست و این رژیمای غذایی معمولا چربی کل، چربی اشباع و کلسترول بالاتری دارن. آکادمی تغذیه و رژیمای غذایی هم اینکه مصرف محدودی از چربیای ترانس و چربیای اشباع شده رو هم پیشنهاد می کنه.چ
۳. گوشت قرمز رو کم کنین
علاوه بر اینکه گوشت قرمز، یه استرس زیست محیطی بزرگه، مصرف گوشت قرمز و گوشتای فراوری شده با افزایش خطر دچار شدن به سرطان پروستات در مردان در رابطه دونسته شده، مخصوصا اگه این گوشت در دماهای بالا پخته شده باشه.

۴. مصرف کلسیم
سطوح بالاتری از کلسیم دفع شده در ادرار هست، پس با مصرف دست کم ۳ وعده از مواد غذایی غنی از کلسیم در هر روز، این مقادیر از دست رفته رو جبران کنین. هم اینکه مشخص شده که رژیمای غذایی با پروتئین بالا، جذب کلسیم رو زیاد می کنن و پس از سلامت استخون پشتیبانی کرده و تراکم استخون رو در طول کاهش وزن حفظ می کنن اما مهمه که اتلاف مواد مغذی لازم رو با مصرف متعادل کنین.

۵. سطوح انرژی
بعضی از مردم، خستگی ناچیز تا شدید رو گزارش می کنن. کربوهیدراتا، آسون هضم ترین مواد غذایی واسه تولید انرژی واسه مغز و بدن شمان. اگه احساس خستگی می کنین، کربوهیدراتای پیچیده بیشتری به رژیم غذایی تون اضافه کنین، مانند سبزیجات نشاسته ای، میوه های تازه یا غلات کامل.

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا

  • مطالب در رابطه