اثرات معجزه آسای کوهپیمایی | ورزش

آکایران :کوهپیمایی دلیل افزایش تراکم استخون می شه و اثرات به وجود اومده به وسیله پوکی استخون رو برعکس می کنه اما این تنها فایده کوهپیمایی و پیاده روی نیس.

بنا : کوهپیمایی هورمونای آدرنالینی که از یه هفته کاری پر استرس در بدن تولید شده رو آزاد می کنه و باعث کاهش استرس و اضطراب می شه. کوهپیمایی هر نوع ورزش، خطر دچار شدن به فشار خون، دیابت و شکلای جور واجور مریضی های قبلی رو شدیدا کم می کنه و می تونه تراکم استخون رو زیاد کنه و به طور موثر اثرات به وجود اومده به وسیله پوکی استخون رو برعکس کنه.

کسائی که هفت ساعت در هفته فعالیت فیزیکی دارن، ۴۰ درصد کمتر از کسائی که فقط نیم ساعت در هفته فعالیت می کنن، در خطر مرگ قرار دارن. به نوشته مجله علم و اخلاق در ورزش، هم اینکه ثابت شده که پیاده روی و کوهپیمایی خواب شب رو بهبود و سیستم قلبی و تنفسی رو سالم نگه می داره. ضمن اینکه به عضلات هم ایستادگی بیشتری میدن.

* تاثیر کوهپیمایی در باز شدن مویرگای بدن

مویرگای بدن در شرایط عادی و در موقع استراحت به مقدار ۱۵ درصد ظرفیت خودشون باز و فعال هستن، ولی در بین کوهپیمایی مویرگا درصد فعال می شن، چون اکسیژن و غذای لازم بدن از راه مویرگا به نقاط جور واجور بدن می رسه. طبق این با باز شدن و فعال تر شدن مویرگا مواد غذایی و اکسیژن با سرعت بیشتر و کیفیت سودمندتر به مغز و عضلات بدن می رسه.

* تاثیر کوهپیمایی در جلوگیری از بیماریای دیابت

در موقع کوهپیمایی متابولیسم (سوخت و ساز) مواد شناور در خون مانند قند، کلسترول، پروتئینا و اسید اوریک به بهترین وجه صورت میگیره و در نتیجه سوخت و ساز کامل خون از دچار شدن به مریضی قند جلوگیری به عمل می آورد.

* تاثیر کوهپیمایی در از بین رفتن چربی بدن

در موقع فعالیت ورزشی مخصوصا کوهپیمایی کالری لازم بدن به سه برابر زیاد میشه. بدن واسه تامین کالری لازم خود بالجبار چربیای بدن رو می سوزونه و مصرف می کنه. از طرفی در موقعیت فعالیت ورزشی آدم شدیدا عرق می کنه و مقدار چربیای زیر پوست در اثر تعریق دفع می شه.

* تاثیر کوهپیمایی در زیاد شدن اندازه خون در عضلات

در موقع کوهپیمایی مقدار خون موجود در عضلات بدن ۲۰ برابر زیاد میشه و پر خون شدن عضلات دلیل می شه که غذای بیشتری به عضلات برسه و عضلات قوی تر شن.

منبع :