اثرات مصرف مواد مخدر والدین بر کودکان | بیماری

اثرات مصرف مواد مخدر والدین بر کودکان

معمولا مادر و پدرهایی که به مواد مخدر یا الکل معتاد می شن، رفتارای خشن و غیر طبیعی دارن و همین رفتار اونا روی کودکشون اثرات منفی به جای میذاره.

اثرات سوء مصرف مواد مخدر روی تموم مردم کاریه که بارها از راه رسانه های جور واجور، کتابا و مجلات به اطلاع همه مردم رسیده. در گذشته مصرف مواد مخدر تنها دامن گیر جوانان و بزرگسالان بود و کمتر کودکان معصوم رو درگیر خود می کرد، اما بدیش اینه امروزه به کودکان هم رحم نمی کنن و تبلیغات زیادی رو واسه به دام انداختن این قشر انجام میدن .

 

 

مصرف مواد مخدر اثرات داغون کننده ای رو از نظر عاطفی، جسمی، روانی و آموزشی بر فرد مصرف کننده می ذاره.

 

اثرات عاطفی

معمولا مادر و پدرهایی که به مواد مخدر یا الکل معتاد می شن، رفتارای خشن و غیر طبیعی دارن و همین رفتار اونا روی کودکشون اثرات منفی به جای میذاره. قوانین خونه این دسته از کودکان شدیدا به اعتیاد والدین اونا بستگی داره، مثلا اگه در خونه قانونی به نام اخلاق و احترام دوطرفه والدین و بچه قانون شمرده می شه، در این خونه به دلیل غیر طبیعی بودن رفتار والدین، بیشتر قانونا معکوسه.

مصرف الکل به وسیله زن باردار، باعث اختلالاتی به نام سندرم الکل جنینی می شه

رفتار غیر طبیعی والدین، موجب سلب اعتماد کودکان از والدینشون می شه و این کودکان به هیچ فرد بزرگسالی اعتماد نمی کنن.

همیشه این کودکان، به دلیل داشتن اینجور والدینی احساس خجالت می کنن و از ایجاد روابط با دوستای خود دوری می کنن، چون نمی خوان دوستانشون اطلاعی در مورد اعتیاد والدینشون داشته باشن.

 

این دسته از کودکان از اعتماد به نفس کمتری بهره مند هستن، چون معمولا به وسیله والدین خود جدی گرفته نمی شن و معمولا واسه سرپوش گذاشتن روی این احساس خود، به کارای خلاف روی میارن؛ مثل دزدی ، دروغ و بدرفتاری و … .

 

مشکلات جسمی

مصرف الکل یکی از شایع ترین شکلای جور واجور سوء مصرف مواد مخدره. خیلی از افراد مصرف کننده الکل، اونو جزء مواد مخدر نمی دونن. وقتی که خانمی بارداره، نباید کمترین مقدار الکلی رو استفاده کنه، چون می تونه مشکلات زیادی واسه جنین بسازه.

 

مصرف الکل به وسیله زن باردار، باعث اختلالاتی به نام سندرم الکل جنینی می شه. نوزادان گرفتار به این مشکل، دارای ویژگیای زیر هستن :

– وزن کمتر از حد طبیعی

– ناهماهنگی اعضای بدن

– بیش فعالی رفتاری

– حافظه ضعیف

– اندازه کوچیک سر

– ویژگیای غیر طبیعی صورت

 

کودکانی که به این مشکلات دچار می شن، معمولا تا آخر عمر نیاز به خدمات توانبخشی دارن. طبیعتا اینجور نوزادانی، کل اعضای خونواده رو تحت تاثیر خود قرار میدن . هم اینکه والدین باید هزینه های سنگینی رو واسه انجام خدمات توانبخشی این کودک بپردازند.

یکی از بدترین اثرات اعتیاد والدین بر کودکان، معتاد شدن فرزندانه

اثرات روانی

سوء مصرف مواد مخدر در دوران بارداری به وسیله مادر، دلیل به دنیا اومدن نوزاد با عقب موندگی ذهنی و دیگر مشکلات روانی می شه. عوارضی مانند اضطراب و افسردگی در میان نوجوانان و بزرگسالانی که در برابر سوء مصرف مواد مخدر هستن و یا خونواده هاشون از این مواد مصرف می کنن، بسیار شایعه. هم اینکه بیماریای روانی مانند میل به انزواطلبی در میون این دسته از کودکان رواج داره.

 

اثرات آموزشی

این کودکان بیشتر دچار مشکل یادگیری می شن. گناه کاری و رفتارای خشن در میان اونا بسیار شایعه. پس احتمال اخراج شدن این دسته از کودکان از مدرسه خیلی زیاده. از طرف دیگه، این دسته از کودکان به دلیل مشکلات زیادی که در منزل دارن، انگار دچار نبود توجه و تمرکز در مدرسه هستن و دچار افت تحصیلی بسیار شدیدی می شن.

 

همه این عوامل دلیل عقب موندن اونا از ادامه تحصیل، ترک تحصیل و یا فرار از مدرسه و در نتیجه به دام افتادن اونا در پرتگاه اعتیاد و سوء مصرف مواد مخدر و خروج از زندگی قانون می شه.

 

نکته

یکی از بزرگ ترین و بدترین اثرات اعتیاد والدین بر کودکان، معتاد شدن فرزندانه. معمولا کودکان با مشاهده مصرف مواد مخدر و الکل به وسیله والدینشون، اونو یاد می گیرن و اونو انجام میدن.

 

یکی دیگه از نتیجه های بد، آشنایی کودک با گروه های انحرافیه که می تونه راه زندگی کودک رو تا اخر عمر عوض کنه .

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت