اثرات مفید یونجه را بشناسید! | داروی گیاهی | طب ایرانی

شاید از این معرفی تعجب کنین و در واقع باورش واسه شما سخت باشه که یونجه سلطان گیاهان دارویی است. یونجه، گیاهیه غریب که امروزه در اذهان عمومی فقط به درد علوفه دام می خوره، درحالی که در گذشته کاربرده های فراوون از این گیاه پرفایده می شده.این گیاه که بیشترً در آسیا کشت می شه از اولین گیاهان دارویی شناخته شده واسه بشره.

«یونجه» که در فارسی به اون اسپست باغی، سپست ، سبیس یا درفا ، در افغانستان اسپیشتا و در ترکی بدون یونجه ، به رومی میدیکی ، به مصری قضب و به عربی رطبه یا همون فصفصه می گن، گیاهیه علفی، پایا و از تیره پروانه واران و همدسته شبدرها که ارتفاع اون تا یه متر می رسه. دارای ساقه های بلند و برگچهای نازک، نوک تیز و بیضی شکل. گل هاش بیشترً بنفش، کوچیک یا بعضی وقتا زردرنگه و به شکل سیر، میوه یونجه مانند صدف بوده و دانه داخل میوه مانند لوبیا ولی کوچیک تر از اون هستش. «یونجه» ریشه ای بسیار عمیق داره که تا ۳ متر به عمق زمین نفوذ می کنه، در نتیجه ویتامینا و مواد معدنی رو از خاک جفت و جور می کنه. این گیاه از علفای خوب مراتعه و بهترین نوع اون سبز املس (نرم) است.

در زیر عکس یونجه رو مشاهده میفرمایید.

اثرات به درد بخور یونجه رو بشناسین! | داروی گیاهی

<>

 

این گیاه در بیشتر نقاط جهان رشد می کنه و به صورت وحشی در بعضی نواحی معتدل آسیا و شمال آفریقا می رید که شکلای جور واجور و اقسام داره. مزاج یونجه تازه در آخر اول گرم و تر و خشک اون، گرم و خشکه و قوتش تا ۵ سال باقی می مونه.

یونجه از نظر تغذیه عمومی غذایی کامله که چاق می کنه و آهن بسیاری داره و خوردن اون تموم اعضای بدن رو تقویت می کنه، «یونجه» در درمان ضعف عمومی، ضعف بنیه، کم خونی و اعصاب خوبه و مغز و ستون فقرات رو قوت می بخشه. این گیاه خوراکی با خواص تغذیه ای فوق العاده، منبع غنی از ویتامینای B ,K ,E ,D ,A و هم اینکه املاح معدنی مثل کلسیم، اسیدفولیک، منیزیم، پتاسیم هستش و البته مصرف خشک اون تأثیرگذارتر هستش.

از دیگر فواید گیاه یونجه اینه که شامل مقدار زیادی پروتئینه. علاوه بر این ریشه گیاه یونجه توانایی اونو داره که تا عمق ۱۸ متری زمین هم جلو رفتن کرده و ویتامینا و مواد معدنی بیشتری رو از خاک جذب کنه.

بررسیای گذشته نشون دهنده اون هستش که مصرف گیاه یونجه می تونه در پاک سازی روده از مواد سمی اثر داشته باشه. هم اینکه گیاه یونجه کلسترول بد رو کم می کنه و در تصفیه خون نقش داره.

خواص یونجه

* یونجه پخته ملین و خشک اون قابضه، تازه اون نفاخ و افزاینده شهوته.

* مداومت در خوردن شربت یونجه چاق کننده و تولید کننده خون صالح و ضماد کوبیده اون با عسل محلل ورم سرد و با سرکه محلل ورم گرمه.

* یونجه مدر حیضه خصوصاً چون در حموم یا بعد از اون تناول کنین و جهت خشونت سینه و سرفه نافعه.

* خوراک اون شیر و منی رو زیاد می کنه به خصوص تخم یونجه.

* مقدار ویتامین C اون ۲ برابر «جعفری» و ۴ برابر «لیموترش» است و ویتامین A اون از «شب کوری» مانع می شه.

* یونجه هم اینکه مقداری ویتامین D داشته و پر از ویتامین K است که خوردن اون از خونریزی مانع می شه و پخته اون واسه رفع یبوست خوبه.

* ضماد پخته یونجه روزی ۲ بار جهت رعشه خوبه.

ترکیبات شیمیایی یونجه

ترکیبات شیمیایی یونجه طبق اون که عمل تجزیه روی این گیاه جوون (قبل از گل دادن) یا در شروع گل دادن و یا پس از پیدایش گل انجام گیرد فرق می کنه. طوری که در گیاه جوون، مقدار پروتئینا زیادتر از شروع گل دادن و برعکس مواد سلولزی و هیدراتای کربن اون کمتره. آنزیمای بسیاری در یونجه پیدا میشه که از اونا میشه به اینورتاز و پکتیناز اشاره کرد. «یونجه» شامل حدود ۲۰ درصد پروتئینه. علاوه بر اینا شامل هیدراتای کربن، دیاستازها، یه جور ساپوتین با اثر عطسه آور، ستنا، دو ماده رنگی، اسید فسفریک و ویتامینای مختلفه. در خاکستر اون مقدار زیادی آهک، پتاس، اسید فسفریک، کمی منیزیم، آهن و به مقدار جزئی «آرسنیک» و «سیلیس» است.

 

روش جفت و جور شربت یونجه

واسه جفت و جور شربت یونجه ۳۰۰ گرم یونجه خشک رو تو یه لیتر آب میجوشونن تا نصف شه، بعد اونو با فشار صاف کرده و با ۹۰۰ گرم قند یا شکر شیرین کرده روزی ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم مصرف کنه.

روش مصرف یونجه : یونجه رو میشه دم کرده و اونو به صورت چای نوشید. هم اینکه میشه این گیاه رو به صورت کپسول و مثل قرصای مولتی ویتامین روزانه مصرف کرد.

 

ترک اعتیاد با یونجه

روش پزشکان قدیم ایران در درمون اعتیاد، ساختن داروهایی بود که معتاد رو نسبت به خود اعتیاد متنفر و حساس می کرد و واسه این کار معمولاً از تعفن یونجه، افسنتین و چند گیاه دیگه استفاده می کردن. تازگیاً داروسازان سنتی هند یونجه تازه رو خرد کرده ۲ ماه در الکل خیسانده و بعد یه استکان اونو با مقداری آب موقع خماری به معتاد می خورانند و بعد دستور میدن که از ماده مورد اعتیاد خود استفاده کنه. محلول الکلی یونجه به دلیل داشتن ماده صابونی (ساپونین) شخص رو ناراحت کرده و نسبت به ماده مورد اعتیاد متنفر و بیزار می سازه و تا یه مدت زیاد از اون بدش میاد. این روش قدیمً در ایران واسه درمان اعتیاد به الکل بود، حالا واسه درمون معتادان به تریاک و سیگار و حتی هروئین به کار رفته و یافته های عالی داده.

 

خواص عرق یونجه

یونجه طبیعت معتدل داره.

* معالج رعشه و ناراحتیای عصبی

* چاق کننده

* نیروبخش

* کاهش قند خون

* ضد شبکوری

* درمان نرمی استخون

* تصفیه خون

* نرم کننده سینه

* قابض

* ازدیاد شیر مادران

* قانون آور

* موثر در ترک اعتیاد

* دارای ویتامین آ و ب

روش مصرف یونجه

سه فنجون در طول روز میل شه.

منبع خبر : بیتوته

سلامت دات لایف راهنمای زندگی سالم

.

منبع : سلامت دات لایف