آموزش سئو ناپ کامرس | بهینه سازی nopCommerce

ناپ کامرس یکی از بهترین پلتفرمای فروشگاهیه که در وب فارسی هم علاقه مندانی داره. اما مسئله ای که این فروشگاه ساز در اون نقطه ضعفایی داره اینست که به صورت پیشفرض توانایی سئو خوبی نداره. اما شما می تونین با اعمال یه سری از تغییرات به حل مشکل سئو ناپ کامرس بپردازید. شاید شما بتونین یه مدت رو با تبلیغات کلیکی و بنری، واسه سایت خود بازدیدکننده به دست بیارین، اما در دراز مدت این روش به صرفه نیس و تنها راه حل ممکن به کار گیری سئو و به دست آوردن ترافیک طبیعی از موتورهای جستجوئه.

راه حل

سئو و بهینه سازی سایت چیزی نیس که بتونین از اون فرار کنین. در این مطلب به بیان اشتباهات بهینه سازی که معمولا در سایتای بر اساس nopCommerce پیش میاد می پردازیم و راه حل اونا رو میگیم.

سئو

تگای توضیحات تکراری در خیلی از صفحات
اگه شما صاحب یه فروشگاه اینترنتی بر اساس ناپ کامرس هستین، شاید تنظیمات تگ توضیحات در قست سئو سایت شما هم به شکل زیره و این کادر رو با عبارات مربوط به سایت پر کردین.

تگ توضیحات ناپ کامرس
در نگاه اول هیچ مشکلی وجود نداره، اما اگه به وبمستر تولز گوگل سری بزنین متوجه مشکل متا تگای تکراری در خیلی از صفحات میشین.

مشکلی

تگ توضیحات تکراری در ناپ کامرس
در تصویر بالا مشاهده می کنین که تعداد خیلی از صفحات با تگ توضیحات برابر نوشته شدن و گوگل این مورد رو به شما اخطار داده. تگای توضیحات تکراری در صورت زیاد بودن صفحات سایت شما، می تونین فاجعه بار بوده و حتی سایت رو به جریمه شدن بکشونه.

کارکرد این تگ توضیحات پیشفرض به این شکله که در صورت نبود وجود تگ توضیحات اختصاصی واسه یه صفحه، اون رو با این عبارت پیشفرض پر می کنه. سایت شما در عین حالا که نباید تگ توضیحات تکراری داشته باشه، باید از تگ توضیحات اختصاصی واسه صفحه اول خود بهره مند باشه.

راه حل این مشکل؛ به کار گیری پلاگین SEO Optimizerه. این پلاگین الان به شکل آزمایشی منتشر شده و در نتیجه مجانیه. بعد از دانلود و نصب این افزونه به تنظیمات سئو سایت رفته و عبارت پیشفرض تگ توضیحات رو پاک کنین. بعد به راه Admin -> Configuration -> Settings -> General and miscellaneous settings -> SEO Settings رفته و در تنظیمات افزونه SEO Optimizer، تگ توضیحات صفحه اصلی سایت رو در کادر Home page meta description بنویسین.

تگ توضیحات ناپ کامرس در افزونه Seo optimizer
با این کار واسه صفحه اصلی خود یه تگ توضیحات اختصاصی نوشته و از مشکل تگای تکراری توضیحات خلاص میشین. در عین حال رضایت گوگل رو هم با این کار جلب کردین.

صفحات غیر لازم و بی اهمیت
شما به عنوان صاحب یه سایت ناپ کامرسی، شاید از برچسبا در اجناس خود استفاده می کنین. هم اینکه اگه وبلاگی هم در فروشگاه اینترنتی خود داشته باشه هم از همین برچسبا واسه گرداوری یه سری از مطالب مشابه استفاده کردین.

در ظاهر این برچسبا شاید ضرری واسه سئو سایت نداشته باشن، اما واقعا می تونن سئوی منفی به همراه داشته باشن. با ظهور الگوریتم پاندا، هر چی بیشتر به مسئله کیفیت صفحات اهمیت داده شده. در نتیجه صفحاتی که دارای محتوای خاصی نیستن و یا اتفاقا خیلی وقتا تکرار شدن در سئو سایت تاثیر منفی ندارن و طبق این الگوریتم سایت رو در برابر پنالتی شدن قرار میدن. در تصویر زیر، نمونه ای از این صفحات تکراری در یافته های جستجوی گوگل آورده شده.

راه حل این مشکل، جلوگیری از دسترسی گوگل به این نوع صفحاته. در حقیقیت این نوع صفحات واسه کاربران قابل نمایش بوده و اما گوگل اجازه مشاهده اونا رو نخواد داشت.

میشه با به کار گیری فایل Robots.txt جلوی دسترسی گوگل به این صفحات رو گرفت. اما ناپ کامرس این فایل رو به شکل دینامیک جفت و جور می کنه و به صورت ثابت وجود نداره. پس نمیشه دستوراتی رو به این فایل اضافه کرد، چون هر بار به صورت خودکار پاک شده و فایل جدیدی ایجاد می شه. راه حل اضافه کردن دستورات اضافی به فایل robots.txt، بازم به کار گیری امکانات افزونه SEO Optimizerه.

در صورت نصب این افزونه، به تنظیمات اون که در پاراگرافای قبل هم گفته شد، رفته و صفحاتی رو که می خواید از ایندکس گوگل پاک شن رو در این کادر وارد کنین. توجه کنین مقادیر رو با نقطه ویرگول از هم جدا کنین.

حل مشکل محتوای تکراری با Seo optimizer
۳ مقداری که در هر سایت ناپ کامرسی پیشنهاد می شه، عباراتای /producttags/ ، /blog/tag/ و /blog/month/ هستن.

معرفی افزونه SEO Optimizer
پلاگین SEO Optimizer، یکی از افزونه های ناپ کامرسه که با به کار گیری اون میشه به سئو و بهینه سازی سایت کمک زیادی کرد. با به کار گیری این افزونه و امکانات اون میشه، رتبه بهتری در SERP (صفحه یافته های جستجو) به دست آورد. این افزونه اشتباهات کوچیک سئو در ناپ کامرس رو حل کرده و راه حلایی واسه اون ارائه می کنه.

امکانات اصلی این افزونه عبارتند از:

امکان اضافه کردن دستورات جدید به فایل Robots.txt
امکان تعریف عنوان و تگ توضیحات اختصاصی واسه صفحه اصلی و حذف متا تگای تکراری
بهینه سازی تصاویر، قبل از آپلود شدن در صفحات
پشتیبانی از TinyPNG واسه فشرده سازی هر چی بیشتر عکسا
جمع بندی سئو و بهینه سازی ناپ کامرس
ناپ کامرس یکی از فروشگاه سازای خوب در اینترنت هستش، اما مانند هر فروشگاه ساز دیگری، مشکلاتی رو به همراه داره. ما در این مطلب تلاش کردیم دو مورد بسیار مهم از این مشکلات رو به همراه راه حل اونا بگیم تا با به کار گیری اونا بتونین سئو سایت خود رو پیشرفت بدید.

مشکلات

سئو یه سایت بر اساس ناپ کامرس به همین جا ختم نمی شه و پارامترهای بسیار دیگری در این موثر هستن. این پارامترها با خیلی از وب سایتا مشترک بوده و می تونین به یادگیری اونا در سایت رادزاد بپردازید. در صورت مشکل در اجرا این راهکارها و به کار گیری دیگر خدمات پیشرفته سئو در سایت ناپ کامرسی خود، می تونین با تماس بگیرین.