اثرات مضر رنگ مو | بیماری

اندازه آلرژی و حساسیت به وجود اومده به وسیله مصرف رنگ مو در مصرف کنندگان رو به زیاد شدنه و این رقم نسبت به چند سال گذشته، دو برابر شده است.

گذشت اون روزگاری که روی سر مردم در آخر سه رنگ مو می رویید: مشکی، قهوه ای و بور. حالا به اندازه آدمای روی کره زمین، رنگ مو هست و بزرگ نمایی نیس اگه بگیم حتی میشه هر کسی رو با رنگ مویش معرفی کرد!

اما در کشورای دیگه شرایط کمی متفاوت تره و جوانان شون با شکلای جور واجور و اقسام تاتو و آویزون کردن حلقه به گوش و ابرو ارضا نمی شن و الان آرایش مو با رنگای عجیب و غریبی مثل نارنجی جیغ، صورتی متالیک و آبی کهربایی، به یکی از پر طرفدارترین شکلای جور واجور آرایش (و البته وسیله جلب توجه!) تبدیل شده.

یکی از تازه ترین هشدارهای بهداشتی که یه مدت پیش منتشر شد، دقیقا در همین رابطه س؛ محققان و کارشناسان امراض پوستی اعلام کرده ان اندازه آلرژی و حساسیت به وجود اومده به وسیله مصرف رنگ مو در مصرف کنندگان رو به زیاد شدنه و این رقم نسبت به چند سال گذشته، دو برابر شده است.

بر پایه بررسیای انجام شده، کاهش سن مصرف کنندگان و افزایش علاقه به رنگ کردن موها از عواملیه که باعث بروز این مشکل (افزایش حساسیتای پوستی) می شه. براساس تحقیقاتی که سال ۱۹۹۲ در ژاپن با مطالعه و بررسی سن مصرف کنندگان و اندازه به کار گیری لوازم رنگ مو انجام شد، مشخص شد ۱۳ درصد دختران دبیرستانی، ۶ درصد زنان و ۲ درصد مردان ۲۰ تا ۳۰ ساله از اجناس رنگ کردن مو استفاده می کنن.

اما فقط چند سال بعد، یافته های تحقیق مشابهی در سال ۲۰۰۱ در این کشور، باعث تعجب و نگرانی کارشناسان امراض پوستی شد که نشون می داد ۴۱ درصد از دختران دبیرستانی، ۸۵ درصد زنان و ۳۳ درصد مردان ۲۰ تا ۳۰ ساله از این اجناس استفاده می کنن.

تحقیق دیگری در دانمارک روی ۴ هزار فرد بزرگسال، حکایت از آمار ۱۸درصدی مردان و ۷۵ درصدی زنان مصرف کننده رنگ مو و مواد آرایشی مشابه داشت که بیشتر از ۵ درصد اونا تا کنون دست کم یه بار دچار حساسیتا و بقیه مشکلات پوستی شدن.

نکته خیلی مهم در مورد آدمایی که در اثر رنگ مو دچار حساسیت یا مشکلات دیگه می شن، اینه که فقط ۱۵درصد این افراد واسه درمون به مراکز درمانی مراجعه کردن.

یکی دیگه از اتفاقاتی که باعث شد توجه محققان به اثرات رنگ مو و مضرات اون جلب شه، اتفاقیه که سال گذشته اتفاق افتاد؛ اکتبر سال ۲۰۰۶، گزارشی از حساسیت پوستی در ۸ نوجوون ۱۲ تا ۱۵ ساله در کوپنهاگ به دست مسوولان رسید. تاثیر رنگ مو روی ۵ نفر از این نوجوانان به اندازه ای شدید بود که در بیمارستان بستری شدن و یکی از اونا هم تحت مراقبت خاص قرار گرفت.

اما دلیل بروز اینجور مشکلی بین رنگ کردن موها، مربوط به ماده ای به نام «پارا فنیلن دیامین» است که در ترکیبات رنگ مو هست. این ماده در اثر استفاده دراز مدت و همیشگی از اجناس رنگ کردن مو، باعث ایجاد حساسیتای پوستی می شه و بعضی وقتا این آسیب های پوستی به حدی شدیده که می تونه فرد رو راهی بیمارستان کنه.

پارا فنیلن دیامین همون «PPD» است که روی بسته بندی دو سوم رنگ موها نوشته شده و نوع حساسیتی که در به کار گیری رنگ موی شامل این ماده ایجاد می شه، به صورت تاول روی پوست صورت، به خصوص درناحیه خط رویش موها، بروز می کنه.

PPD ماده ایه که باعث آسیبای جدی به پوست می شه و به خاطر همین در قرن ۲۰ میلادی ، به دلیل افزایش این مشکل، مصرف این ماده در ترکیبات آرایشی مو در کشورای آلمان، سوئد و فرانسه ممنوع شد.

براساس تحقیقی که به وسیله کارشناسان امراض پوستی در لندن انجام شده، مشخص شد عکس العمل منفی پوست نسبت به PPD نه فقط در لندن، بلکه در تموم کشورای جهان رو به زیاد شدنه و آمار گزارش شده از اندازه حساسیت به این ماده در شش سال گذشته، دو برابر شده و به ۱/۷ درصد رسیده و با اینکه خطرات به وجود اومده به وسیله مصرف این ماده به اثبات رسیده، اما خیلی از کارخانه های تولیدکننده اجناس جور واجور رنگ مو، نسبت به این موضوع بی توجه هستن و روی بسته بندی این اجناس، هیچ هشداری نسبت به عواقب به کار گیری این مواد درج نمی کنن.

البته این مشکلات فقط واسه گروه سنی جوانان پیش نمیاد و کودکان زیادی تا کنون با این مشکل دست پنجه نرم کردن؛ خیلی از کودکان تحت شرایطی خاص، مجبور به رنگ کردن موهای خود می شن. البته نه اینکه فکر کنین، موهای اونا رو با ضرب و زور، رنگ می کنن، نه! اما در آیین و رسوم خاصی که در بعضی کشورها برگزار می شه، موی کودکان شرکت کننده در مراسم رو رنگ می کنن و همین امر می تونه باعث بروز حساسیتای پوستی در کودکان شه.

البته الان، مقدار مشخصی PPD واسه استفاده در رنگ موها و بقیه اجناس این چنینی، از طرف اتحادیه اروپا تعیین شده و بر این پایه تولیدگنندگان این لوازم آرایشی مجازند بیشترین حد تا ۶ درصد از PPD در جفت و جور مواد آرایشی استفاده کنن.

 اگه شما جزء کسائی هستین که رنگ مو مصرف نمی کنین، از دردسرهای به وجود اومده به وسیله مصرف رنگ مو هم در امان هستین؛ وگرنه دست کم پیشنهادای ایمنی رو جدی بگیرین! تست کردن رنگ مو روی قسمت کوچیکی از پوست دست (۴۸ ساعت قبل از رنگ کردن موها)، می تونه از هرگونه اتفاق ناگواری در این مورد جلوگیری کنه.

ستاره سمائی

*

منبع : tebyan.net